Skocz do zawartości

Jaką drukarkę wybrać (temat opiniotwórczy)


H1M4W4R1

Pomocna odpowiedź

Wstęp

Obecnie posiadam Prusę i3 (MK3S) z kilkoma drobnymi modyfikacjami i zastanawiam się nad drugą drukarką (Prusa jest dość często zajęta, a czasem potrzeba wydrukować jakąś dodatkową część "w międzyczasie"...

Zastanawiałem się między RatRIG'iem 300mm, a jakimś chińskim bedslinger'em do zmodyfikowania. Ważną cechą jest to, iż posiadam "w magazynie" trochę części z mojego starego Sapphire Pro, który miał niemiły wypadek.

RatRIG to koszt rzędu 7.5-8kPLN, gdzie Ender3 to 3.14*[-] 1000 PLN.

Drukuję zwykle dużo małych części, więc raczej E3 ma więcej sensu niż RatRIG (zarówno cenowo jak i community)

Materiały

Drukuję głównie z PETG, ale chciałbym też tam drukować ASA (z komorą, ale w przypadku Bedslinger'a to osobny temat).

Części "w magazynie"

  • Raspberry Pi 4B 2GB pod Klipper'a (chociaż raczej wgram tam Marlin'a)
  • Prowadnice liniowe 28cm 😉 (na wózkach)
  • Śruba trapezowa 25cm T8 + nakrętka mosiężna
  • MKS Robin Nano 1.2 + wyświetlacz TFT 5" (sprawny)
  • Sterowniki TMC2209, ale muszę dokupić, bo za mało 😄 
  • BLTouch (chyba klon)
  • Oryginalny Bondtech BMG.

Planowane modyfikacje

  • Wymiana płyty głównej na coś sensownego (aka. 32 bitowego + TMC2209), Robin leży i się kurzy, więc może się nadać 😄 
  • Zrobienie dual Z axis z G34 do poziomowania
  • MBL za pomocą BLTouch'a
  • Przeróbka na DirectDrive (Bowden jest przereklamowany 😄) + Custom Karetka
  • Ewentualne usztywnienie osi Y, bo stół może się bujać (może na wałkach)
  • Izolacja termiczna stołu
  • QOL (łańcuchy na przewody, szklany stół, Noctua itd.)

N/T mojego wyboru

RatRIG nie posiada wbudowanego panelu elektroniki, ani komory, co daje dodatkowe koszty lub konieczność wykonania go samemu, a to dość denerwujące. Dodatkowo nie mam zbyt dużego doświadczenia z CoreXY (pomijając SP-1, któremu rozleciała się głowica). BedSlinger'y z drugiej strony wymagają trochę miejsca w osi Y, ale za to mam na czym się wzorować przy aktualizowaniu takiego.

Inne opcje

Mile widziana każda opcja (po prostu rynek jest za duży 😄)

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Jakiś czas temu miałem podobny dylemat, dokupić kolejną Prusa (chyba 7) czy może Vorona 2.4 złożyć.

No stoi sobie Voron, a obok Prusa ciągle zajęta.:) Jak czegoś nie mogę w ASA wydrukować na Prusa to drukuje na Voron, zwykle wychodzi ładnie.

W dużym uproszczeniu: większa drukarka, dłuższy czas na rozgrzanie stołu i komory do odpowiedniej temperatury,

więc małe elementy w ASA to nietrafiony wybór.

Polecam złożyć CoreXY i (po)eksploatować jak masz ochotę, fajne, ciekawe i uczące pokory zajęcie.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.