Skocz do zawartości

Licznik metrów za pomocą encodera


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Hej, mam plan zrobić licznik metrów. Mam mały enkoderek inkrementowalny, ladnie chodzi bez zakłóceń. No i tak sobie myślałem jak taki obrót przeliczyć na metry. No i wpadłem na pomysł, że na ziemi rozłożę coś i odmierzę 1m i przemierzę ten cały dystans enkoderem. Każdy krok inkrementuje zmienną więc wyszło mi, że na 1m przypadło 360 kroków. W domowych warunkach akurat nie mam jak zbytnio sprawdzić, jak dokładnie to działa, ale może ktoś podpowiedziałby jak takie przeliczanie się realizuje, bo podejrzewam, że to co ja zrobiłem to raczej słabo dokładne. 

Link do komentarza
Share on other sites

No ale ilość impulsów zależy od koła na którym ten enkoder jest zamocowany. Możesz zrobić tak by na 1m wypadło 1000impulsów

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ważniejsze jest aby koło nie ślizgało się po mierzonej powierzchni bo endkoder będzie tracił impulsy, resztę przeliczysz programowo a im więcej impulsów na metr tym większa rozdzielczość pomiaru.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

41 minut temu, Krawi92 napisał:

Wlasnie bardziej chodzi mi oto, czy jest jakis wzor, ktory to wyraza. Który uwzględnia nie wiem, promień koła pomiarowego itp.

Musisz znac obwod kola (srednica razy Pi) i ilosc impulsow na obrot...obwod dzielisz przez ilosc impulsow i Ci wychodzi ile to jeden impuls...a pozniej to dodajesz tylko co impuls, stala do zmiennej

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, wrzucam wam formułę matematyczną, którą właśnie opracowałem. Może przyda się przyszłym pokoleniom.

Km = (Ke / 2 * PI * r) * 100

Gdzie Km = to ile kroków potrzebujemy na 1m.

Ke = Kroki enkodera na 1 obrót.

 

Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, _LM_ napisał:

no ino wychodzi ciulata wartość

Robiłem niedawno coś podobnego (muszę wreszcie wrzucić opis) - co prawda nie chodziło o licznik przejechanych metrów ale o przeciągnięcie paska, ale użyłem paska zębatego GT2 i wyszło mi śliczne 2mm/krok.

Link do komentarza
Share on other sites

Nawet jak wyjdzie liczba nieskonczona to i tak blad po trzeciej cyfrze po przecinku bedzie taki maly ze mozna przezyc...obstawiam ze autor nie bedzie mierzyl odleglosci miedzy atomami powierzchni po ktorej jezdzi...😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.