Skocz do zawartości

Obliczenie RMS sygnału wyjściowego czujnika EMG


maro821

Pomocna odpowiedź

Witam

Posiadam czujnik EMG z firmy DFRobot Gravity i na wyjściu dostaje piki w zależności od napięcia mięśni. Jak taki sygnał zamienić na RMS lub na taki czysty? Próbowałem średnie wyciągać ale sygnał wtedy jest zbyt łagodny albo nie ma widocznej różnicy mięśnia w stanie spoczynku od napięcia mięśnia. Czy ktoś ma jakiś pomysł? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

 Wydaje się,że zastosowanie RMS jest niewskazane.Otrzymujesz piękny obraz pracy organizmu i widać,że on, organiam, działa kwantowo.Dorzuca energię i  kontroluje  omięśnie kwantowo.Co to oznacza?Oznacza to że sprawnośc układu jest bardzo wysoka.W moim przekonaniu powinienęś zastosować funkcję Diraca zawaną deltą Diraca.W załączeniu plik.

Wyklad_2_2015_delta_Diraca.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

image.thumb.png.87584501718966e0f55829a605019339.png Według artykułów naukowych głownie sterowanie opiera się na RMS (zdjęcie do podglądu)

ale sygnał który oni dysponują to sygnał surowy napięciowy który jest filtrowany i wzmacniany, a ja otrzymuje z tego czujnika dane bez jednostki, które trzeba je za każdym razem kalibrować, aby ustalić próg. 

Delta Diraca wykorzystywałem do oceny działania układu (matlab) więc nie bardzo wiem jak możnaby zastosować to w sterowaniu 

RMS miałby obliczać podczas pracy mikrokontrolera

według wzoru

image.png.48501aceb62aceeab2daeaa23a56290f.png

Czy wogóle jest możliwe otrzymanie wykresu niebieskiego jak na załączonym zdjęciu?

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli odchylenie standardowe, średnią kwadratowa. A jakby z dwóch pomiarów to policzyć, czyli:

fn=srqt((yn^2 + yn+1^2)/2)

f1=sqrt((y1^2 + y2^2)/2)
f2=sqrt((y2^2 + y3^2)/2)
itd.

I to będzie jako wartość. Jedna próbka opóźnienia będzie.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Cóż,technika pomiarów zmienia się i wielu naukowców nie jest w stanie dostosować do bardzo szybkich zmian w tej dzidzinie.Dzieje się tak bo mentalnie tkwią w XIX w.Duża rozdzielczość przetworników pokazuje zupełnie inny obraz  rzeczywistości.Próba wygładzania  i w ten sposób tworzenia jakiejś krzywej a następnie tworzenie modelu w postaci jakiejś krzywej jest bez sensu i powoduje powrót do starego pojmowania świata.W ten sposób zamazujesz rzeczywistość.Cała elektronika oparta jest na terorii pasmowej a ta ma u podstaw  to co stworzyli wielcy naukowcy początku XX w. Dirac,Pauli,von Heisenberg,Bohr,von Laue ,Fermi i wielu innych.Elektronika jest potwierdzeniem kwantowej natury materii czyli i nas też.Natomiast w sterowaniu w procesach makroskopowych np. w procesach w przemyśle zazwyczaj   wykorzystuje się kawałek krzywej i traktuje się ją jako prostą.Oczywiście przy dochodzeniu do stworzenia obrazu procesu fizycznego  stosuje się statystyki i są one różne.Metody statystyczne zaproponaował w latach 40 XX w. uczeń  Stefana Banacha  znakomity polski matematyk Stanisław Ulam ,który brał udział w projekcie Manhattan i na potrzeby projektu stworzył odpowiednie ststystyki.Obecnie procesory np.STM32 posiadają wystarczająco dużą pamięć by móc przechowywać odpowiednią tablicę lub tablice do której odwołują się czujniki a moc obliczeniowa procesorów jest wystarczająco duża.I jeszcze jedno w tym wzorze na RMS jest coś niedopowiedziane.Jeśli dokonamy pierwiastkowania to otrzymujemy dwie warości ze znakami+-.Otrzymujesz niejednoznaczność.Którą wartość  wybierasz ze znakiem + czy ze znakiem -?A tak na marginesie,Stiven Hawking ze swoimi współpracownikami analizując rozwiązania doszli do wniosku,że nie należy pomijać rozwiązania ze znakiem minus.Doprowadziło to do wprowadzenia pojęcia energii ujemnej a doświadczenie przeprowadzone dużo wcześniej chyba w 1948r. zdaje się potwierdzać istninie energii ujemnej.Więcej w książkach Stevena Hawkinga i ubiegłorocznego laureata nagrody Nobla z Fizyki  Sir Roger'a Penrose'a.Wracając do wyników pomiarów to ja bym pozostawił to takim jakie jest jednakże opatrzybym odpowiednim kometarzem by przekonać tych co tkwią mentalnie w XIX w.

Link do komentarza
Share on other sites

A może trzeba zbadać co to jest.Musisz jeszcze zdefiniować co to jest szum i dobrze to uzasadnić.Istotą nauki jest dociekliwość a nie jakieś uśrednianie.Zresztą Tobie  zależy na  powtórzeniu jakiegoś doświadczenia sprzed iluś lat a to,że jest to g... warte nie ma znaczenia.W amerykańskiej nauce badane są wszelkie odstępstwa od reguły.Zachowania standardowe są pomijane bo do niczego nie prowadzą-wiedzy nie przybywa.Zastosuj jakiś 4-bitowy przetwornik  wtedy będziesz mieć ujarzmiony przetwornik.Szumów nie będzie i  niechcianych zagadnień też.Będzie błogi spokój tylko wiedzy nie będzie.Wszyscy będą szczęśliwi,że udało się nie zburzyć  dotychczasowej wiedzy.Ale pojawią się inni i zrobią to czego Ty nie zrobiłeś a miałeś niepowtarzalną szansę i później będziesz, jak to mówią, pluł sobie w brodę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.