Skocz do zawartości

Alarm przy użyciu membrany piezoelektrycznej


kkdrz

Pomocna odpowiedź

Cześć! 

Planuję skonstruować jak najgłośniejszy alarm do mojego warsztatu.
Na razie chcę się skupić na samej 'syrenie', to jak będzie uruchamiana/zasilana jeszcze muszę przemyśleć.

Kiedyś dostałem 'alarm personalny' i chciałbym zbudować syrenę w podobny sposób jak to jest zrobione w tym urządzonku.
W załączniku zdjęcia układu w środku tego alarmu.

Działa w taki sposób, że po wyciągnięciu zawleczki bardzo głośno wyje.
Dodatkowo ma diodę załączaną przyciskiem, ale dioda kompletnie mnie nie interesuje.

Zasilanie jest oparte na 3 bateriach LR44 1.5V, czyli razem 4.5V.
Tranzystor Q1 jest oznaczony '33Y'

Chciałbym zrobić sobie kilka takich membran piezoelektrycznych (bez zawleczki), ale nie do końca rozumiem jak się za to zabrać.
Widziałem artykuły Forbota:

Technika cyfrowa – #4 – bramki w roli generatorów
Technika cyfrowa – #5 – syrena alarmowa, efekt świetlny

ale próbowałem na podstawie tej wiedzy wytłumaczyć sobie układ z załącznika i coś mi nie klika.

Jak to rozumiem:
1. Żeby membrana piszczała, trzeba wysłać do niej sygnał o pewnej częstotliwości. Można to osiągnąć za pomocą bramek, ale na tym układzie nie widzę, żadnego podejrzanego elementu (chyba, że pod tą czarną kropą, co to jest?). Dodatkowo ten alarm piszczy jak syrena (nie jednym tonem), więc chyba jakoś ta częstotliwość jest zmieniana.
2. Im wyższe napięcie tym membrana piszczy głośniej. Na tym układzie nie widzę też, żadnej przetwornicy step-up, czyli wszystko działa na 4.5V?

Próbowałem coś doświadczalnie pomierzyć multimetrem, ale na tak małym układzie to nie jest takie proste. Szczególnie jak nie bardzo się wie o co chodzi, a nie chcę też układu zepsuć 🙂
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowano przez kkdrz
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.