Skocz do zawartości

ESP8266 nodemcu v3 + RTC DS1307 - sporadycznie zła data - 2165-165-165 165:165:41


Xele

Pomocna odpowiedź

Dnia 12.02.2022 o 20:38, Xele napisał:

Zasilany jest przez zasilacz 230v AC/DC 5v a gdy sieć domowa padnie to pobiera prąd z baterii 18650 + przetwornica step up do 5v.

To czemu nie wykorzystać tego wbudowanego RTC?

Link do komentarza
Share on other sites

Może trzeba o nim wiedzieć? Albo ustrojstwo jest wyłączane czy tam usypiane (nie pamiętam jak reaguje RTC na usypianie) i jest możliwość, że nie będzie neta?

Ja mam taki zegarek w łazience, ESP12E, czterocyfrowy wyświetlacz, zasilaczyk ze starej ładowarki i nic więcej... no ale to jest gadget, nic się nie stanie jak nie będzie godziny pokazywać przy zabawach Tauronów z prądem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:
1 godzinę temu, slon napisał:

esp8266 chyba ma wbudowany RTC? 

Tak, działa dopóki nie wyłączysz ESP-ka.

Trochę przeszukałem neta i powiem szczerze, że nic sensownego nie znalazłem, chyba szukam pod złymi hasłami. Trochę kombinowałem jeszcze z tym ds3231 i niestety nie działa nic, ale co ciekawego zauważyłem i mnie zastanawia to mając podłączonego i działającego sps30 gdy tylko dołączę kabel od sca z ds3231 to sps30 przestaje działać, zawiesza się. Nie wiem może przez to że sds3231 nie działa i coś koliduje, ale nawet bez zasilania sds3231 tylko sama linia scl.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Dobra DS3132 jednak działa. Nie zauważyłem, że vcc jest zlutowany razem z sda heh. Póki co działa to razem z sps30, ale żeby świętować muszę zobaczyć jak działa całość przynajmniej parę dni.

IMG_20220129_134036.jpg

IMG_20220219_194558.jpg

Edytowano przez Xele
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kolejny problem. Zegar potrafi się zawiesić i mimo restartu esp, rtc dalej nie wstaje. Wczoraj działało wszystko pięknie z 4 godziny i musiałem wyjąć baterię z niego i odciąć całkiem zasilanie żeby ruszył. Nie może przejść przez inicjalizacje. 

while (!rtc.begin()) {
    Serial.println("rtc");
    delay(10);     
    if (++counter4 > 20)
    {
      send_error(3);
      break;     
    }
  }

Jak to nie przejdzie to idzie spać na minutę i tak w kółko. Wczoraj po zresetowaniu działał do 22:30 po czym załapał sam z siebie dopiero o 12:10. Nie wiem czy może to być spowodowane tym że próbowałem go uruchomić mając zwarcie na lini vcc/sda i może się lekko uszkodził albo coś z zasilaniem lub i2c. Za bardzo jeszcze się nie znam i muszę robić metodą prób i błędów.

Od 12:10 do teraz 17.00 działa. Zobaczę jeszcze do jutra. Jak się raz zawiesi to nie wiem może dodam kondensator do niego. Zasilanie DS3231 to 3.3v i wszystkie linie  scl/sda działają pod 3.3v. Myślę, że jeszcze może on kolidować z tym sps30, dlatego najpierw odczytam z niego dane i go wyłączę, po czym uruchomię zegar. 

 

ds3132.png

Link do komentarza
Share on other sites

Temat trochę już stary ale natknąłem się na dwie ciekawe informacje. Pochodzą z dokumentacji do microphytona ale mogą być przydatne:

RTC in ESP8266 has very bad accuracy, drift may be seconds per minute. As a workaround, to measure short enough intervals you can use time.time(), etc. functions, and for wall clock time, synchronize from the net using included ntptime.py module. Due to limitations of the ESP8266 chip the internal real-time clock (RTC) will overflow every 7:45h. If a long-term working RTC time is required then time() or localtime() must be called at least once within 7 hours. MicroPython will then handle the overflow.

The deep-sleep mode will shut down the ESP8266 and all its peripherals, including the WiFi (but not including the real-time-clock, which is used to wake the chip). To be able to use the deep-sleep feature you must connect GPIO16 to the reset pin. 

Wynika z tego , że wbudowany RTC jest mało dokładny ale zawsze można zrobić synchronizację jeśli jest dostęp do internetu. Procek można wybudzić z uśpienia przez RTC ale wychodzi , że maksymalny czas uśpienia to 7h 45min. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.