Skocz do zawartości

Termometer z transmisja GPRS - Wybór podzespołów do konkrentego projektu


Spoke

Pomocna odpowiedź

25 minut temu, Spoke napisał:

Zapytam  jeszcze raz bo nadal nie rozumiem

- po co mi Esp8266 do transmisji GPRS

A w jaki sposób chcesz skonfigurować swoje urządzenie? Bo chyba nie wgrywać wszystkiego na stałe. Na esp uruchamiasz punkt dostępu i masz wszystko jak na dłoni. 

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, Spoke napisał:

Czyli potrzbuje moduł GPRS GSM SIM800L V2.0 do komunikacji , a esp zamiast Arduino do zarządzania danymi i odczytem wartości z DS18b20/MCP9808 tak ?

Tak😉 tu masz to co chcesz zrobić tylko na Ardu... 

 

Edytowano przez farmaceuta
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Mam już taki moduł jak na zdjęciu, muszę go tylko polutować mam kilka listw i gnizd kołkowych do wyboru. 

A moduł GPRS jak sprawdzić czy ma już oprogramowanie na polskie sieci bo spotkałem też modele z azjatyckim oprogramowaniem. 

IMG_20221008_162246.jpg

Taki będzie w porządku : https://kamami.pl/moduly-gsmgprs/580381-zestaw-z-modulem-gprs-gsm-sim800l-v20.html ?

Edytowano przez Spoke
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Moze tak byc. Generalnie SIM800L dogada sie z kazdym, to jest zestaw koment (nazwanych AT) po UART. On uspiony katalogowo bierze gdzies 1-2 mA bedac podlaczony do sieci i zdolny do odbioru SMS i polaczen, ale UART jest w tym momencie nieaktywny, ale jest pin z dzwonkiem, zeby go obudzic jak jest potrzeba, bo cos dzwoni, chyba, ze tylko to ma wysylc dane. Trzeba by sprawdzic czy warto, zeby byl caly dzien wlaczony i podlaczony do sieci, czy lepiej go wylaczyc i wlaczac do wysylki (ale wtedy to  wyszukiwanie logowanie do sieci moze duzo energii zuzyc). SIM to tanie rozwiazanie, jest np drozsze, ktore wykorzystuje LTE Cat. M czy NBIoT ale niestety tutaj trzeba miec abomament na usluge wykupiony i np. dycha miesiecznie za 20 MB danych. Jesli cena to nie przeszkoda, to jest jeszcze nRF 91 costam, Thingy, tam nawet jest karta sim w zestawie z paczka MB i oczujnikowanie.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
7 minut temu, matsobdev napisał:

Moze tak byc. Generalnie SIM800L dogada sie z kazdym, to jest zestaw koment (nazwanych AT) po UART. On uspiony katalogowo bierze gdzies 1-2 mA bedac podlaczony do sieci i zdolny do odbioru SMS i polaczen, ale UART jest w tym momencie nieaktywny, ale jest pin z dzwonkiem, zeby go obudzic jak jest potrzeba, bo cos dzwoni, chyba, ze tylko to ma wysylc dane. Trzeba by sprawdzic czy warto, zeby byl caly dzien wlaczony i podlaczony do sieci, czy lepiej go wylaczyc i wlaczac do wysylki (ale wtedy to  wyszukiwanie logowanie do sieci moze duzo energii zuzyc). SIM to tanie rozwiazanie, jest np drozsze, ktore wykorzystuje LTE Cat. M czy NBIoT ale niestety tutaj trzeba miec abomament na usluge wykupiony i np. dycha miesiecznie za 20 MB danych. Jesli cena to nie przeszkoda, to jest jeszcze nRF 91 costam, Thingy, tam nawet jest karta sim w zestawie z paczka MB i oczujnikowanie.

Dużo rzeczy jeszcze nie rozumiem, cena to nie jest jakaś zaporowa opcja, najbardziej zależy mi na sprawności. Bo ja to chce wysłać pocztą innej osobie, która z kolei uruchomi to i postawi w wybranym przeze mnie miejscu na łące, lub na paliku wbitym w ląkę. Musi działa to w mróz, mgłę, śnieg itp. Chce aby urządzenie zapisywało też dane do pamięci wewnętrznej w razie jakiejś awarii łączności. Lub po utracie połączenia samo się połączyło ponownie i wyslało zaległe dane na ThingSpeak. Nie chce sytuacji gdzie urządzenie np. w połowie nocy straci zasięg i już tej łączności nie odzyskam ani zdalnie, ani po odebraniu urządzenia - dlatego chce wysyłkę na www oraz zapis do pamięci nieulotnej. 

chyba, ze tylko to ma wysylc dane - Tak ma tylko wysyłać dane na ThinSpeak i SMS.

 

Jak będziesz projektował płytkę do tego urządzenia pamiętaj o poprawnym odsprzęgleniu obwodów zasilania dla modułu SIM. Oraz - to wiem z doświadczenia - przy nie sprzyjających warunkach, pole elektromagnetyczne anteny potrafi zakłócić pracę ESP. 

Pole elektromagnetyczne - masz na myśli, pole generowane przez inne urządzenia w pobliżu, czy np. wyładowania atmosferyczne, bo jeśli obie te rzeczy to raczej ani z jednym, ani z drugim nie będzie problemu. Duża łąka z dala od zabudowań, a okres badawczy od września do kwietnia ( głównie zima ). 

Nie wiem też co oznacza odsprzęglenie owodów zasilania dla modułu SIM.

Edytowano przez Spoke
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, matsobdev napisał:

A inna kwestia, jaki abonament, karta?

Do tego muszę sprawdzić zasięg i przejrzeć ofertę dostawców. Ale raczej będzie to oferta na kartę, urządzenie chce wykorzystywać kilka razy w miesiącu po 2-3 dni. 

Do rejestracji temperatury na stałe mam 2 sztuki rejestratora temperatury Termio 1 z wzorowaniem. 

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Spoke napisał:

Nie wiem też co oznacza odsprzęglenie owodów zasilania dla modułu SIM.

Ja szczerze mówiąc też nie 😉 

Bo chodzi o odsprzęganie obwodu zasilania, czyli w mega uproszczeniu: tworzenie jak najkrótszych i grubych ścieżek dla zasilania moduł SIM, oraz w jego pobliżu zastosowanie zestawu kondensatorów elektrolitycznych i ceramicznych po to, aby w momencie najwyższego (impulsowego) poboru prądu zapewnić mu energię.

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 8.10.2022 o 11:27, Spoke napisał:

wysyłanie danych na SMS/ThingSpeak np. co godzinę ale nie jako wartość z kolejnych pełnych godzin np. z 21:00, 22:00, 23:00, tylko wysłanie jednej wartości która będzie minimalną temperaturą z zakresu 1 godziny np. minimalna temperatura z 20 odczytów między 21:00 a 22:00. 

To czy wyślesz 1 pomiar czy 20 (1 bajt czy 20) nie zrobi większej różnicy. Większość energii pójdzie i tak na zalogowanie do sieci i ustawienie połączenia z serwerem, przy HTTPS sam handshake to już kB danych. Więc ja bym zapisywał pomiary do pamięci i co jakiś czas wysyłał je wszystkie na serwer.
 

Jeśli potrzebujesz parę sztuk urządzenia to ja bym zrobił to na ESP8266/ESP32, a w terenie do pudełka włożył jakiś najtańszy używany smarfon który robiłby za hotspot dla ESP. Dla ESP znajdziesz masę przykładów w internecie i sam kod będzie prostszy. A odpada problem z robieniem PCB dla modułu GSM i jego obsługą.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zamawiam zatem do mojego ESP8266 następujące komponenty :

Zestaw z modułem GPRS GSM SIM800L V2.0

- Moduł z pamięcią EEPROM I2C 256Kbit (32kB) AT24C256 SMD

Jakie kondensatory zamówić do tego ?

 

A może od razu kupić taki zestaw ? Tylko cena trochę wysoka biorąc pod uwagę, że już mam ESP8266

https://elektroweb.pl/esp32/656--modul-esp32-z-sim800l-wifi-i-bluetooth-ttgo-t-call-lilygo-gsm-5904162804801.html

Edytowano przez Spoke
Link do komentarza
Share on other sites

Jak dobrze polutujesz to bierz moduły bo dużo taniej wyjdzie...kondensatory elektrolityczne to tak że im większa pojemność tym lepiej..jak wymiary nie przeszkadzają to i 1000uF może być i do tego ceramiczne 100nF..

Co do epromie to nie wiem czy jest sens bo na ESP generalnie można bez ceregieli zapisywać do flash.. są dostępne nieulotne pamięci jak eeprom, spiffs..tak że do wyboru do koloru (i jest dużo tej pamięci, zwłaszcza tej ostatniej) 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.