Skocz do zawartości

Polecane graficzne ekrany LCD z pamięcią RAM (SPI, 8 bit)


matsobdev

Pomocna odpowiedź

Pewnie osoby tuta się udzielające mają doświadczenie z wyświetlaczami, a mianowicie chodzi mi o ich jakość. Te hobbystyczne moduły, czy gołe ekrany z taśmą. Ja jedynie miałem styczność z 1,44" ILI9163 i trochę się zraziłem. W pierwszym panel LCD zaczął się odklejać od plastikowej ramki i jasność wtedy spadała, poza jednym rogiem. Po wymianie (reklamacja bez problemu), z drugim coś podobnego się dzieje, ale na mniejszą skalę. A poza tym, to statyczny obraz poruszając ekranem jest trochę niestabilny, migocze. Bardziej te wady ujawniają się wyświetlając zdjęcie, niż tekst, czy jakieś kreski. To moduł no-name czerwona płytka. Pewnie znane firmy, Pimoroni, Waveshare itd. mogą używać lepszych produktów nawet z tym samym sterownikiem Co polecacie z własnego doświadczenia, co fajnie prezentuje grafiki w przyzwoitej jakości?

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, matsobdev napisał:

A poza tym, to statyczny obraz poruszając ekranem jest trochę niestabilny, migocze.

To podejrzana sprawa, bo raczej nic takiego nie miało miejsca - jak obraz jest już wyświetlony to nie powinien migać (jeśli program jest poprawnie napisany). Dobierając wyświetlacz do kursu STM32L4 postawiliśmy na droższe rozwiązanie od Waveshare na bazie ST7735S i sprawdza się całkiem dobrze. Waveshare ma też sporo fajnych modułów do RPi (podłączanych przez DSI/HDMI). Jakiego rozmiaru poszukujesz i do czego będziesz to podłączał, do mikrokontrolera?

Link do komentarza
Share on other sites

To pewnie kwestia jakości samego wyświetlacza, tak samo jak zamienniki do telefonów, to nie będzie to samo co oryginał. To migotanie to też pewnie jakaś ułomność wyświetlacza. Można nawet go odłączyć i będzie to samo. W sumie pierwsze co z nim robiłem, to z Pro Micro cały ekran na dwa razy wypełniałem - flash w 32U4 wystarczy na połowę ekranu w 16 bitach. Sam podejrzewam, że trzeba coś droższego spróbować, tym bardziej, że to było jedyne podejście tak na sam początek przygody z uC. Tak, Waveshare przeglądałem, dużo ciekawych i ciekawych, ale mniej praktycznych. Mikrokontroler (choć z RPi i podobnych to tylko inaczej trzeba by podłączyć), a ta druga kategoria, to fajne ekrany DPI z dotykiem pojemnoścowym - konieczność ciągłego odświeżania 60 Hz. Z moich typów, to ciekawe by były ekrany z telefonów, czy innych urządzeń (chociażby stara nawigacja 5" 480x272 - fajna jakość, 16M, dość łatwe do ogarnięcia, tylko ten brak RAM). Coś do RPi Pico mam zaplanowane, może się wyrobię do końca akcji rabatowej :D. DSI/HDMI tak na pierwszy rzut oka odpada, choć te wyświetlacze z tych modułów to też np. są RGB24 równoległy interfejs, a w sumie niektóre STMy mają MIPI interfejs szeregowy, ale od STM to narazie z daleka 😉 Generalnie szukam fajnych potwierdzonych opcji tak, żeby kilka dobrych jakościowo w różnej wielkości kupić i mieć pod ręką. W sumie też są zwroty, więc...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, matsobdev napisał:

Te hobbystyczne moduły, czy gołe ekrany z  pierwszym panel LCD zaczął się odklejać od plastikowej ramki i jasność wtedy spadała, poza jednym rogiem. Po wymianie (reklamacja bez problemu), z drugim coś podobnego się dzieje, ale na mniejszą skalę. A poza tym, to statyczny obraz poruszając ekranem jest trochę niestabilny, migocze. 

Mój pierwszy (najtańszy z najtańszych) wyświetlacz też był bardzo wątpliwej jakości. Wyświetlenie na nim pełnej czerni (o ile to można było nazwać w ogóle czernią!!) powodowało jakieś miganie obrazu. Trzeba było zamiast tego dawać minimum RGB 1,1,1.  Ramka się rozklejała, kolory były dramatycznie wyprane, czerń koło czerni nawet nie leżała (tak samo zresztą z bielą - też nie leżała koło czerni), podświetlenie nierówne jak cholera i do tego wyraźnie pulsujące. Potem miałem jakiś troszkę lepszy, który się rozkleił po 1 dniu i urwała się tasiemka od płytki. Dopiero z tego byłem zadowolony https://www.buydisplay.com/2-8-inch-tft-touch-shield-for-arduino-w-capacitive-touch-screen-module. Niezłe kolory, niezła ogólna jakość, dobry dotyk. Choć to było z 7 lat temu i nie wiem czy to aby nadal ten sam model.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.