Skocz do zawartości

kupno napędu


makaron28

Pomocna odpowiedź

Heja!

Stworzyłem fundamenty robota, silniki podłączyłem do prądu, i okazało się, że koła kręcą się w miejscu. Gumy ani taśmy 2stronnie klejącej nie mogę przykleić (właściwie to w teorii) na koła, bo robot ciągnie jedno za sobą, i zaczyna nim kręcić gdy uderzy w ściane, obracając się jednocześnie.

image201005160001.jpg

Postanowiłęm, że kupię silnik. Tylko jaki? Z przekładnią, czy serwo? Jeśli z przekładnią, to ile sensownie wziąźć obr/min, dla koła z nakrętki od butelki? Czy może macie jakieś swoje ulubione napędy? Fajnie by było kupić 2 solidne (ale tanie) silniki z przekładnią, i przemontowywać je do kolejnych robotów. A może wystarczą mi przerobione serwa?

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź (też za każdego linka) 😃

PS: czy da się silnik krokowy przerobić na zwykły?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli nie chcesz robić "zawodowych" robotów to serwomechanizmy nadają się w zupełności. Tylko weź jakieś rozmiaru standard (łatwiej przerobić, zamontować i większa moc). Co do ulubionego napędu - mam jeden. Modelarskie silniki klasy 280 (5zł/szt na allegro, nowe 😃 ) i przekładnia home-made z zębatek z mobota i laminatu. Mocne i szybkie, no i można dostosować do konstrukcji (ilość stopni przekładni, ustawienie silników względem kół - ślimak/proste zębatki), ale ma to dwie poważne wady (albo i jedną poważną, drugą poboczną) - po pierwsze - prądożerne to okropnie (max 5-6A przy zasilaniu ~7-8V, z tym, że te silniki raczej się nie zatrzymują) i trzeba precyzyjnie ustawić zębatki, żeby się nie szlifowały (ale tutaj akurat nie ma zbyt wielkiego problemu, bo robiąc obudowę przekładni z laminatu w dużym stopniu możemy ją modyfikować przygrzewając lutownicą kilka punktów).

Link do komentarza
Share on other sites

Silnika krokowego NIE da się przerobić na zwykły 🙂 , najlepiej jest iść na złom elektroniczny, pogadać z panem Ździchem i nabrać trochę zużytego sprzętu. A jeżeli nie masz takiej możliwości to lepiej jest kupić na allegro kilka silników, które gościu wyciągnął z takiego sprzętu 😅

Link pojawił się już na forum 😃 :

http://allegro.pl/show_user.php?uid=11033505

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

chodki, nie bardzo rozumiem czemu się ośmiesza? Owszem, jest to idiotyczne pytanie, ale zauważ, że to zupełnie początkujący człek. Ponadto, z tego co się orientuje takie pytanie chyba nigdy się tu na forum nie pojawiło, wiec nie ośmiesza się dlatego, że nie umie korzystać z wyszukiwarki. Oczywiście tobie do głowy nigdy nie przychodziły podobne pomysły?

Link do komentarza
Share on other sites

Sorry, ale dopiero co zabrałem się za prawdziwą robotykę, dotychczas budowałem i programowałem tylko LEGO. Dopiero od niedawna programujemy na kółku wygranego za 1 miejsce MAORA. Przyjżałem się budowie silnika krokowego na wikipedii, ale jak czytam sobie różne posty na forum, to robota dałoby się nawet zbudować z kiełbasy 🤣 .

Bobby, możesz mi rzucić byle jakiego taga albo linka na allegro z jakimś fajnym serwem? (w sumie, jak wchodzę tam, to wyskakują mi silniki za min. 20 zł ; może szukam w złej kategorii)

Link do komentarza
Share on other sites

Sorry ale prócz wyszukiwarki na forum są też google. Wystarczy poczytać trochę o silniku krokowym, nawet z czystej ciekawości, później pytać na forum.. Trzymajmy jakiś poziom na forum, jeden robi jakieś fundamenty inny jakieś pacynki, rzecz jasna z robotyką to to ma tyle wspólnego co nic... 😋😉

Link do komentarza
Share on other sites

uszkodzony? co? to serwo?

"Uszkodzone, silnik zacina się. W komplecie gumowe lordy, tulejki mosiężne. Przewód nie ruszany. Reszta kompletna." 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Opis

Uszkodzone, silnik zacina się. W komplecie gumowe lordy, tulejki mosiężne. Przewód nie ruszany. Reszta kompletna.

Dodano 2010-05-12 10:13

Servo nie reaguje na ruchy drążka.

To widnieje w opisie. Pewnie dlatego nikt nie chce tego licytować

Hehe, co myślałeś że kupisz serwo CYFROWE za 4 zł ? 😅😅

Link do komentarza
Share on other sites

sorry, nie zauważyłem, w tym tygodniu mam 2 sprawdziany i 2 kartkówki, w zeszłym o sprawdzian więcej, więc troche jestem taki nieswój.

Poza tym, jaki polecacie moment obrotowy do tych serw

edit

jak tak patrzę, to średnio to jest jakiś 1,5kg/cm

[ Dodano: 16 Maj 10 08:30 ]

Dzięki serdeczne za pomoc.

Znalezłem wreszcie tego linka jak przerabiać serwa: https://www.forbot.pl/forum/topics20/przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm

Dobranoc!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.