Skocz do zawartości

Schemat licznika cyfrowego


kaminski-tomek

Pomocna odpowiedź

Możesz wykorzystać sprzętowy licznik. Vref, podłącz przez kondensator do masy, piny programatora można podłączyć jak chcesz byle nie robiło to zwarć, możesz dodać rezystory o małej wartości na tych liniach. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, _LM_ napisał:

Możesz wykorzystać sprzętowy licznik. Vref, podłącz przez kondensator do masy, piny programatora można podłączyć jak chcesz byle nie robiło to zwarć, możesz dodać rezystory o małej wartości na tych liniach. 

 

Czy sprzętowy licznik można dowolnie ustawiać? (resetować, zmniejszać o jeden, itd.)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z kodu MiniCore wynika, że przerwania zewnętrzne dostępne są dla pinów 2 i 3

#define digitalPinToInterrupt(p)  ((p) == 2 ? 0 : ((p) == 3 ? 1 : NOT_AN_INTERRUPT))

Wszystkie inne zwracają NOT_AN_INTERRUPT

Piny współdzielone z programatorem potrafią być problematyczne. Zależnie od sposobu użycia, czasami nie działa programowania lub ta druga funkcja, do której pinów użyjesz.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wracam na wątek z poprawkami do schematu. Po uwzględnieniu sugestii zmieniłem kilka rzeczy:

  • Dodałem kondensator do pinu AREF
  • Zmieniłem rezystory segmentów na 1K (trochę jaśniej świecą)
  • Dodałem stabilizator LM7805
  • Poprawiłem symbol linii zasilania (jakoś Vcc ze strzałką bardziej mi się podoba)
  • Przeorganizowałem piny mikrokontrolera tak, aby wygodniej mi się projektowało w Eaglu

Schemat wygląda teraz następująco:

counter_2_sch.thumb.png.49ca2065ee83a3641db2f09ed926c89f.png

Na podstawie tego schematu zaprojektowałem też po raz pierwszy płytkę PCB. Oto ona:

counter_2_brd.thumb.png.54db4cf956ce514743440a2b99198171.png

Mam kilka pytań:

  • czy prowadzenie połączeń szyny zasilania pod rezystorami jest OK?
  • jak blisko mikrokontrolera muszą być kondensatory? 
  • i czy nie przesadziłem z wylewaniem masy?

Ogólnie to wszelkie uwagi mile widziane, to moje zupełne początki z projektowaniem PCB.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Robiłem niedawno bardzo podobna płytkę z 2 ds18b20 i takim wyświetlaczem. Kondensatory umieściłbym jak najbliżej nóżek uC i stabilizatora. Myślę że poprowadzenie zasilania pod rezystorami, nie ma żadnego wpływu. Jaki isolate użyłeś do wyłania poligonu, 24? Ja czasem używam nawet 32. 

I polecam zacząć zabawę z smd, napewno zmniejszy to rozmiary plytek, a elementy 1206 czy 0805 spokojnie polutowac mozna zwykła stacja lutownicza. 

Rezystory 1k przy segmentach? Ja mam 470ohm i jak świeci słońce to czasem nie widzę co tam świeci na wyświetlaczu 😆

Edytowano przez Krawi92
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
19 minut temu, Krawi92 napisał:

Myślę że poprowadzenie zasilania pod rezystorami, nie ma żadnego wpływu.

W tym przypadku nie, ale czasami może mieć drastyczny wpływ, więc polecam już ćwiczyć, że po drugiej stronie ścieżki sygnałowej powinna być lita masa. W przypadku USB czy PCIE zrobienie inaczej zwykle kończy się przyciskiem do papieru.

(Dla sygnałów niskich częstotliwości można zrobić wyjątek i przeciąć ścieżki pod kątem 90 stopni).

19 minut temu, Krawi92 napisał:

I polecam zacząć zabawę z smd, napewno zmniejszy to rozmiary plytek, a elementy 1206 czy 0805 spokojnie polutowac mozna zwykła stacja lutownicza.

0402 i 0201 też 😉 Ale osobiście wolę THT, bo nie muszę się wtedy męczyć z dokładnością przyklejania folii światłoczułej do PCB.

1 godzinę temu, kaminski-tomek napisał:
  • i czy nie przesadziłem z wylewaniem masy?

Nie, nawet bym powiedział, że za mało... 😉 Tam gdzie nie ma ścieżek tam powinna być masa.

1 godzinę temu, kaminski-tomek napisał:
  • jak blisko mikrokontrolera muszą być kondensatory? 

Najlepiej "w mikrokontrolerze" czyli im bliżej tym lepiej. W moich projektach zwykle są w odległości mniejszej niż 1mm.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi!

Poprawiłem nieco projekt: przesunąłem kondensatory i zmniejszyłem isolate do 0.32mm:
counter_3_brd.thumb.png.261a5afd4adc5237999de867fa97c1f9.png

Jak poprawiacie rozlewanie masy? Ja znalazłem takie polecenie: ripup <nazwa_poligonu>, potem robię jeszcze raz nowy poligon i rozlewam masę z nowym isolate - może jest inny, szybszy sposób?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No teraz to trochę chyba przegiąłeś z tym poligonem, aż się zwarcia do masy porobiły xd ja isolate ustawiam w milsach, 24, góra 32. Wiesz wszystko zależy jaka metoda robisz płytkę, nie wszystko zrobisz żelazkiem. 

Jeśli chodzi o poprawianie isolate to też tak robię, po prostu kasuje polygon i rysuje nowy. Chociaż jakby się zastanowić to powinno być info poligonu i tam jego parametry też pewnie mozna z ręki zmienić. 

Edytowano przez Krawi92
Link do komentarza
Share on other sites

@Krawi92 teraz ustawiłem w milsach: isolate na 32, width na 1 i spacing na 12. (Nie rozumiem do końca parametru spacing jeszcze). 

Efekt:

counter_5_brd.thumb.png.b7fc39fbe8fa09cdcbe42cacfdd23d91.png

Width - rozumiem jako szerokość linii poligonu (nie wiem jeszcze, jaki ma to wpływ na rozlewanie go). Isolate - jaki odstęp od innych ścieżek.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.