Skocz do zawartości

Sterowanie silnika tranzystorem - nie działa


Silver_1

Pomocna odpowiedź

Witajcie 😁  Jak to jest że gdy podpinam napięcie 9v i silnik przystosowany do tego napięcia do tranzystora ( na schemacie ) to wszystko działa mi normalnie, a jak podam mu 3v na kolektor i podłącze silnik na to napięcie to nie chce się kręcić ? słyszę tylko jak ledwo "stęka" ale nie rusza.

Silnik działa, bo gdy podpinam do baterii normalnie pracuje. A kiedy zacznę eksperymentować i podepnę potencjometr, to na maxymalnie skręconym potencjometrze ( ok 4 lub 5 ohm ) silnik zaczyna ruszać ale nadal nie pracuje jak powinien

Buduję mostek H i stąd moje pytanie..

unnamed.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Silver_1 napisał:

a jak podam mu 3v na kolektor

Raczej na bazę?

Z noty katalogowej wynika, że przy 10V współczynnik wzmocnienia waha się między 70 a 110 (o ile dobrze odczytałem, jak coś poprawcie).

Więc dając 3V na bazę dajesz 3V na tranzystor 1kR, co daje 3mA. Po wzmocnieniu tranzystora jest to od 210 do 330mA które płyną przez silnik. Teraz odczytaj prąd pracy silnika 😉 

Przynajmniej taka jest moja teoria... Bo jak prąd się zgadza to tranzystor może być z jakiejś gorszej partii 😉 Najlepiej wepnij się amperomierzem między silnik i kolektor tranzystora (oczywiście szeregowo) i sprawdź jaki prąd idzie na silnik.

Tutaj masz model swojego układu.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

W zasadzie miałem na myśli zmniejszenie całego zasilania bo podawałem napięcie na bazę z tego samego źródła co zasilałem silniki. Zakładałem że tranzystor otworzy się tak samo ale szczerze nie przewidziałem tego że przestanie działać, co jest w sumie logiczne.. Silniki nie pobierają więcej niż 100 mA ( ok. 80 ma ) więc muszę poprostu obliczyć dobrze rezystor na bazie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To znaczy że silnik też będzie miał obniżone napięcie? Ten wycinek noty powinien pomóc ci dobrać prąd bazy, widać przy jakim prądzie kolektora i bazy tranzystor nasyca się i ciebie interesuje obszar pomiędzy drugą a trzecią linią. 

 

Screenshot_2021-06-17-11-21-26-806_com.google.android_apps_docs.thumb.jpg.84e73d21aad9912c5a90ac93d19b917b.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.