Skocz do zawartości

Wielokanałowa impulsowa przetwornica HV


H1M4W4R1

Pomocna odpowiedź

image.thumb.png.4291b7cb64966b8e1e3a163b69542df1.png

Ktoś powie czy w tej "kontrapcji" da radę zastosować klasyka 1N4007 (tak wiem, że do szybkiego przełączania powinienem użyć diody Shottky'ego, ale nie mam w szufladzie wersji pod 1kV, a zamawianie komponentów dla jednej diody mija się z celem).

Poza tym generic review czy nie zrobiłem innego głupiego błędu. (którego symulacja nie wykaże)

Notatki:

  • Transoptory na sygnałach PWM zostały pominięte w celu zmniejszenia lagów symulacji 😄 
  • Maks prąd na cewce to będzie ok. 200-250mA 
  • Maks napięcie wyjściowe to ok. 550V
  • Rezystor 10M jest zabezpieczeniem by kondensator 100pF powoli się rozładowywał (dla bezpieczeństwa)
  • Rezystor 2M symbolizuje teoretyczne obciążenie podłączone do zacisków złącza ARK (czy jakiegoś innego TBD, pewnie i tak skończy się na bananach)
  • Sygnały PWM 3.3V, częstotliwość sygnału na ścieżce będzie regulowana (od 0Hz do 1kHz), sterowanie przetwornicy 10kHz (lub 100k TBD)
  • Ilość ścieżek TBD

Appendix

Jeszcze myślę nad sterowaniem napięciem wyjściowym, ale pewnie zastosuję pomiar natężenia od strony zasilania na niskiej stronie przetwornicy (oczywiście rezystor pomiarowy zabezpieczony diodą przed ewentualnymi przepięciami z cewki)

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Ktoś powie czy w tej "kontrapcji" da radę zastosować klasyka 1N4007

Raczej tylko dla testów i to ze dwie połączone w szereg. Przy 10kHz będziesz miał wysokie straty. Taką symulację lepiej byłoby wykonać w ltspice

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, _LM_ napisał:

Raczej tylko dla testów i to ze dwie połączone w szereg. Przy 10kHz będziesz miał wysokie straty. Taką symulację lepiej byłoby wykonać w ltspice

Do testów raczej zrobię na głupa, czyli N-MOS wpięty na odwrót 😄 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
30 minut temu, _LM_ napisał:

Nie masz żadnego elektrozłomu? Jakiś zasilacz impulsowy, mikrofalówka, telewizor? Tam się aż roi od elementów WN

Właśnie nie 😛 To jest ten problem, że mieszkam w bloku i nie mam gdzie tego składować. Tak to bym pewnie gdzieś wygrzebał…

Chociaz mam pudło taśm z Unitry może tam coś będzie 

Ew. zamówię na znanym portalu aukcyjnym zestaw STTH5L06, bo udało mi się wreszcie coś normalnego znaleźć (i pomodlę się by napięcie nie przekroczyło 600V)

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

To chyba ma nawet prawo działać 😄

Papier wszystko przyjmie xD nie mam niestety doświadczenia aby coś sensownego doradzić. Zamów więcej MOS-ów przydadzą się 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
16 minut temu, _LM_ napisał:

Zamów więcej MOS-ów przydadzą się

Cytując mój klasyczny tekst przy zamawianiu komponentów:
Kilka sztuk się przyda... tak ze 100, albo 1000 xD 

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@_LM_

IMG_0667.thumb.jpg.55f21b47b5d32b30c2b625954c07ae39.jpgIMG_0666.thumb.jpg.359d0624b2a6f5e23079b3c746a7819b.jpg

IRF840 i trochę ograniczony schemat (bez zabezpieczeń), ale kopa ma 😉 Te 100V potrafi nieźle walnąć z tego kondensatorka (nie róbcie tego w domu).

Teraz zostało ogarnąć PCB z pełnymi zabezpieczeniami i dać do Chińczyka albo samemu wytrawić, ale mi się nie chce...

Przy 88% daje ~120V

Notatka dla potomnych: przy 100kHz STP1NK50 i zastosowaniu kondensatora 565V 470nF (foliowy) wynik to ok. 150V... Pozostało ogarnąć jakiś sposób sterowania mocą...

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.