Skocz do zawartości

Załączanie silniczka tranzystorem BC337


kacperos.89

Pomocna odpowiedź

Cześć 🙂

 

Testuje załączanie silniczka DC 5V pobierającego max do 500 mA przy pomocy tranzystora BC337 tak jak na schemacie:

BC337.thumb.png.8ec333d00b048ea691616ae1c78bcac4.png

Moje pytanie jest takie, czy muszę dodawać opornik R2? Teoretycznie powinienem dać tutaj opornik 10Ω 2.5W.

 

Mam też dodatkowe pytanie. Przy takim podłączeniu, bez opornika R2, silnik nie zawsze zaskakuje i zaczyna się obracać. Czuje w dłoniach że silnik robi lekki zryw ale tak jak by się blokuje, po kilku krotnym wyłączeniu i załączeniu silnika ponownie, w końcu zaskoczy i pracuje prawidłowo. Przy normalnej pracy gdy silniczek podłączę bezpośrednio do 5V pobiera 430mA, gdy podłączę go przez tranzystor to pobiera 370mA w przypadku gdy zaskoczy i będzie się obracał. Natomiast gdy silniczek nie zaskoczy i nie będzie się obracał to pobiera 430mA. Zastanawiam się czy takie dziwne zachowanie jest winą płytki prototypowej, tej popularnej do arduino, czy wina jest w moim schemacie?

Link do komentarza
Share on other sites

A dioda gdzie?

Poza tym sprawdź, jakie jest wzmocnienie tego tranzystora przy prądzie 500mA, zmierz napięcie na kolektorze i zastanów się  czy akurat ten tranzystor z tym rezystorem w bazie to dobry wybór

 

Link do komentarza
Share on other sites

Planowałem diodę dodać później :), teraz wpięcie diody nie pomogło w działaniu tego układu.

Wzmocnienie według noty powinno być 40, ja wyliczyłem przy moim schemacie, że to 500mA/3.5mA=140. Napięcia sprawdzone, i przy normalnie pracującym silniczku napięcie spadało do 3.5V. Przy doborze opornika na zasadzie prób i błędów, silniczek zaczął lepiej pracować przy oporniku 100Ω, co daje mi niestety pobór prądu sterującego na poziomie 34mA czyli za dużo na mikrokontroler.

Po bliższemu przyjrzeniu się całej sprawie, prawdopodobnie silnik jest za mocno obciążony, bo zszedłem nawet do opornika 10Ω, a napięcie wciąż spadało do 3.5V. Przyczyna jednego problemu już jest jasna, ale wciąż się zastanawiam co z opornikiem R2 czy on zawsze musi być? I czy oblicza się go po prostu z prawa Ohma R=U/I?

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwszy raz słyszę o jakimś oporniku w szeregu z silnikiem (pomijając jakiś rezystor pomiarowy, ale te mają coś w okolicy 0.1R). Jeśli silnik jest obciążony to po prostu nie dostaje tyle prądu, aby ruszyć. Poza tym o ile pamiętam przy tym prądzie wzmocnienie tranzystora jest ok. 10, a nie 40 (nie mam dostępu do datasheetów więc mogę źle pamiętać).

Spróbuj jednej prostej rzeczy: pomiń arduino, bazę tranzystora podłączaj przez jakiśtam rezystor bezpośrednio do vcc. Jeśli będzie to poniżej 330 R to oznacza, że ten tranzystor po prostu się do tego nie nadaje.

Rozumiem że to układ doświadczalny i robisz to tylko po to, aby się czegoś nauczyć. A w takim przypadku ważniejsze jest stwierdzenie dlaczego to nie działa, niż uruchomienie 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Opornik chciałem dać z rozpędu, bo jak się zamiast silnika daje LAD'a to opornik jest potrzebny, ale ok teraz już wiem, że opornik jest potrzebny dla urządzenia za tranzystorem, a nie dla samego tranzystora.

Wszystkie te próby były na "sucho" bez Arduino na samym tranzystorze podłączonym przez bazę opornikiem do Vcc.

Układ to połączony przyjemne z pożytecznym, chciałem przećwiczyć sterowanie tranzystorem i przy okazji zrobić automat do podlewania roślinki 🙂

W sumie to już chyba pomogłeś mi zrozumieć co nie działa i co zrobić żeby działało. Opornik nie zawsze jest potrzebny a już tym bardziej nie przy silniczkach, płytki stykowe są w porządku i to ja za małe natężenie prądu przepuszczałem przez tranzystor. Opornik 330Ω nie daje rady więc prawdopodobnie do zobaczenia w pytaniu o MOSFET'y 😄

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.