Skocz do zawartości

Pirometr na AVR


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Hejka, chciałbym porady odnośnie właśnie, jaki moduł wybrać, jeśli chciałbym zrobić ala pirometr. 

Założenie jest takie:

Do pracy przydałby mi się czujnik temp, laserowy najlepiej jak pirometr żebym widział w którym miejscu robi pomiar. Wynik prezentuje na LCD. Wiem że coś gotowego można kupić, ale chciałem się z tym samemu pobawić. Ma to być w pewnym sensie ułatwienie dla operatora, bo żeby sprawdzić temp np gumy musi wziąć pirometr w rękę i zmierzyć, a zamysł jest taki żeby miał to przed oczami. Nie wiem jakiego czujnika do tego użyć, pogooglowalem troche, widziałem proste czujniki na podczerwień na i2c ale nie wiem czy będzie to działać tak jak chce. Proszę o porade 😉

Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, Krawi92 napisał:

A o co chodzi z optyka? 

Od razu napiszę że nie znam tematu pomiarów pirometrem. Wziąłem notę katalogową https://www.sparkfun.com/datasheets/Sensors/Temperature/MLX90614_rev001.pdf i już pobieżny przegląd tej notki (tobie też polecam) wskazuje że zależnie od kontu padania fali podczerwonej zmienia się dokładność odczytu, zresztą, każdy fabryczny pirometr ma podany zakres w jakim poprawnie mierzy temperaturę. Chodzi też o to, aby twój czujnik mierzył temperaturę na badanym obiekcie, a nie wszystkiego dookoła 😉 dlatego jest potrzebny kolimator(no chyba że się mylę ale pewnie ktoś sprostuje). Tak czy owak, temat ciekawy i mało spotykany wśród amatorów. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 minutę temu, Krawi92 napisał:

heh myślałem że to będzie trochę prostsze

Oj tam, niema się czego bać, jeśli od twojego urządzenia nie będzie zależało życie i zdrowie użytkownika to czemu nie spróbować czegoś zdziałać? Tak się zdobywa wiedzę i doświadczenie. Weź poszukaj sobie jakichś innych czujników i przejżyj ich noty katalogowe, bardzo często producenci podpowiadają jak poprawnie wykorzystać dany układ wraz ze schematami, rysunkami płytek a czasem nawet bibliotekami z oprogramowaniem. 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie i też nie musi być super dokładne. Wystarczy wyświetlenie w postaci liczb całkowitych. Generalnie bardziej chodzi nie tyle co o dokładną temperaturę, a żeby zauważalna była jej zmiana. Bo powiedzmy proces przebiega ok gdy temp gumy to 60-80 stopni, ale gdy będzie powyżej 90+ lub poniżej 50  to już się kłopoty zaczynają i wtedy można by zrobić jakieś ostrzeżenie w postaci alarmu itp. 

Link do komentarza
Share on other sites

Wpisz w wyszukiwarkę pirometr.Wyświetli się bardzo dużo stron.Pierwsza z brzegu to

https://allegro.pl/oferta/pirometr-termometr-laserowy-bezdotykowy-50-400-6515488119?offerId=6515488119&inventoryUnitId=2G_PgD8nB4EBY5s8pq6DmQ&adGroupId=YWRncm91cAAzMzQxMjk2NwA1NDQ2AA&campaignId=Y2FtcGFpZ24AMzM0MTI5NjcANTQ0NgA&sig=5a8d3974387699705bf57d3c60f21d25&utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=ads&gclid=EAIaIQobChMI-f_f3OPM8wIVLQWiAx3x_QH1EAQYASABEgLZcPD_BwE

 

Cena 47,83 +  koszt przesyłki. Jeśli jednak się upierasz i chcesz zaprojektować urządzenie to zacznij od zapoznania się  słowem pirometr a następnie znajdź jakąś książkę na temat pomiarów pirometrycznych.Literatura krajowa jest raczej uboga ale biblioteki takich uczelni jak Politechnika Warszawska,AGH,Politechnika Gliwicka,Politechnika Wrocławska powinny mieć książki na ten temat.Dobrze jest to opisane przez Amerykanów, Niemców,Brytyjczyków,Francuzów,Japończyków,Chińczyków i kilka innych nacji.Jeszcze jedno pytanie z jakiej odległości chcesz dokonywać pomiaru bo jeśli z dużej to projekt ma sens ale i koszty będą wysokie.Z dostępnych  mikrokontrolerów  to stm32fxxxx .Te kontrolery posiadają 12 bitowy ADC i to wystarczy.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Głupie pytanko nie na temat. czy zapis 

PORTB |= (1<<CY1_KEY|1<<CY3_KEY|1<<CY4_KEY);

jest poprawny ?

Czy powinno być 

PORTB |= (1<<CY1_KEY)|(1<<CY3_KEY)|(1<<CY4_KEY);

Jest w tym jakaś różnica ?

definy wygladaja tak

#define CY1_KEY PB2
#define CY2_KEY PC4
#define CY3_KEY PB0
#define CY4_KEY PB1

 

Edytowano przez Krawi92
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.