Skocz do zawartości

Zasilanie 2 pinowego paska led


xRafiok

Pomocna odpowiedź

Cześć, zaczynam swoją przygodę z arduino i elektroniką. Natknąłem się na mały problem z próbą zasilenia paska led. 
Ma on długość ok. 2m. Podpinając pasek do pinu DIGITAL i GND na arduino pasek świeci dość słabo. Podpinając do 5V i GND tracę możliwość zmiany jasności itd. Jak sobie z tym poradzić? 

https://imgur.com/CNTXEhL

image.thumb.png.437fdd79be6dc07fb37083fc7fefe885.png

Z góry dziękuję za pomoc 😉

Edytowano przez Gieneq
Proszę używać serwera forum
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.11.2021 o 16:41, H1M4W4R1 napisał:

image.thumb.png.db2b983b9163de5a38e1b6e9ab9563ef.png

Używasz BJT (NPN) i MOSFET'a. Kontrolujesz bramkę (tak, wiem, że to baza) tranzystora NPN przy użyciu PWM (digitalWrite([PIN], [0-255])), z tym, że nie każdy pin Arduino obsługuje PWM. Na większości modeli jest oznaczenie tyldy 😉 

Pasek zasilasz też z 12V (o ile to ten na zdjęciu).

W ten sposób minimalizujesz straty energii i zachowujesz kontrolę jasności 😉 

To co musisz dołożyć do Arduino jest poza przerywanym box'em.

Dzięki wielkie za pomoc, lecą do mnie tranzystory IRL530N to będę mógł je między innymi do tego wykorzystać. A co odnośnie paska to zapomniałem dodać, że jest on 5V. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

8 godzin temu, xRafiok napisał:

Dzięki wielkie za pomoc, lecą do mnie tranzystory IRL530N to będę mógł je między innymi do tego wykorzystać. A co odnośnie paska to zapomniałem dodać, że jest on 5V. 

To zamiast do 12V wpinasz do 5V. Twoje tranzystory powinny spokojnie zastąpić tego MOS'a w układzie. BJT służy głównie, by nie spalić Arduino 😉 Btw. rezystor 2.2k możesz zastąpić np. 10k, wszystko zależy od częstotliwości PWM, której będziesz używać do sterowania tranzystorem, ale raczej zostaniesz przy standardowej, więc większych problemów nie będzie 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, xRafiok napisał:

Czy przed tranzystorem zawsze musi być rezystor? Czy mogę zrobić układ "na chwilę" bez rezystora?

W przypadku rezystora 1k ogranicza on prąd pobierany z mikrokontrolera przez tranzystor BJT. Teoretycznie może go nie być, ale w krytycznej sytuacji można spalić mikrokontroler. 

W przypadku rezystora 2.2k (na schemacie) jest on obowiązkowy, bo musi oddzielić napięcie zasilania od masy. Inaczej w przypadku zamknięcia tranzystora BJT powstałoby zwarcie masy z zasilaniem, co w 99% przypadków skutkuje albo poparzeniem albo pożarem 😉 

Poza tym w przypadku braku rezystora 2.2k N-MOSFET byłby zawsze otwarty, więc układ by nie działał jak należy.

Wartości rezystorów są głównie poglądowe, na starcie możesz tam wstawić cokolwiek masz w szufladzie 😉 

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.