Skocz do zawartości

Steronaie silnikiem DC z układu mostka H na stm32


faustin

Pomocna odpowiedź

witam 

 mam następujacy problem chciałabym  sterować kierunkiem obrotów silnika dc z wykorzystaniem gotowego układu do sterowania silników zamiast samego scalonego typowego mostka H , układ , którym dysponuje tzw. sterownik silników znajduje sie ponizej na zdjeciu z tym ,ze on ma 3 wejscia oczywiscie GND no i dwa pozostale jedno na 5V drugie na 12V z tym,ze to z 5V srubka sie zablokowała i jej nie odkrece i tym samym wykluczyc go musze z uzycia wiec podpinałam sygnał sterujacy jesli moge to tak okreslic z wejscia pinu stm na to 12V, oraz oczywiscie sterowik silników jak widac ma 4 wyjscia out. Napisałam taki oto kod:

#include "stm32f1xx.h"


int main(void)
{
	HAL_Init();

	__HAL_RCC_GPIOA_CLK_ENABLE();
	__HAL_RCC_GPIOC_CLK_ENABLE();

	GPIO_InitTypeDef gpio;
	gpio.Pin = GPIO_PIN_7;
	gpio.Mode = GPIO_MODE_OUTPUT_PP;
	gpio.Pull = GPIO_NOPULL;
	gpio.Speed = GPIO_SPEED_FREQ_LOW;
	HAL_GPIO_Init(GPIOA, &gpio);

	gpio.Pin = GPIO_PIN_7; 	// 
	gpio.Mode = GPIO_MODE_INPUT; 	// jako wejście
	gpio.Pull = GPIO_PULLUP;		// włączamy rezystor podciągający
	HAL_GPIO_Init(GPIOC, &gpio);	// port GPIOC

	while (1)
	{ // 
			HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, GPIO_PIN_4, GPIO_PIN_SET); // 
			HAL_Delay(100);
			HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, GPIO_PIN_4, GPIO_PIN_RESET);
			HAL_Delay(100);

	}
}

chodzi mi tylko o pin 4 tutaj pin 7 tu nie bierze udziału ten kod jest delikatnie zmodyfikowany z innego kodu ale sens i ce jest taki aby silnik krecił sie na przemian w prawo i w lewo i własnie nie weim co sie dzieje bo nie działa i pytanie czy bład jest w kodzi czy w podłączeniu?

IMG_20220212_035218380_BURST001.jpg

IMG_20220212_035327022.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, faustin napisał:

A kod jest dobry ?  Niestety nie mam teraz jak zrobić tego schematu 

Hej,

możesz schemat połączeń narysować odręcznie i zrobić zdjęcie aparatem z komórki. Bez ustalenia, jak masz to połączone, nikt Ci nie powie czy kod jest poprawny. Podaj symbol (nazwę)  zestawu uruchomieniowego - pewnie jest to jakaś płytka Nucleo). Nie można powiedzieć, czy kod jest poprawny, jeśli nawet nie wie się na jaki to jest mikro-kontroler. Z inculd'a stm32f1xx można coś wywnioskować, ale nadal jest to za mało informacji (może być MCU serii 101, 103, 104 itp.) Ściągnij sobie najlepiej graficzny pinout twojego zestawu uruchomieniowego (obrazek PNG)  i za pomocą Paint'a albo innego edytora graficznego zaznacz jakie piny masz podłączone do sterownika silnika. I podaj link do sterownika silnika.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

23 minuty temu, faustin napisał:

przesyłam juz mniej wiecej te schematy i info o sterowniku i czekam z niecierpliwościa na jakies wskazówki/pomoc

Screenshot_20220212-123028 (1).png

Screenshot_20220212-122753 (1).png

Dokument78.pdf 276 kB · 0 downloads

Ten schemat, który narysowałaś trochę nie ma sensu: np. Pin PD1 (32) wygląda jakby był podłączony do zacisku 12V na sterowniku silnika. Narysuj wszystkie zaciski tak jak są narysowane na sterowniku i ich połączenia. Podaj link do sterownika silnika. Zworki "Enable A" lub "Enable B" masz zwarte? Z jakiego źródła i jakim napięciem zasilasz regulator silników (narysuj to też na schemacie).

Pozdrawiam

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli jak powinnam to zrobić ? Czy mogę prosić o schemat połączenia? Czy wgl ten sterownik silnika jest tutaj nie na miejscu ?

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, faustin napisał:

Czy mogę prosić o schemat połączenia?

Nie chcę być bezczelny, ale może wskażesz co ty zrobiłeś aby rozwiązać problem? No bez przesady. Mógłbyś napisać na jakie napięcie ten silnik i jak chcesz nim sterować, czy chcesz zmieniać kierunki obrotów, czy tylko prędkość?

https://howtomechatronics.com/tutorials/arduino/arduino-dc-motor-control-tutorial-l298n-pwm-h-bridge/

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za link. Właśnie robiłam kiedyś coś takiego na Arduino i normalnie działało tylko używałam w tym celu zwykłego scalonego mostka H. Co do twojego pytania co zrobiłem a raczej co zrobilAM no to chodzi mi tylko o to że po raz pierwszy używam gotowego sterownika do silników i jest taki problem ze nie wiem jak go podłączyć mój schemat jest błędy więc tylko pytam czy ktoś nie ma albo ktoś wie jak powinien wyglądać taki schemat podłączenie takiego gotowego sterownika no i przy okazji czy ten kod który napisałam jest dobry a chce to koniecznie zrobić na STM a nie na ardu

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

Nie chcę być bezczelny, ale może wskażesz co ty zrobiłeś aby rozwiązać problem? No bez przesady. Mógłbyś napisać na jakie napięcie ten silnik i jak chcesz nim sterować, czy chcesz zmieniać kierunki obrotów, czy tylko prędkość?

https://howtomechatronics.com/tutorials/arduino/arduino-dc-motor-control-tutorial-l298n-pwm-h-bridge/

@_LM_,

nie przesadzaj - po pierwsze to jest kobieta, po drugie nie ma podstaw, aby się denerwować. Faustin ze schematu wynika, że podłączyłaś pin Nucleo (nadal nie podałaś symbolu tego Nucleo) do napięcia 12 na sterowniku silnika. Jeśli tam jest naprawdę 12V zasilania podłączone to zabiłaś płytkę Nucleo - ale mam nadzieję, że nie ma (to tylko błąd na schemacie). Podaj link do tego sterownika silnika na stronie WWW z której go kupiłaś i pełny symbol Nucleo (np. Nucleo-F103RG), wtedy będziemy mogli Ci narysować schemat jak to podłączyć.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Spróbuj wpierw uruchomić program dla STM, zamiast silnika podłącz diodę, później jak led będzie mrugał można podpiąć mostek. Ten program też jakiś dziwny, w czym go piszesz? CubeIDE?

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Środowisko jakiego używam to to które było polecone w kursie do STM  czyli system workbench for STm32 eclipse jeśli chodzi o miganie dioda to potrafię to zrobić pisałam już takie proste programy i podalaczalam też tak aby dioda się zapala gdy nacisne przycisk także teraz chciałabym się zagłębić w sterowaniu silnikiem lub serwem ale nie mam pojęcia dlatego szukam pomocy 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.