Skocz do zawartości

KiCad 6.0.0 release candidate 1


pmochocki

Pomocna odpowiedź

Od pewnego czasu dostępne były kompilacje "nightly" KiCada oznaczone numerem 5.99. Od kilku(nastu) dni wersja ta została zmieniona na KiCad 6 RC1. Miałem ją od dłuższego czasu zainstalowaną na swoim komputerze w systemie Linux Mint jeszcze jako "nightly" 5.99. W zasadzie codziennie aktualizuje się ona wraz z aktualizacjami systemu Linux.

Również dla systemu Windows dostępna jest wersja RC1 KiCada 6. Można je pobrać z linku poniżej. Trzeba jednak uważać bo jeśli wersja 6 KiCada nadpisze pliki z projektami lub własne pliki bibliotek to nie uda się ich już odtworzyć w wersji 5 KiCada.

https://downloads.kicad.org/kicad/windows/explore/nightlies

W KiCad 6 pojawił się nowa aplikacja tzw. Menadżer wtyczek i treści widoczny na obrazku poniżej. Zmian jest oczywiście więcej.

menadzer.thumb.png.98e2b33041e786c2d91918efe69c7015.png

 

Edytowano przez Christophorus
Zmieniłem zrzut ekranu na zrzut lepszej jakości.
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dziękuję @Christophorus

Nie wiem jak i gdzie wyczytałeś, że to:

Screenshot_20211126_224647_com.android.chrome_edit_499827296622688.thumb.jpg.1f35655705942208c8007f243dbf5410.jpg

jest wersja RC1 6. Ale wierzę na słowo. Co powinienem z tego zainstalować? Mógłbyś podpowiedzieć?

12 godzin temu, Christophorus napisał:

Trzeba jednak uważać bo jeśli wersja 6 KiCada nadpisze pliki z projektami lub własne pliki bibliotek to nie uda się ich już odtworzyć w wersji 5 KiCada.

Nie ma obaw, nie mam wersji 5. Ostatni raz używałem KiCada 15 czy 20 lat temu. Ciekawe co się zmieniło... 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

45 minut temu, Christophorus napisał:

W linku poniżej natomiast są opisane (w języku angielskim) najważniejsze zmiany jakie zaszły w programie KiCad w wersji 6.

https://techexplorations.com/blog/kicad/kicad-6-review-new-and-improved-features/

Ten artykuł mam przeczytany. To po nim zacząłem grzebać na GitLabie.
Wiesz czym różni się:
kicad-msvc.r25355.6652e5acf4-x86_64.exe
kicad-msvc.r25355.6652e5acf4-i686.exe

Jeden to jest 64bit a drugi 32bit? Czy jest jakaś inna różnica.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak to dwie wersje KiCada 32 bitowa (i686) i 64 bitowa (x86_64). Chcąc po raz pierwszy w systemie zainstalować KiCada 6 RC1 należy wybrać duży plik instalacyjny 1.1 GB. To pełna wersja KiCada z bibliotekami, skryptami, itd. Te mniejsze pliki po kilkadziesiąt - kilkaset MB to aktualizacje głównych plików KiCada bez bibliotek, itd. Przyznam, że jeszcze nie instalowałem u siebie KiCada 6 RC1 w systemie Windows. Natomiast mam go zainstalowanego w systemie Linux Mint.

Wygląd interfejsu KiCada 6 RC1 wyglądem nawiązuje trochę do interfejsu najnowszych wersji programu Eagle.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

KiCad 6 został oficjalnie wydany.

kicad600.thumb.png.dfec9bcb4eb7b87fc4888762b11d1f7c.png

Wcześniejsza wersja RC1 stała się wersją RC2, a z chwilą oficjalnego wydania KiCada 6.0.0 wersja RC2 stała się wersją 6.99 - nightly. Wersja 6.99 KiCada - nightly to wersja "testowa" dla zainteresowanych. Można ją na potrzeby testów instalować np. w wybranej dystrybucji live Linuksa, czyli takiej uruchamianej np. z pendriva. 

kicad699.thumb.png.7fdaf1db067660da16cab14d1872b26b.png

Prawdopodobnie począwszy od wersji 6 KiCada będą corocznie wydawane nowe wersje tego programu z wbudowanymi nowymi funkcjonalnościami.

 

Edytowano przez Christophorus
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.