Skocz do zawartości

Rezystor podciągający - jak to działa?


jugan1

Pomocna odpowiedź

Witam,

Przeczytałem artykuł o rezystorze podciągającym i nie rozumiem jak on działa. Jest to spowodowane zapewne tym, że nie wiem jak działają wejścia w Arduino. A dokładniej mam taki schemat:

pullUp.thumb.png.852ffeed0cf098bf53a7b3941716c8e9.png

Ja sobie ten układ wyobrażam tak ( pewnie pomijam wiele rzeczy, ale "tak z grubsza" ) :

mojpullUp.thumb.png.cd005aece6de570b4fd98c2e0b449c44.png

W przypadku, gdy układ jest zamknięty to powinienem woltomierz wskazać 0V. Gdy układ jest otwarty to chyba jedynie mały prąd płynie przez ścieżkę z  woltomierzem, ale też tam mamy 0V ( a do tego woltomierz powinniśmy wpinać równoległe ). Za każdym razem mi wychodzi 0V niezależnie, czy jest rezystor, czy go nie ma. Jednak dając go będzie płynął mniejszy prąd.

 

Edytowano przez jugan1
Link do komentarza
Share on other sites

Piny wejściowe mają dużą impedancję (taka bardziej skomplikowana rezystancja). W związku z tym, gdy układ jest otwarty przez pin płynie bardzo mały prąd, ale jednocześnie odkłada się prawie całe napięcie, gdyż otwarty przełącznik można potraktować jako nieskończoną impedancję, więc Rz wejścia i otwartego przełącznika będzie równe rezystancji wejścia, czyli około 1MR. Dalej zostają dwa rezystory połączone szeregowo - 1k oraz 1M, czyli większość napięcia odłoży się nam tym większym, który reprezentuje wejście. W poniższym przypadku będzie to jakieś 4.995V.

image.thumb.png.daa183edfb1a2572520ff68d9595cde4.png

W przypadku układu zamkniętego cały prąd odkłada się na rezystorze podciągającym, gdyż połączenie równoległe zamkniętego przełącznika (0R) oraz wysokiej impedancji (1MR) daje nam rezystancję zastępczą 0R. 

Wtedy zostaje połączenie szeregowe 1k oraz 0R, więc całe napięcie odkłada się na rezystorze podciągającym.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 

Z tego, co mówisz ja sobie to wyobrażam jako dzielniki napięcia tzn. :

otwart.thumb.png.782a80583027f893b8a8cec4dffb0d97.png

zamkni.thumb.png.3a41dcaf95c232da24ed6a3db8e521dc.png

Trochę nie umiem jeszcze sobie wyobrazić tego przejścia 😄 Tzn. nie umiem sobie uzmysłowić, że woltomierz jest w takim dziwnym miejscu. Myślałem, że będzie bardziej koło tego rezystora 1M.

Używamy rezystora podciągającego 1k zamiast np. 0,1k, aby nie płynął zbyt duży prąd?

 

Link do komentarza
Share on other sites

31 minut temu, jugan1 napisał:

Używamy rezystora podciągającego 1k zamiast np. 0,1k, aby nie płynął zbyt duży prąd?

Nawet 10k 😉

Dodam jeszcze, że w przypadku wyjścia impedancja pinu wyjściowego jest dość niska. Tak już na przyszłość.

33 minuty temu, jugan1 napisał:

Trochę nie umiem jeszcze sobie wyobrazić tego przejścia 😄 Tzn. nie umiem sobie uzmysłowić, że woltomierz jest w takim dziwnym miejscu. Myślałem, że będzie bardziej koło tego rezystora 1M.

Ten rezystor 1M to tak naprawdę jeden wielki woltomierz, tylko zapomniałeś, że (podstawowy) model woltomierza to nieskończona rezystancja. Dlatego łatwiej opisywać schematy korzystając z podstawowych elementów (rezystor, cewka, kondensator) niż złożonych jak woltomierz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.