Skocz do zawartości

Tempomat motocyklowy RideByWire


gregholubek

Pomocna odpowiedź

Czesc, jestem nowy w temacie.. inspiracją do rozpoczecia przygody z arduino było użytkowanie motocykla z zainstalowaną elektryczną kontrolą przepustnicy - był to add on niefabryczny w kawasaki GPZ 900. Motocykl sprzedałem i teraz mam kolejny i zamarzyłem o podobnym rozwiązaniu. Nie jestem pewien co sterowało servo w porzednim .. 4 lata nie było potrzeby dotykania się sprawy - bezawaryjny, ale pomyślałem o Arduino.

Jestem na etapie: servo sterujace przepustnicą reaguje na ruch manetki (potencjometra) prawidłowo.. natomiast nie umiem dodac do sketch kolejnych funkcji:

- przycisk blokady położenia servo

- przyciski krokowego przesuwu w prawo i w lewo z utrzymaniem zadanej pozycji servo

- przycisk reset do polozenia "0"

- diody "on" i "off"

Mam nadzieję, ze to nie jest zupełnie off topic .. i ktoś sie pochyli nad moim zmartwieniem za co z góry dziekuję. 

w załczeniu schemat poglądowy

Grzegorz 

 

arduino temapomat.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@gregholubek realizacja takiego projektu jest dość ryzykowna. Oczywiście można to zrobić, ale w tym wypadku każdy błąd może zakończyć się bardzo źle. Zastanów się czy na pewno chcesz to realizować w docelowy sposób, czy ma to być tylko testowy układ na biurko. Przy realizacji prawdziwego projektu musiałby zadbać o porządne serwo, dobre filtrowanie zasilania, trzeb byłoby też zapomnieć o płytkach stykowych i luźnych przewodach - taki układ zbierałby masę zakłóceń.

Link do komentarza
Share on other sites

Wypadki sie zdarzaja a jak by po takim zdarzeniu ktos dopatrzyl sie moda, to regres murowany. A to tylko finansowa odpowiedzialnosc, choc moze isc z astronomiczne kwoty.

Dodalbym od siebie jeszcze, odnoscnie kwestii technicznej - jakis podsystem ktory by wykryl awarie np. okablowania itp., tak zeby wszystko sie nawzajem pilnowalo.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki matsobdev, to jest dobry pomysł z tym podsystemem, w zasadzie mam już sketch prawie gotowy, i tak teraz kombinuję jaki podsystem stworzyc aby przy: barku prądu, awarii okablowania, awarii etc. servo wrociło do pozcji  0 stopni ...

Co do ryzyka uzywania pełna racja... chociaż nie świadomie jezdziłem czyms takim 4 lata.. rowniez dlugie trasy. OMG

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.