Skocz do zawartości

Prosta stacja mierząca warunki pogodowe - zasilanie z paneli


arek1996

Pomocna odpowiedź

Witam, 

Chciałem zrobić prostą stacje mierząca warunki pogodowe na EPS32. Stacja byłaby obok domu tak żeby łapało wifi z domu żebym mógł na serwerze zapisywać dane ale na tyle daleko że nie ma możliwości podłączenia stałego zasilania. Wymyśliłem użycie paneli foto i ogniw 18650 3.7V i mam parę pytań. 

Do ogniw chciałbym kupiłem coś takiego, ma to zabezpieczenia przed przeładowaniem i rozładowaniem: 
https://botland.com.pl/akcesoria-do-paneli-slonecznych/19543-modul-zarzadzania-energia-sloneczna-do-panelu-slonecznego-6v-24v-waveshare-16120-5904422371609.html
 

Oraz taki panel:
https://allegro.pl/moje-allegro/zakupy/kupione/25002213-3e6e-334e-bfed-de90a124a79d

1. Czy ten panel da radę zasilić 24H ESP32 z paroma czujnikami? 
2. Czy mogę podłączyć kilka ogniw równolegle żeby zwiększyć pojemność i ładować za pomocą tego modułu (link)?
3. Czy w trakcie ładowania ogniw mogę mieć podpięte ESP, czy można jednocześnie ładować i pobierać z tego energię? 
4. Czy czujniki analogowe narażone na warunki atmosferyczne, woda itp, może spowodować zwarcie w ESP? 
5. Będę z tych ogniw 3.7V potrzebował 5V czy ta: PRZETWORNICA STEP UP - DOWN nada się do zasilania ESP32-CAM na 5V? Pytam o tą konkretnie bo mi została z jakiegoś waszego kursu, chyba elektroniki 2. 

Pozdrawiam. 

Edytowano przez arek1996
Link do komentarza
Share on other sites

1. Wyslij link bezposrednio, bez potrzeby logowania sie.. 

2. Tak 

3. Tak 

5. Tak 

A zwykle esp z jakiego napiecia planujesz zasilac? Tez 5v? Ten modul do ladowania z linku posiada koszyk na rozmiar 14500...do ladowania wystarczy step down ustawione na 5v i modul ladowarki usb (takie popularne, zapomnialem jaki to model)

 

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 minuty temu, farmaceuta napisał:

1. Wyslij link bezposrednio, bez potrzeby logowania sie.. 

2. Tak 

3. Tak 

5. Tak 

A zwykle esp z jakiego napiecia planujesz zasilac? Tez 5v? Ten modul do ladowania z linku posiada koszyk na rozmiar 14500...do ladowania wystarczy step down ustawione na 5v i modul ladowarki usb (takie popularne, zapomnialem jaki to model)

 

 

 

 

Wiem ale można zewnętrznie podpiąć, ma dodatkowe wyjście, ja i tak chce je łączyć równolegle więc by nie weszło. 

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, ethanak napisał:

Takie tylko drobne pytanie... podbijać napięcie do 5V tylko po to, żeby 1/3 poszła na ogrzewanie powietrza? Ciekawe podejście, szczególnie przy solarach...

Specjalistą nie jestem dlatego pytam 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Zakladajac ze panel ma srednio polowe mocy to powinien dwie baterie naladowac przez dzien...moze nawet trzy..ale rozejrzyj sie dobrze bo za pol stowki czasem idzie dopasc maly panel kilkadziesiat watt na olx np.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
8 minut temu, ethanak napisał:

A zapytałeś z jakiego napięcia zasilany jest ESP32? Czy po prostu założyłeś że z 5V?

 

Tak jak pisałem potrzebuje 5V do ESP32-CAM które według zaleceń ma być zasilane z 5V

Edytowano przez arek1996
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, farmaceuta napisał:

Zakladajac ze panel ma srednio polowe mocy to powinien dwie baterie naladowac przez dzien...moze nawet trzy..ale rozejrzyj sie dobrze bo za pol stowki czasem idzie dopasc maly panel kilkadziesiat watt na olx np.

Dzięki wielkie, baterie mają po 1200mAh czyli ciężko będzie całą noc uciągnąć... 

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, arek1996 napisał:

Dzięki wielkie, baterie mają po 1200mAh czyli ciężko będzie całą noc uciągnąć... 

Bez przesady...dwie takie baterie przy wydajnosci panela 2.5watta naladuja sie w okolo 4 godziny...wiec zawsze mozesz uzyc czterech baterii...kwestia tylko tego zasilania, zasilajac 3.3v to na baterii musi byc jakas przetwornica obnizajaca, z kolei 3.3v i w dol to bateria jeszcze by mogla pochodzic troche...lub zrobic 2S i podpiac pod pin VIN, wtedy przetwornica niepotrzebna ale za to trzeba szukac ladowarki 2S (to tez duzo zalezy jakie jest minimalne napiecie panela)

Link do komentarza
Share on other sites

- do czego będzie użyta kamera, esp32 -CAM ma mało pinów do wykorzystania, dużo zabiera kamera.

- jeśli esp32 to z definicji dołóż antenę, te antenki na PCB to takie sobie.

- czy zamierzasz podglądać zwierzęta w nocy ?

Edytowano przez 99teki
Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, farmaceuta napisał:

Bez przesady...dwie takie baterie przy wydajnosci panela 2.5watta naladuja sie w okolo 4 godziny...wiec zawsze mozesz uzyc czterech baterii...kwestia tylko tego zasilania, zasilajac 3.3v to na baterii musi byc jakas przetwornica obnizajaca, z kolei 3.3v i w dol to bateria jeszcze by mogla pochodzic troche...lub zrobic 2S i podpiac pod pin VIN, wtedy przetwornica niepotrzebna ale za to trzeba szukac ladowarki 2S (to tez duzo zalezy jakie jest minimalne napiecie panela)

Czym jest ładowarka 2S? 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.