Skocz do zawartości

Przepalające się tranzystory


yaeger

Pomocna odpowiedź

Witam, jestem początkujący czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego w tym układzie notorycznie przepalają mi się tranzystory?

Bodacious Turing.pdf1583609717_BodaciousTuring.thumb.png.b5867190d90b8d57e9159333371c4270.png

Zasilacz: 12v 500mA

czujnik wilgotności: M335

tranzystory: NPN 2N2222A 

rezystory: (100+47) * 4 

silniki: Mini Pompa do wody - DC 3V / 6V - 1W - 100l/h

 

Projekt służy do podlewania roślin w pokoju, wszystko działa dobrze przez kilka, kilkanaście dni, a później zaczynają otwierać się tranzystory na stałe i już kilka razy zalałem szafkę na ubrania, na której mam rośliny. Silniki uruchamiam poleceniem 'digitalWrite(pin, HIGH)' Gdy próbowałem ustawić PWMem bez rezystorów, tranzystor padał od razu po 2 sekundach. Silnik chodzi zawsze tylko jeden i max kilkanaście sekund. Natężenie prądu na wyjściu arduino jest w granicach 20mA. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@yaeger witam na forum 🙂 Brak najważniejszej informacji - ile pobierają te silniki/pompki. Ale tak naprawdę, a nie w teorii. Czy zmierzyłeś ile prądu pobiera silnik, gdy faktycznie pompowana jest woda? To może być zupełnie inna wartość niż test "na sucho".

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tranzystory 2N2222A powinny sobie radzić takimi prądami bez problemu. Przepalają się raczej z braku zabezpieczenia - między kolektor, a emiter tranzystora trzeba dodać diodę lub inny element zabezpieczający.

Edytowano przez Elvis
Doczytałem jak wygląda zasilanie, wycofuję moje uwagi
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po wielu godzinach zszarganych nerwów, odpuściłem sobie temat tranzystorów i założyłem moduł przekaźników. Diody zabezpieczające nic nie dały. Włączając komendą:

analogWrite(pin, 20); 

tranzystory padają po kilku sekundach. Elektronikiem to ja chyba nie będę.

Link do komentarza
Share on other sites

Z opisu z pierwszego postu wynika iż korzystasz z zasilacza 12V 500 mA, a silniczki są na napięcie 3/6V. Jeśli są one zasilane napięciem 12V z zasilacza to po pierwsze są one przeciążone. Po drugie bardziej istotne jest to, że zasilanie tych silniczków 2-4 krotnie wyższym napięciem 12V (pomijam spadki na tranzystorach) powoduje większy prąd płynący w obwodzie. Prąd ten może przekraczać prąd kolektora tranzystorów 2N2222A stąd ich uszkodzenia pomimo zastosowania diod zabezpieczających.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.