Skocz do zawartości

Termometer z transmisja GPRS - Wybór podzespołów do konkrentego projektu


Spoke

Pomocna odpowiedź

21 minut temu, Spoke napisał:

A dlaczego kondenastory muszą być w 2 rodzajach?

Ze względu na dużo niższą impedancję kondensatorów ceramicznych w zakresie wysokich częstotliwości, jest to jedna z podstawowych rzeczy jeśli chodzi o poprawne projektowanie urządzeń. 

Jeszcze inaczej mówiąc kondensator ceramiczny zapewni energię dla układu w czasie bardzo krótkich impulsów prądowych - rzędu mikrosekund. W tym czasie kondensator elektrolityczny nawet by nie "poczuł" że coś się zadziało. 

Po drugie użycie kondensatora ceramicznego w obwodach zasilania nie pozwoli na wnikanie zakłóceń do i z obwodu w którym jest umieszczony. 

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje Wam, ale troche mnie przeraża to wszystko. Jestem na etapie zakupu lutownicy, a jeszcze muszę znaleźć jakiś przykład

jak polutować moduł GSM z ESP żeby już na samym początku nic nie popsuć. Dziś przyszedł mi MCP9808 , kabelki do płytki stykowej, termokurczki .

Nie wiem też na czym to docelowo polutować, na czym umieścić kondesatory w jakiej ilości i jakie wybrać źródło zasilania. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Powoli wszystko ogarniesz 🙂 ja raczej odradzam testowania modułu GSM na płytce stykowej ponieważ szarpie on sporo prądu. Ze względu na spadki napięcia potrafi się resetować. Zamów sobie płytkę uniwersalną - taką żeby można było na niej lutować. Myślę że potrzebne części kupisz w większości sklepów internetowych. Chodzi o coś takiego klik

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@farmaceuta "takie podziurawione" - dziura nie jest określeniem technicznym dla otworu 😉 bo "dziura jest to niepotrzebny otwór, otwór jest to potrzebna dziura." 😆

@Spoke w sklepie gdzie zamówisz moduł GSM na pewno będą też w ofercie kondensatory. Może niepotrzebnie o tym piszę ale pamiętaj o tym aby w przypadku elektrolitów zachować odpowiednią polaryzację tj. + kondensatora do + zasilania a - do -. Odwrotne polutowanie może skończyć się nieodwracalnym uszkodzeniem kondensatora włącznie z jego eksplozją. Kiedyś taki odwrotnie polutowany elektrolit zrobił mi "dziurę" 😆 w kasetonie styropianowym na suficie - tak więc ostrożnie !

Co do płytki którą zaproponował Kolega @_LM_ to myślę, że lepsza byłaby dla ciebie płytka jednostronna. Gdyby Ci się coś źle wlutowało to łatwiej jest wylutować dany element z płytki jednostronnej niż dwustronnej.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

To te elementu już mam, na innej stronie muszę zamówić moduł GSM.

 

image.thumb.png.5ea43e5cc61d6407ea741e75146cc8fd.png

Ale co z tą pamięcią ? Jeśli coś stanie się z łączonością, czy zasilaniem to w ESP jest chyba pamięć ulotna, więc dane po braku zasilania przepadką ? Ten rejestrator temperatury będzie daleko od mojego domu, chce się na takie sytuacje zabezpieczyć, żeby mimo wszystko tych danych nie stracić. 

Edytowano przez Spoke
Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, Spoke napisał:

Ale co z tą pamięcią ? Jeśli coś stanie się z łączonością, czy zasilaniem to w ESP jest chyba pamięć ulotna, więc dane po braku zasilania przepadką ? Ten rejestrator temperatury będzie daleko od mojego domu, chce się na takie sytuacje zabezpieczyć, żeby mimo wszystko tych danych nie stracić. 

Jest ulotna i jest też nie ulotna...jak wspomniałem można tam pisać po flash więc jeśli wyłączysz zasilanie to i tak dane zostaną zachowane tak jak cały twój program...ja bym poszedł w tą stronę, choć nie wiem co dla Ciebie lepsze, bo później trzeba będzie kod napisać a już wspominałes że jesteś początkujący 😉

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, Spoke napisał:

Dane będą z 1 lub 2 czujników + godzina - tutaj też się znastanawiam, czy można jakoś wyciągnąć czas z ESP ?

Można, ale ponieważ ten układ będzie połączony z siecią GSM to z niej zrobisz synchronizację. Pamięci w ESP jest na prawdę aż zadość na twoje potrzeby. Ogólnie temat nie będzie aż tak prosty jak to się wydaje na pierwszy rzut oka - przygotuj się na to że nie zbudujesz tego urządzenia w jeden wieczór ani nawet tydzień 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, Spoke napisał:

Bardziej mnie martwi czy tej pamięci "wystarczy" chociaż podejrzewam, że tak.

Nie wiem jak na esp8826 ale na esp32 jest 1,5Mb pamięci spiffs więc o to się nie martw

12 minut temu, Spoke napisał:

czy można jakoś wyciągnąć czas z ESP ?

A tego to nie wiem, ale skoro jest podłączony do sieci to pewnie się da

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, Spoke napisał:

Co do zasilania, to przyszłościowo myślę, że fajnie by było dodać jakiś panel słoneczny do ładowania zasilania w dzień. 

To akurat nie problem...za zasilanie dasz litowo jonowe ogniwa na początek, a jak byś chciał panel to po taniości kupisz jakaś przetwornicę obniżająca i moduł ładowania, i już będzie działać

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.