Skocz do zawartości

Wybór kamery USB do zdalnie sterowanego "robota"


Anonim

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Mam w planach zrobienie zdalnie sterowanego pojazdu z przesyłem obrazu.

Rzecz w tym, że komputerki, które mam dostępne nie mają wsparcia dla kamer na CSI, więc musi to być kamera USB.

Rodzi to problem taki, że wszystkie kamerki poniżej 100 zł jakie dane mi było przetestować mają dwa rodzaje problemów:

  1. albo znaczące spadki płynności przy podbijaniu jasności (z 30 FPS do najczęściej tylko 15 FPS, czasem 24 FPS)
  2. albo spory szum w obrazie (dużo artefaktów, a obraz będzie skalowany w górę, więc będą bardzo wyraźne)

Czy w tej cenie znalazła by się jakaś kamera USB 720p, która potrafiłaby trzymać te 30 FPS stałe i nie "szumiała" jakoś mocno?

Jeśli nie to czy w okolicach 150-250 zł będzie już można coś znaleźć?

Testowałem kamerki Imilab CMSXJ22A, Redragon Fobos GW600, raz zaszalałem z ProXtend X302. Do tego dwa losowe no-name'y i to one trzymały 30 FPS'ów z szumem.

Niestety dropy nawet do 24 FPS psują mi cały projekt.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, matsobdev napisał:

Coś takiego może? Czy inne od nich. Jak są wymagania wysokie, to budżet też musi to uwzględnić, nie ma siły, czasem lepiej wydać trochę więcej, niż pluć w brodę i mieć kilka słabych sprzętów do "niczego". A może telefon? Jakiś stary smartfon i IP Webcam np.

Dzięki za odpowiedź, ale ta cena jest mordercza. W Polsce blisko 400 zł, a to więcej niż wartość całego projektu nawet uwzględniając gorszą kamerkę.

Nie jest to projekt komercyjny tylko hobbystyczny.

Poza tym nie powiedział bym, że osiąganie przez kamerki deklarowanych parametrów to "wysokie wymagania". A te internetowe nawet tego nie robią.

Edytowano przez lyman-alpha
Link do komentarza
Share on other sites

A takie? Tutaj piszo, że 3.0 um i 30 fps przy 720p. Takie kamerki USB, konsumenckie w obudowie na monitor, to pewnie tych 1080p bez interpolacji nie zrobią, a taki moduł to przynajmniej wiadomo, że jest 720p, jeśli nikt nie oszukuje po drodze. A spadki dwukrotne, to pewnie dwa razy dłużej światło zbierają. A ten moduł przy dużych komórkach z małą ilością światła będzie pewnie sobie radził. Heh, to wydaje się fajna propozycja do kamerki warsztatowej do lutowania. Inny obiektyw M12 można dopasować z czegoś innego albo po prostu dokupić. Ja kiedyś ze starej VGA coś wymodziłem z obiektywem z Sony Ericssona C905 wstawionym do tulejki M12 z obiektywu i już fajnie można zoomować, bez trzymania soczewki centymetr od płytki. To samo też do gołej matrycy w Xperii X10.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie pomyślałem, żeby szukać w takich kategoriach. Ta opcja wygląda całkiem nieźle. Ne pewno wezmę na testy, dzięki. Z drugiej strony jeden ze sprawdzanych przeze mnie no-name'ów po prostu nie dostosowuje poziomów jasności tak agresywnie jak cała reszta. I właśnie wtedy są najlepsze efekty, bo niezależnie od warunków po prostu trzyma te FPS'y. Niespecjalnie istotne czy dobrze widzi przy słabym oświetleniu, to akurat mało ważne w moim przypadku. No i właśnie - to co kamera uznaje za słabe oświetlenie jest bardzo odległe od tego co ja bym uznał za słabe oświetlenie. A jednak FPS'y dropią...

Hipotetycznie byłoby rozwiązanie takie, choć nie spotkałem się z tym, żeby przez OpenCV ustawiać jasność na stałe. Wiem, że V4L2 teoretycznie na to pozwala i narzędzia v4l-utils to robią, ale żeby z kodu to nie znalazłem metody. Poza tym nie byłaby uniwersalna, bo dla każdej kamery trzeba by było robić pomiary.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 2.11.2022 o 16:38, matsobdev napisał:

A takie? Tutaj piszo, że 3.0 um i 30 fps przy 720p

Tak na przyszłość dla pozostałych forumowiczów: pod żadnym pozorem nie kupujcie tej kamerki!

Totalny śmieć. Wyciąga 7 FPS'ów przy w miarę normalnym oświetleniu. 30 FPS'ów to to wyciąga jak sensor patrzy prosto w źródło światła.

Przeciętna kamerka internetowa za tę cenę jest lepsza.

Link do komentarza
Share on other sites

Po przerwie powrót do tematu... Wychodzi na to, że na rynku kamer internetowych, nawet w cenie do 200 zł, jest sam złom. 2 miesiące wyszukiwałem i testowałem i nie trafiłem ani razu na dobrą kamerę. Nawet moduły na CSI zupełnie zawiodły (IMX219 ma zaskakująco duży szum przy minimalnie, na prawdę minimalnie niesprzyjających warunkach oświetleniowych - tak jak wszystkie kamery USB jakie miałem w rękach, a było ich chyba z 15 [tak, wiem, sensory się powtarzały, bo producentów sensorów jest mało]). Tak więc jestem gotów zaszaleć raz a porządnie. Mógłby ktoś doradzić jaką kamerę USB do 400 zł wybrać? Wymagania się nie zmieniły - HD/FHD, 30 FPS, bardzo niski szum. Dwa dodatkowe kluczowe aspekty to fixed focus - brak autofocusa - oraz co najmniej 90 stopni (najlepiej około 130 stopni) poziomego pola widzenia. Na prawdę ciężko znaleźć kamery bez autofocusa w wyższych półkach cenowych. W sumie niby jest też IMX477 na CSI, i ma on też konwertery na USB, ale wersje z USB są jeszcze droższe, a samo CSI ogranicza stosowanie sensora de facto tylko do Raspberry Pi (bez modyfikacji)...

Link do komentarza
Share on other sites

26 minut temu, SOYER napisał:

A dlaczego nie zastosujesz jakiejś konkretnej kamery z monitoringu np. w systemie AHD, z normalnym wyjściem video i do tego jakiś grabber na usb?

Oh. Otóż ponieważ nie wpadłem na takowy pomysł. Mógłbyś może zaproponować jakieś combo jeśli znasz takowe?

Bo tak patrząc po internecie to nie jest to na 5 minut googlowania.

Link do komentarza
Share on other sites

https://allegro.pl/listing?string=kamera ahd

 

https://allegro.pl/listing?string=grabber usb 

Coś wybierzesz. Grabbera jeszcze nie używałem, nic nie polecę, co do kamery, to do takich zastosowań wystarczy 2mpx, z naświetlaczem IR. Szukaj czegoś z przetwornikiem Sony i najlepiej z automatycznie regulowaną mocą naświetlacza IR. Możesz też wybrać coś z ręcznie nastawianym kątem widzenia(zoomem), ręcznie ustawianą ostrością. Zresztą w samym menu kamery jest multum ustawień, ręcznych i automatycznych.

Podziel się wyborem.

 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

A smartfon, może bez obudowy, sama płytka z kamera i anteną od WiFi i IP Webcam? No chyba, że nie ma WiFi. Wtedy strumień MJPG jest na XXX.XXX.XXX.XXX:8080/video domyślnie. Coś z szuflady, bez zakupów.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, matsobdev napisał:

A smartfon, może bez obudowy, sama płytka z kamera i anteną od WiFi i IP Webcam? No chyba, że nie ma WiFi. Wtedy strumień MJPG jest na XXX.XXX.XXX.XXX:8080/video domyślnie. Coś z szuflady, bez zakupów.

W nocy będzie szumieć niemiłosiernie...

Z naświetlaczem IR możesz jeździć w całkowitej ciemności i widzisz wszystko w B/W, Ciebie nikt nie widzi, a jak dobrze przestawisz w menu przesłonę i migawkę, to i w kolorze pojedziesz po zmroku, choć z szumami.

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, SOYER napisał:

W nocy będzie szumieć niemiłosiernie...

Poza tym smartfony też lubią klatkować. W moim projekcie bardzo mocno stawiam na wrażenia wizualne użytkownika, stąd niski klatkarz i szum są niedopuszczalne.

32 minuty temu, SOYER napisał:

W każdym razie bardzo serdecznie dziękuję za podpowiedzi i za poświęcony czas, zwłaszcza w święta! Bardzo pomogliście!

Potestuję i powrócę z feedbackiem 🙂

Wesołych Świąt!

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, lyman-alpha napisał:

W moim projekcie bardzo mocno stawiam na wrażenia wizualne użytkownika

Generalnie ile zapłacisz, tyle dostaniesz. Albo raz a dobrze, albo mniej, ale w sumie więcej. Kamera musi dopasować się do zmieniających warunków, tutaj za to się płaci, szczególnie jak to ma być na pojeździe.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, matsobdev napisał:

Generalnie ile zapłacisz, tyle dostaniesz.

Z moich testów wiem, że taka zasada nie obowiązuje w przypadku kamer internetowych USB oraz modułów CSI.

Miałem w rękach kamery za 50 zł, których obraz wyglądał dokładnie tak samo jak z kamer za 200-250 zł, oraz moduły za 40 zł działające tak jak moduły za 150 zł.

Trust me. Sprawdzałem jedne obok drugich.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.