Skocz do zawartości

Czy ten układ z silniczkiem 9V zadziała?

Quboid

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry, 

załączyłem tutaj pewien schemat, który samodzielnie stworzyłem i nie wiem,  czy jest on poprawnie zrobiony. Mam silniczek i baterię 9V - chcę stworzyć układ, w którym potencjometr będzie regulował prędkość obrotów silniczka. Dodatkowo chcę dołożyć rezystor oraz zieloną diodę LED, pokazyjącą z jaką mocą pracuje silnik (jasność diody). Nie wiem, czy taki układ zadziała prawidłowo. Czy dioda nie zabierze napięcia silniczkowi, który nie będzie pracował z najwyższą mocą?

Z góry dziękuję.

Capture.PNG

Układ nie zadziała tak jak tego oczekujesz

Po pierwsze kondensator jest wpięty szeregowo (jeśli zasilasz układ prądem stałym to kondensator będzie stanowił rozwarcie)

Po drugie wartość oporu potencjometru jest stała między nóżkami przymocowanymi do rezystora i kondensatora (czyli dioda dostaje cały czas taki sam prąd) a ewentualne spadki jasności powoduje to że silnik pobiera więcej prądu jak zmienisz nastawienie potencjometru

Po 3 warto użyć tranzystorów bo to zdecydowanie poprawi działanie układu 🙂

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

tutaj masz poprawiony schemat.
Capture.PNG.a03e1aceecce254c0843cd03a893663c.png

w skrócie połączenie równoległe 2 elementów jest wtedy gdy napięcia zmierzone na nóżkach 1 elementu są takie same jak te na nóżkach drugiego

Jednak mimo wszystko nie jest to najlepsze rozwiązanie bo:
1) jeśli potencjometr ma dużą wartość (1kohm lub więcej) to de facto silniczek może nie być w stanie wystartować jeśli nie zmniejszysz rezystancji potencjometru (tj. odpowiednio go ustawiając)

2) nie jesteś w stanie wyłączyć układu (zwykły wyłącznik koło baterii byłby dobrym ulepszeniem)

3) wedle dobrych praktyk powinno się umieścić diodę spolaryzowaną zaporowo równolegle z silnikiem (tutaj nie ma to znaczenia ale w układach z delikatnymi komponentami może cię to uratować od ich wymiany xD)

4) jeśli zmniejszasz moc sprawność układu drastycznie maleje (na silnik pójdzie tylko część mocy a reszta wydzieli się na potencjometrze w postaci ciepła 

5) potencjometr może się trochę grzać

Ogólnie jak na pierwszy układ nie jest źle. Piszę o tych wszystkich rzeczach byś zdobył trochę intuicji jeśli chodzi o tego typu sprawy 🙂
Polecam też zapoznać się z mikrokontrolerami i trochę poczytać o tranzystorach. te rzeczy z reguły całkiem nieźle poprawiają sprawność układów oraz ułatwiają regulację mocy.

Edytowano przez Hromosom

z grubsza tak ale dalej dioda będzie tylko nieznacznie zmieniać jasność podczas gdy silnik będzie działał raczej prawidłowo (pytałeś czy można usunąć diodę więc założyłem że nie jest ona dla ciebie szczególnie ważna) 

Problemem jest to że dioda wymaga rezystora o dosyć dużej wartość (inaczej się spali) podczas gdy silnik elektryczny raczej ma stosunkowo mały opór; dlatego bez elementów aktywnych (np tranzystora)  ciężko będzie uzyskać takie działanie jakie oczekujesz 

Edytowano przez Hromosom

@Hromosom Aha (post mi się nie załadował.. 🙂) Ja kupiłem sobie ten kurs z podstaw i skończyłem dział z ledami poprzedzający tranzystory, wiec sie nie bardzo znam. Dzisiaj właśne czytałem o tranzystorach, ale nie rozumiem do końca ich mechaniki ani w jakim miejscu należałoby go umieścić

(edytowany)

@HromosomZasada działania. W tranzystorze NPN przed bazą umieszcza się np. rezystor 10kΩ, ponieważ małe zmiany we właśnie bazie powodują zmiany w większym prądzie płynącym przez emiter i kolektor. Wiem, że pewnie jest to źle (lub nie), ale nie potrafię wyobrazić sobie w jaki sposób wdrożyć go do pierwszego lepszego układu z dwoma elememtami do zasilenia. Jedyny pomysł, jaki mi przychpdzi do głowy to zamontowanie potencjometra przy bazie, ale nie wiem co dalej

Edytowano przez Quboid

Zaświeci xD
będzie tylko świecić trochę słabiej

tranzystor jest przydatny wtedy gdy nie możemy dać dużego prądu a musimy sterować czymś co duży prąd pobiera
na przykład mikrokontrolery nie powinny dawać więcej niż ok 20mA z wyjść a silniki często na spokojnie biorą ponad 100mA

dlatego stosujemy tranzystor.  bo  jak sam napisałeś mały prąd na bazie przekłada się na spory prąd emitera. dlatego dzięki tranzystorom jesteśmy w stanie za pomocą małych prądów sterować tymi dużymi 🙂

to twój układ z użyciem tranzystora;  jak widać dzięki niemu możemy w tym samym czasie sterować silnikiem (o małym oporze) i diodą (która wymaga sporego rezystora) 
image.thumb.png.c66632001a08458c57f32fcfdf23ae27.png

powinien działać ale tranzystor będzie gorący (de facto tranzystory wysterowuje się przy użyciu sygnału PWM więc ten układ jest trochę niepoprawnie wykonany) ale zakładam że nie masz mikrokontrolera ( w sumie to 555 na upartego też by się nadała)

Od razu ostrzegam że układ ten nie jest przeznaczony dla silniczków pobierających więcej niż 100mA (150mA to absolutne maksimum!)
I uważaj na tranzystor  będzie na tyle gorący że z łatwością się poparzysz 
Ostatnia wskazówka jest taka że tranzystor najmniej się grzeje gdy silnik pracuje na maksymalnych obrotach 🙂

Edytowano przez Hromosom