Skocz do zawartości

Kosiarka zdalnie sterowana / programowanie


motorek84

Pomocna odpowiedź

Chyba się przejechałem na moim projekcie, a chodzi o zdalne sterowanie a właściwie o część sterowani, chciałem zrobić kosiarkę RC, chciałem zrobić z powodów mniejsza o to, nie z chęci że zrobię ale z musu. Ale niestety natknąłem na problem z jedną częścią projektu. Od kilku dni szukam rozwiązania ale marnie mi to idzie. Chodzi o to że, mam już nadajnik i odbiornik, część wykonawcza do silników zamówiona czyli jakieś mostki H (jak przyjdzie to może mi się coś rozjaśni, ale muszę to mieć w rękach żeby rozpracować, i niestety muszę szukać modułów u nas nie z żadnych ali albo ebaj bo niby tanio ale przesyłka sporo i nie umiem i nie chcę stamtąd zamawiać).

A problem mam taki że pomiędzy odbiornikiem (zestaw flysky - odbiornik FS-IA10B)  a częścią wykonawczą sterowania silnika ma być jeszcze kurde jakiś dekoder sygnałów czy to ppm czy pwm czy innych (no chyba że będę to miał w module mostka H) i wszyscy co robią takie rzeczy stosują tam gotowe moduły arduino, tylko dla nich sprawa jest prosta bo umieją programować, a ja co najwyżej umiem wgrać gotowy skompilowany soft/listing do procesora (który akurat mam w domu) i to z podanymi wszystkimi ustawieniami czy to fuse bitów czy innych i dodatkowo wszystkie moje dotychczasowe konstrukcje były robione na gołych procesorach i wszystko z przejrzystym schematem, (a nie na tych całych modułach arduino), że widziałem co i jak podłączyć a teraz jakbym chciał coś zrobić to już nie ma schematów tylko jakieś gotowe rysunki modułów z kolorowymi liniami jak co z czym połączyć. Szukam dalej jak by to rozwiązać, niby pełno rysunków, filmików, ale konkretnych schematów i wsadów do procka to już słabo albo jakieś kawałki listingów), cóż szukam dalej może na coś wpadnę i się uda to co bym chciał, jeśli komuś się chciało to czytać to ewentualnie będę kontynuował i powiem konkretnie jak bym to chciał rozwiązać, (jestem trochę wkurzony) dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Potrzeba by mi było zrobić żeby działało jak na tym filmiku w 3:20s 

tyle że ten gotowy moduł co na filmie (sabertooth 2x32) dość drogi i dodatkowo wysyłka itd itd, (zamówiłem coś innego ale nie wiem czy się doczekam i czy by to mogło działać podobnie jak na filmie), na razie zablokowało mnie pomiędzy odbiornikiem (mam fs-IA10B) a układem zasilania silników. Na razie po trochu kompletuje i szukam co jest dostępne a co nie, (i na razie nie mam za wiele oprócz nadajnika i odbiornika, na resztę części czekam). A poza tym też by trzeba rozwiązać możliwość korzystania z reszty kanałów (dodatkowe sterowanie innych funkcji). A takie jak bym chciał zrobić (wg mnie fajnie to chodzi) to jak na tym filmiku -

 

Edytowano przez motorek84
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak jak napisałem, mam nadajnik flysky fs-i6x i odbiornik fs-ia10b, z silnikami słabo bo strasznie drogie ale szukam dalej i ewentualnie wezmę takie jak na drugim filmiku ( nawet chyba u nas dostępne w Polsce, jeszcze nie dzwoniłem czy faktycznie mają 12 woltowe) , tyle że chciałbym to zasilać z 12V nie z 24V (czyli z akumulatora samochodowego) i szukam jakichś silników na 12V (jak nie znajdę to zgodzę się na zasilanie 24V trza będzie kupić 2 akumulatory jak na filmie) chciałbym to zrobić NIE na przekładniach ślimakowych tylko na trybkowych bo jak by trzeba gdzieś przepchnąć tą całą konstrukcję bez zasilania to przekładnia ślimakowa na to nie pozwoli a taka zwykła to chyba się da, na początku myślałem czy by nie dało rady na silnikach od wycieraczek ale takie coś to chyba nie jest przeznaczone do ciągłej pracy ( i chyba jednak by były za słabe), Ale dość tego bo ten temat miał być o rozwiązaniu problemu elektronicznego a ja się skupiłem bardziej na mechanice i już mam dwa tematy założone.

Link do komentarza
Share on other sites

@motorek84 myślisz, że te 24V to przypadek, dlaczego ktoś zrobił na 24V, a nie wolał uprościć sprawy i zrobić zasilanie silników na 12V?

16 minut temu, motorek84 napisał:

bo jak by trzeba gdzieś przepchnąć tą całą konstrukcję 

Wtedy wysprzęglasz napęd mechanicznie.

Dlaczego ktoś zastosował przekładnię ślimakową?

Link do komentarza
Share on other sites

Program to zaden problem...jakies Ardu/esp po drodze musi byc, bo mostki ktore zamowiles zapewne nie beda wspolpracowaly...albo beda po pwm, ale nie bedzie zmiany kierunku wiec i tak jakis procek trzeba dac...co do zamowien to trzeba bylo dac znac, bo te mostki co Ci podrzucilem to po 20zl byly...

Link do komentarza
Share on other sites

Dla mnie program to bardzo duży problem tak jak pisałem (ja potrafię tylko złożyć w miarę proste projekty z dokładnym opisem i gotowym softem), jak w ogóle przyjdzie to co zamówiłem to dopiero się okaże czy będzie działać, zamówiłem dwa różne typy ale jeden z nich to właśnie taki jak mi podlinkowałeś więc? może?. Nigdy się nie zajmowałem takimi konstrukcjami i nie wiem jakie stosować silniki i przekładnie i zasilania i jakie moce muszą być do np. takiego projektu itd itd (ja nie jestem jakimś profesjonalistą a to co chcę zrobić to jednorazowa sprawa, ja jak coś chcę zrobić to dopiero wtedy się uczę jak co działa) nie wiem czemu 24V a nie 12V (pewnie że mniejsze amperaże przy 24V ? i mniejsze obciążanie prądem układów sterujących!!!?).

Link do komentarza
Share on other sites

Wyzsze napiecie bo konstruktor tak postanowil😉 i nad tym nie ma co sie zastanawiac...

Zakup dwoch innych mostkow to troche nie trafiony pomysl...podczas sterowania napewno beda sie roznic na wyjsciu i trzeba bedzie sie meczyc programowo zeby pogodzic roznice...

Program jakos pomalu sie nabazgra, martwil bym sie o to jak te kola polaczyc ladnie i ogolnie mechanike zrobic

Link do komentarza
Share on other sites

Na razie czekam na te mostki, a dodatkowo znalazłem coś ciekawego zamiast rozwiązania programowego którego jednak chciał bym uniknąć. Najpierw muszę sprawdzić czy to by działało (rozwiązanie na czystej analogowej elektronice , jak sprawdzę to przedstawię rozwiązanie, na razie nie chcę się skompromitować oki? a jak by się to udało to by było nieźle że może znalazłem opcję która mnie nie blokuje - tak jak programowanie)

Link do komentarza
Share on other sites

Na analogach sie bedziesz meczyl, bo silniki beda musialy sie krecic w ta sama strone/w przeciwna z roznymi predkosciami w zaleznosci od ustawienia drazka...no chyba ze zrobisz tak na sztywno przod/tyl/lewo/prawo...jak czolg (bez zmian predkosci)

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Szukam różnych rozwiązań, albo mi się uda albo zaniecham albo będę musiał prosić kogoś o napisanie programu ale to na samym końcu bo tak jak wspomniałem nie chciałbym na prockach, albo dalej będę szukał jak by to rozwiązać, albo kupię gotowe te małe modelarskie serwomechanizmy i się do nich dobiorę do wnętrzności i może jakoś przerobie żeby zamiast sterować takim małym silniczkiem to żeby sterował  takim większym i to bez pozycjonowania (żeby się kręcił w kółko) podobno da się tak zrobić. Ja muszę kombinować bo się nie znam na tym żeby sobie zrobić coś ot tak, ja to rozpracowuje co i jak i może się uda.

Link do komentarza
Share on other sites

@motorek84 wydaje się, że napisanie programu to będzie mały pikuś w porównaniu ze stroną mechaniczno elektryczną. Jak dobierałeś silniki, jakie przełożenia, jakie koła, jakie przeniesienie napędu, jakie dokładnie zasilanie wszystkich elementów?

Jeśli to ma jeździć nie tylko po równej kostce, ale też w terenie, w wysokiej trawie to to nie jest byle co.

Jeśli to ma działać na polu golfowym, przycinać trawę o 0.5cm to sprawa łatwiejsza, o ile nie będzie wozić ciężkiej dużej kosiarki. 

Bo jeśli myślisz, że do zwykłej kosiarki dołożysz dwa silniki od wycieraczek i aku 12V, to możesz się niemiło zaskoczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zobaczymy czy mi się uda, na razie kompletuje to co jest dostępne u nas i nie za miliony. Jeszcze nie dobierałem żadnych silników ani przełożeń (przecież ja to robię na pałę) ale może zastosuje tak jak na tym filmie który zapodałem, są te silniki u nas ale jeszcze nie dzwoniłem czy na pewno mają, teren raczej cięższy nierówny, koła też jak na filmie albo gumowe albo stalowe (jodełka bo mi się podoba :-) ) jeszcze żadnych przełożeń nie dobierałem bo na razie mnie zablokowała część elektroniki (czy to w ogóle mi się uda rozwiązać zasilanie silników a właściwie układ który ma być pomiędzy odbiornikiem a mostkiem h). Jasne że od wycieraczek to był głupi pomysł. Czekam na zamówione moduły ale chyba się nie doczekam bo gościu nie odpowiada (a kasę wpłaciłem).

Link do komentarza
Share on other sites

Wracając do filmiku, @motorek84 liczyłeś może na ile czasu wystarczy energii z tych dwóch aku do zasialnia tych silników, przy założeniu sporego prądu, bo jak piszesz teren jest niełatwy.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że 

17 minut temu, motorek84 napisał:

przecież ja to robię na pałę)

zaprowadzi Cię prościutką ścieżką to zwielokrotnienia kosztów, i już nie będzie

 

17 minut temu, motorek84 napisał:

nie za miliony

bo okaże się, że nic do niczego nie pasuje i trzeba kupować kolejne elementy, inne od wcześniejszych i co znowu "na pałę", tak aż do skutku?

Nie lepiej poczytać, popytać, sam program sterujący to najmniejszy koszt i mały wysiłek w porównaniu do części mechaniczno elektrycznej.

 

 

Edytowano przez SOYER
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.