Skocz do zawartości

ROZWIĄZANE: Pierwsze użycie przekaźnika = Pierwszy dym :(


bpkb2

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,

Dzisiaj próbowałam zbudować po raz pierwszy układ z przekaźnikiem, taki jak w 9 części I kursu elektroniki Forbota. Kupiłam nową baterię 9V: 6LR61, ponieważ ta 9V z zestawu Forbota, 6F22 już mi się nieco rozładowała, aby stabilizator mógł działać poprawnie.  Dla pewności podłączyłam ją do układu ze stabilizatorem obciążonym diodą (takim jak w 8 części kursu) i sprawdziłam, jakie ma wtedy napięcie (ponad 9V), a do tego sprawdziłam napięcie na obciążonym wyjściu LM7805 i wyszło koło 5V, czyli stabilizator działa, wszystko gra (chyba 😅). Więc zbudowałam układ z przekaźnikiem i wiem, że zgodnie z instrukcją powinnam najpierw podłączyć baterię, a dopiero potem zasilanie cewki. Jednak ja postanowiłam najpierw zobaczyć, jak będzie to działało, gdy cewka jest od razu podłączona (w końcu w najgorszym przypadku po prostu nie zadziała... 😅) i przy wkładaniu styków baterii, zaczęłam słyszeć charakterystyczne "klikanie" przełącznika, dioda nie świeciła, więc jest dokładnie jak miało być. Oprócz jednej rzeczy - ze styków klipa baterii zaczął lecieć dym i lekko się poparzyłam (albo poraziłam), więc prędko ją odłączyłam. Zastanawiają mnie teraz dwie rzeczy:


1. Co konkretnie mogło być tego przyczyną? 
- fakt, że podłączyłam do prądu układ, w którym cewka przełącznika również od razu była podłączona do zasilania
- użycie elementu spoza zestawu forbota, chociaż wątpię
- błędne podłączenie stabilizatora, bo to on jest odpowiedzialny za doprowadzenie 5V do reszty elementów (edit: wykluczam, przeanalizowałam teraz schemat)
- jakiekolwiek inne błędy połączeniowe, załączam mój układ niżej, jak i zdjęcie baterii

2. Czy mogę dalej korzystać z tych elementów, szczególnie z klipa baterii? Nie widzę żadnych powierzchownych zmian, ale wolę teraz być naprawdę ostrożna. Nie spodziewałam się po prostu, że takie coś może się zdarzyć przy korzystaniu z tak niskiego napięcia, ale teraz już mam nauczkę na przyszłość.

Pozdrawiam!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Edytowano przez bpkb2
problem rozwiązany
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jak coś, udało mi się później prawidłowo wykonać układ, jednak wciąż jestem ciekawa, co konkretnie mogło być przyczyną wcześniej opisanego zwarcia? Bardziej dla teoretycznej wiedzy chciałabym się tego dowiedzieć 😃 Domyślam się, że to przez to, że cewka również była podłączona od razu. Po prostu wcześniej nie miałam nawet pewności do tego, czy reszta układu jest okay, a trochę się bałam podłączać klip z powrotem, nawet z odłączoną cewką. 

Edytowano przez bpkb2
Link do komentarza
Share on other sites

Stawiam na przypadkowe zwarcie. To że cewka była podłączona od razu nie powinno mieć znaczenia.

Jeśli chcesz dalej poeksperymentować, kup jakieś przekaźniki typu P-5 (poszukaj na aledrogo). Owszem droższe, ale pasują do stykówki. Tylko uważaj, bo cewkę musisz podłączyć zgodnie z oznaczeniami +/-! Za to mają dwie pary styków i niższy prąd cewki.

No i pozbądź się tej nieszczęsnej baterii i stabilizatora. Wszystko bedzie działac z baterii 4.5V albo 6V (przekaźniki mają dość dużą tolerancję na napięcie, jeśli będziesz się bawić w tranzystory to również). 

Możesz kupić moduł zasilania do stykówki (podłączasz zasilacz 9V, moduł daje 5V i 3.3V na szynach zasilania).

Powodzenia!

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@ethanak Dziękuję bardzo za informacje!😃

Czyli zapamiętam, że jak robię coś z przekaźnikiem, to lepiej korzystając z baterii o niższym napięciu, a nie z układu stabilizator + bateria 9V. I poszukam zarówno tych przekaźników, jak i tego modułu

Edytowano przez bpkb2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zgodnie z obietnicą:

Przekaźnik - https://sklep.avt.pl/przekaznik-p-5-5vdc-monostabilny-az850-5.html

Moduł zasilania: https://allegro.pl/oferta/modul-zasilania-do-plytek-stykowych-mb102-5v-3-3v-9614385750

Przekaźnika możesz poszukać na Allegro (RSM-850, AZ-850), zwróć tylko uwagę na napięcie cewki (5V) i oznaczenie DPDT.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.