Skocz do zawartości

Odsysanie cyny z "kanałów" pod USB


Morfi

Pomocna odpowiedź

Opis o co mi chodzi doskonale pokazuje ten fragment https://youtu.be/QdhlGrPtGz0?t=487 Widać tam że gość nadłożył sobie troche spoiwa, dużo topnika, a następnie tak plecionką wszystko zebrał tak, że wyssało mu też cyne z tych czterech otworów - tak po prostu. 

Ja próbowałem z 10 razy i nigdy mi to nie wychodzi! :-( zawsze odessie mi może z połowe tego co jest w tym prześwicie (mój jest chyba nieco węższy).

Jedyne na co potrafię na razie zwalić winę (poza swoją ofermowatością) jest to, że w przeciwieństwie do ludków z YT, którzy to pokazują, ja nie mam lutownicy z tymi fajoskimi grotami co mają w sobie grzałke i czujnik, tylko zwykłe 900M (do tego zadania używam ściętego, płaską powierzchnią styku). W multimetrze mam też termometr i widzę jak paskudnie szybko temperatura z grota spada z 300C do 100C jak dotkne grot do płytki (która ma 10x10mm tops), oraz jak długo stacji zajmuje nadrobienie tej temperatury. Podejrzewam, że u mnie wygląda to tak, że temperatura dochodzi do "wierzchu" tego co chce wylutować i nie zdąży "upłynnić" tego co głębiej w kanaliku, a w tym czasie plecionka zdąży to z wierzchu już zebrać - no i klops.

Jak żyć?

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście też korzystam z 900M (tanie i niezawodne...) 😉 Kiedyś jak rozlutowywałem jeszcze lutownicą to nagrzewałem jedną stronę pada, potem drugą, potem wracałem na pierwszą i dopiero używałem plecionki (płytka była już podgrzana, więc trzymała temperaturę jeszcze przez chwilę). Nie jest to może najlepszy pomysł, ale całkiem dobrze działał...

Ewentualnie możesz spróbować patentu, którego używam do lutowania QFN (usuwanie mostków) - cyna zwykle (nie licząc usmolonych grotów) kieruje się w stronę źródła ciepła - jeżeli przytrzymasz grot i go obrócisz to powinna się zebrać na płaskiej stronie (nie wiem czy w tym przypadku zadziała)

Teraz przerzuciłem się na ZD-8915 do rozlutowywania... i to był bardzo dobry zakup. Wprawdzie trzeba ją dość często czyścić (może ja mam taki antytalent do wszystkiego), ale 40-pinowe Raspberry Pi Pico idzie rozlutować zanim herbatka zdąży Ci się zaparzyć 😉 (taki sarkazm, zwykle ok. 2-3min i masz po robocie, chyba, że rozlutownica się przypcha to trzeba doliczyć czas na wyciągnięcie wyciora z szuflady pomachanie i schowanie wyciora).

P.S. oczywiście rozlutownica ma trochę inną "charakterystykę pracy" niż zwykła lutownica i trzeba się do niej przyzwyczaić, ale potem nic nie stoi Ci na przeszkodzie do rozlutowywania na masową skalę 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

@Morfi: mógł też mieć w pobliżu hota który ogrzewa pad, a dzięki temu łatwiej odlutować, ale jeśli chodzi o otwory pod usb ja robię tak: dodaję ołowiową cynę, topnik używam ag termopasty w strzykawce, plecionka chemtronics, czasem zanurzam plecionkę w TK83, za 1-2 razem otwory mam czyste 

Edytowano przez Misiek_86
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Misiek_86 napisał:

@Morfi: mógł też mieć w pobliżu hota który ogrzewa pad, a dzięki temu łatwiej odlutować, ale jeśli chodzi o otwory pod usb ja robię tak: dodaję ołowiową cynę, topnik używam ag termopasty w strzykawce, plecionka chemtronics, czasem zanurzam plecionkę w TK83, za 1-2 razem otwory mam czyste 

o! wszytko mam takie samo poza plecionka.

 

czy grot też bierzesz ścięty czy szpiczasty i próbujesz jakoby wgnieść plecionkę w otwór?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ah, no właśnie, to "te" groty. no cóż, zjebałem nabożeństwo z zakupem, a tutoriale zestaw dla hobbystow ani slowa o tym, no bo "po co ci taki sprzęt", a wyłożył się już na starcie. chyba zaraz coś wpadnie na olxa;))

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.