Skocz do zawartości

Czujnik odległości przy mikrofali


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Witajcie, mam takie pytanie. Chciałbym zamontowac czujnik odległości przy mikrofali. Od razu napisze że nie mam na myśli domowej, tylko 10m piec, który ma 2 palniki gazowe  i 6 magnetronow.

Jaki jest problem. Do mikrofali wjeżdża taśma aluminiowa oblana gumą, która po 100m będzie uszczelka. W samym piecu wisi ona z powietrzu, dopiero dalej jest transport. Profil nie może być zbytnio naprężony gdyż taśma aluminiowa może pęknąć. Niestety parametry nigdy nie są takie same, są odchylki i trzeba na oko ocenić czy jest profil naprężony czy w miarę luźny. Piec ma regulowana wysokość wejścia i na podstawie obserwwcji ustaliliśmy jedna wysokość i po prostu profil musi być po środku wejścia, taki punkt odniesienia. Jednak jak to operatorzy często zapominają o tym, nie zauważa i potem coś pęka i ojejku. Chciałem to zasygnalizować jakimś czujnikiem odległości tylko problemem są fale mikrofalowe. Nie mogę zdecydować się na czujnik ultradźwiękowy bo jestem wręcz pewien że będą duże zakłócenia. Pytanie moje, co może się nadać do tego? 

Edytowano przez Krawi92
Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie. Tak na oko bo nie pamiętam, ale otwór wejściowy pieca ma nie więcej niż 50cm. Dokładność nie musi być duza +/- 3cm, profil gdy jest luźny troszkę pracuje góra dół. Widziałem analogowe czujniki od 5-80cm. Przeliczyłbym to w adc. Zastanawia mnie też funkcjonowanie uC w tak zakłóceniowym środowisku. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No ten VL53L1X większy zakres ma. Nie oszukujmy się że na cenę też patrzę. Trzeba przetestować, nie planuje nawet wyświetlać tej odległości tylko sygnalizować albo na ledowym wyświetlaczu "bad" lub "ok" lub nawet 2 diodami. 

Dzięki za pomoc 

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak mówiłem - nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział. Pisałem o L1X bo więcej się nim bawiłem, ale L0X powinien wystarczyć.

Tak swoja drogą ciekawe, czy program by się zmieścił w ATtiny85 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zaraz poczytam notę i zobaczę, czy trzeba sobie przeliczać ten pomiar czy gotowy już pomiar odczytuje z ramu czujnika. Nie wiem ile kB ma attiny85, ale gdybym zrezygnował z wyświetlacza tylko 2 sygnalizacyjne diody to czemu nie. 

Link do komentarza
Share on other sites

Czy ma ktoś jakąś bibliotekę do obsługi tego czujnika w C? Kurcze sporo tego jest na Arduino, a ja jeszcze za mały skill mam, żeby przeportowac taki kod do C. Trochę pobieżnie przeglądałem notę i średnio coś się tam mogę odnaleźć 😑

Link do komentarza
Share on other sites

Powracam z pytaniem odnośnie czujnika. Odpalilem go dziś na arduino, testowalem kilka bibliotek i najbardziej mnie denerwuje, że pomiar który wyświetlam w mm nie zgadza się. Gdy wgram sobie orginalny przyklad to różnica wynosi no z 5cm. Próbowałem ręcznie to kalibrować pod centrymetr i po prostu tę wartość odejmować, jednak zastanawiam się czy to dobre rozwiązanie. Wiem, że na ten czujnik ma wpływ naświetlenie itp, dziwi mnie taka różnica. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.