Skocz do zawartości

Ładowanie LiPo i zasilanie układu w tym samym czasie. Jak ?


marcom

Pomocna odpowiedź

Czesc. Moze ktos mnie naprowiadzi.

Chyba typowy problem, a nie widze rozwiazania w sieci.

Mam STM32F106C8T6 + SIM800L + LiPo do zasilania i chcialbym ladowac ogniwo, ale przy jednoczesnym korzystaniu z ukladu.

Poki co testuje TP4056 z dodatkowym wyjsciem, ale myslalem, ze na wyjsciu jest 5V z usb, a sie okazuje, ze tam jest tyle, ile aktualnie podawane jest na ogniwo, czyli zmierzyc sobie moge, ale jak tam cos podlacze, to podejrzewam, ze zaburze caly proces ladowania. Nie jest tak ?

A nawet jesli nie zaburze, to pozniej musze dac jakas przetwornice na 3.3V, bo mam mcu + SIM800L, a on w szczycie bierze 2A.

Zatem zwracam sie z prosba o rade, czy ktos zna uklad, ktory i laduje i daje mozliwosc korzystania z zasilania (pewnie jakis mosfet by mogl tym sterowac w zaleznosci od tego, czy jest podawane napiecie z USB, czy nie).

Czy jednak kazdy cos kombunuje na wlasna reke, ale to mi sie wydaje dziwne, bo milony urzadzen sa i jakaos maja ten problem rozwiazany...tylko, ze gotowego ukladu nie spotkalem 😞

 

Z gory dziekuje za pomoc,

Pozdrawiam,

Mariusz

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym sobie nie zawracał głowy i laczył wszystko równolegle. TP4056 z zabezpieczeniem czy bez to jest to samo w kontekście ładowania ogniwa, z którego się korzysta. Zabezpieczona odpina ogniwo, jesli jest przeładowywane, zbyt mocno rozładowane, zwarte. Plusy są wspólne, minusy spinane mosfetem. Jesli SIM800L bedzie chciał więcej prądu w trakcie ładowania, TP4056 nie wydoi, to pobierze z baterii, która wtedy bedzie miała wieksze napięcie jak na TP przysiądzie.

A STM ma pewnie przetwornicę lub liniowy regulator więc do 3,5 V na LiPo jest mu dobrze.

No a ładowanie będzie zaburzone, nie ma co się tym przejmować. Jedyny problem to wysycanie ogniwa - stałe napięcie 4,2 V i spadek pradu, tutaj dla TP4056 domyślnie 100 mA jeśli nic nie było zmieniane z rezystorem regulującym prąd ładowania. Jaką tfu "pojemność" (ładunek) ma LiPo - chodzi o mAh?

No chyba, że to ma być coś jak UPS non-stop na zasilaczu i awaria prądu, to na baterii.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 18.09.2022 o 11:35, marcom napisał:

Czy jednak kazdy cos kombunuje na wlasna reke, ale to mi sie wydaje dziwne, bo milony urzadzen sa i jakaos maja ten problem rozwiazany...tylko, ze gotowego ukladu nie spotkalem 😞

MP2637A? bq2430? bq2431? Czy cokolwiek z rodzaju "system power path management ic" 😉
Inna sprawa, ze dla 3v3 to sie da zrobić na diodzie, p-mosfecie i rezystorze.

117908890_Screenshot2022-09-2612_47_55.thumb.png.b3891a2dd91bdfb1a6863c0cf55344cb.png

Dnia 19.09.2022 o 15:29, matsobdev napisał:

No a ładowanie będzie zaburzone

I co prawda akumulatorowi to nie robi różnicy, ale bedzie tak bardzo zaburzone ze jak wyjmiesz akumulator, to najpewniej będa się działy rzeczy niestworzone, bo TP4056 nie uznaje czegoś takiego jak "brak akumulatora" i źle toleruje nagłe zmiany w poborze prądu.

Edytowano przez kaworu
Link do komentarza
Share on other sites

W sumie nie wiem, ale wiem, podłączając różne ogniwa pod TP już zasilenie 5 V, nieraz to zawierałem przez przypadek kable (takie krokodylki z drutu wygięte np.) i nie bylo problemu nigdy. Nie ma też problemu używając TP do zasilania diody mocy, 1 A, czy kanapka z dwóch na 2 A. Datasheet wspomina o stanie w postaci braku ogniwa w interfejsie diód informacyjnych.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

8 minut temu, matsobdev napisał:

Datasheet wspomina o stanie w postaci braku ogniwa w interfejsie diód informacyjnych.

Tak, tylko nie uwzględnia się tam tego, ze ktoś podłaczy zasilanie "systemowe" tam gdzie baterie. Bo patrz, jak układ pobiera prąd przez TP, to TP nie wie co pobiera prąd - zakłada, ze ogniwo, bo co  innego. O ile pamiętam, TP sygnalizuje naładowanie jeśli prąd spadnie poniżej 10% ustawionego, ale jak cały czas system pobiera prąd a ustawiony jest dostatecznie mały (bo małe ogniwo) to ładowanie nigdy się nie skończy. Ale to w sumie kosmetyka, acz możę powodować szybsze zużycie ogniwa. Gorzej, że jak używasz stanów uśpienia w CPU (i na przykład radia) to kiedy nie ma ogniwa prąd Ci się zmienia od zakresu kilku uA, do dziesiątek/setek mA praktycznie natychmiast i to powoduje czasem spadek napięcia i reset systemu, a nawet jeśli nie reset to złe raportowanie tego co się dzieje z bateria jeśli masz to podłaczone do MCU źle robi na UX.

Podsumowując, w pewnych wypadkach to może działać spoko, ale ja bym tak nie robił. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko tutaj bateria ma być cały czas na miejscu, a doladowywana jeśli się rozładuje, to nie ma być "ładowarka do ogniw 18650". Ma ladowac ogniwo używane do zasilania projektu, a nie pustych baterii z szuflady.

 

Ale nawet przypadek z VSYS zamiast LiPo. TP po odłączeniu 5 V pobiera z baterii jakies mikroampery. Jeśli zasilanie będzie w przedziale LiPo to jaka różnica czy zasilacz, czy ogniwo?

 

Z końcem ładowania się zgodzę, ale też sygnalizowalem, że to problem. Ogniwo pewnie nie bedzie super małe, bo SIM800L chyba, że wysokoprądowe jakieś.

 

Stary już telefonu, przez noc po naładowaniu coś tam procent zleci. Pod zasilaczem rano 100%.

 

Każdy zrobi jak uważa, ja uważam, że czasem mniej znaczy więce. Ja bym i tak w trosce o ogniwo badał dzielnikiem napięcie i wyłączał TP przy 4.05 - 4.10 V. Wilk syty, owca cala.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dzieki wszystkim za zaangazowanie, sprawdze tez te inne scalaki, ale okazuje sie, ze ten TP nawet sobie radzi z jednoczesnym ladowaniem i zasilaniem.

Jak napiecie ogniwa spadnie ponizej ...juz nie pamietam ilu... to ladnie odcina wszystko i tyle.

A samo ladowanie tez dziala w miare ok, ewentualnie dioda sygnalizujaca naladowanie ogniwa, przy podlaczaniu zasilania z USB, przez moment swieci na czerwono, ale chwile pozniej juz na niebiesko. Co godzine budze uklad i sprawdzam stan baterii przetwornikiem A/D i w moim przypadku spada o 1% na 3 godziny.

Bawie sie jeszcze i testuje, ale bylem w szoku, ze STM32F103CBT6 w uspieniu lyka jakies 20mA (w tym ze 2 diody swiecace) i dopieto deepSleep powoduje, ze ciagnie jakies 4mA. Jest w tym LDO, ktorego nie omine poki co. Ze 2mA trace na te wszystkie stabilizatory/przetwornice, ale i tak nie jest zle, bo jesli mozna ladowac i uzywac, to nie ma problemu.  I do tego ten SMS i HTTP POST na serwer, ze bateria naladowana...bezcenne 😉 

Odpowiadajac na pytanie, ogniwo ma 1000mAh, nie sprawdzalem wartosci rezystora przy TP, ale prad zmierzony podczas ladowania, to ok. 400mA.

Tutaj jest troche opisu:

https://electronics.stackexchange.com/questions/446526/how-does-the-dw01a-prevent-overcharging-and-discharging

Pozdrawiam,

Mariusz

 

P.S.

Z innej beczki, trafilem na jedny z portali do sprzedazy online 😉 takie STM32F103C8T6, ze mialo byc klonem i miec 64kB flash-a, a ma 128kB i do tego dziala pieknie debug w STMCube. Smieje sie, ze sprzedają jakies klony, a pozniej sie okazuje, ze sa lepsze niz oryginalne, 😉  To musza byc klony, bo opis ewidentnie C8T6, a zeby mial 128kB, to musialby byc CBT6. I tak kupilem 4, bo wczesniej trafily mi sie tak paskudne, ze debug nie dzialal. a te 128 bylo tylko w opisie. Tutaj jest naprawde. I czlowiek nawet nie wie, co sprzedaje...

Edytowano przez marcom
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.