Skocz do zawartości

Podłączenie wyświetlacza TFT 3.2'' do Arduino Uno


dragolice

Pomocna odpowiedź

Cześć mam pytanie ponieważ dostałem w prezencie wyświetlacz (nie wiadomy stan) do zabawy, lecz mam problem z uruchomieniem. Dowiedziałem się, że istotnym elementem jest układ znajdujący się na jego płycie głównej, zwany sterownikiem.

Wyświetlacz wygląda tak:

20221218_192357.thumb.jpg.bcdfbb2a028a01ce39bdd289172197b1.jpg20221218_192321.thumb.jpg.1e89abd571f46babc887e482dfd810e5.jpg20221218_192408.thumb.jpg.769ecf1da78f06822027b76cefe1b6e3.jpg

 

Naczytałem się trochę o tym że nie jest to takie proste do podłączenia ze względu na komunikację wyświetlacza (niby standard 3.3V, ale nie wiem jak jest w tym przypadku, widziałem w innych projektach jak ludzie stosowali rezystory). Poza tym nie wiem o co chodzi z SPI, czy temat dotyczy mnie również? Widziałem jak stosują gotowe shieldy, niestety nie widzę nic pod uno.

Pierwszy problem wygląda tak, że kompletnie nie wiem jak go podłączyć do arduino. Czy faktycznie będą wymagane rezystory? Czy do VCC mogę podłączyć 5V? Pinów do podłączenia jest bardzo dużo, czy wszystkie są wymagane? Chciałbym na początku chociaż wyświetlić tekst, bo jak rozumiem wyświetlacz pozwala na odczyt z karty sd oraz obsługę dotyku.

Czy jest możliwość komunikacji z wyświetlaczem za pomocą mniejszej ilości przewodów jak ma to miejsce w przypadku LCD z konwerterem I2C?

Prosiłbym kogoś z doświadczeniem o rysunek poglądowy jak to opiąć. Najgorsze jest to, że nie mam pewności czy jest on sprawny.
Pozostaje jeszcze temat jakich bibliotek użyć, żeby to obsłużyć?

Szukając informacji na ten temat trafiłem na stronę:
https://www.mikrocontroller.net/topic/398529

Niewiele z niej wyciągnąłem, ale wyświetlacz wygląda bardzo podobnie, pinout jest taki sam, co jest rzadkością, z tego co widzę po innych podobnych wyświetlaczach.

 

arduino_uno_l.thumb.png.15f4dce46afd34e7788a24a913a39f0e.png

Edytowano przez dragolice
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tutaj to niestety albo stety 16 bitowe 8080. Może jest jakaś instrukcja, która pozwala na przełączenie przy inicjalizacji na 8 bitów, ale zazwyczaj są od tego piny, pady wyświetlacza, a dokładnie jego sterownika często nazywane IM0, IM1, ... Kombinacja 0 i 1 na nich wybiera interfejs. Mniej, to zawsze możesz najmniej znaczące bity, czy tam przewody je niosące podciągnąć do masy, ale mniejsza paleta barw wtedy jest. Schemat masz, ten na Wiki do ekranu, sama płytka jeszcze ma tajemnicze zworki. U2 to sterownik dotyku, trzeba sprawdzić datasheet, czy obsługuje I2C, choć pewnie pytałeś o cały ekran. Jeśli to sterownik SSD1289 jak podają podane 😄 źródła, to trzeba sprawdzić, czy toleruje 5 V. Znowu datasheet, jest na pierwszej stronie w Google, sekcja charakterystyka elektryczna.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ile możesz wygospodarować pinów? Odczytywać z wyświetlacza nie będziesz, więc można RD pominąć. Podświetlanie z zasilaniem razem, czy przez rezystor, jak potrzeba. Bez karty i dotyku może się udać. Będzie potrzebne na pewno DB0 - DB15, RS, WR, CS (może na stałe da się ustawić, sprawdzić w datasheecie SSD1289 czy występuje przy przesyłaniu danych, inicjalizacji), RSET (pewnie do inicjalizacji konieczny).

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

1 cyfrowy z wyjściem pwm chciałbym zachować, a tak to same analogi. Chciałbym zbudować prosty regulator PID i wyświetlać jego parametry na tym ekranie. Program będzie też symulował pracę pieca więc analogów łącznie potrzebuję 5. 🙂
Może jakiś wykres obrazujący jakie następuje przeregulowanie itp... No takie bajery na studia 🙂

 

KKK.png

Edytowano przez dragolice
Link do komentarza
Share on other sites

To trochę zubożyć paletę by można, tylko w sumie, jest obawa, że to będzie kolidować z instrukcjami, bo nie tylko dane obrazu tam lecą, więc jeśli już to tak na stałe podciągnąć żeby pasowało pod wysyłane instrukcje - trochę może nierealne, bo tam dużo danych idzie, jakieś korekcje gamma, wartości odświeżania, itd. Więc praktycznie odpada. Rejestr przesuwny, 16 bitowy. Tylko współpraca z biblioteką... Trzeba by samemu coś zrobić. A wyświetlacz, który podałeś, to ja tam nie wiem, niby znajome RX/TX przy "user interface", ale zalecają kupno akcesoriów, jak na zdjęciu niżej w ofercie, taśma i płytka z konwerterem, bo sama płytka nie posiada nigdzie micro USB, czy C. Cena i rozdzielczość i inne parametry kuszą, ale może to nie być takie proste i wymagać większych nakładów, żeby zacząć. Zwykły wyświetlacz na SPI, jak tu, albo nieco mniejszy, ale IPS i więcej kolorów. Oba w zestawie śrubki, przewód połączeniowy, ale co najważniejsze akceptują 3,3 i 5 V w zależności jak je się zasili. Albo jeszcze takie, tylko sprawdź, czy pinów nie zajmie Tobie za dużo, ale już z kartą i dotykiem pod Uno. No i gotowe szkice pod Arduino Uno. No nie muszą oczywiście to być konkretnie te, cała masa innych dostępnych, choć płytka z Aliexpress to pewnie bez wsparcia, poza rodzajem sterownika wyświetlacza.

Albo jakiś zewnętrzny multiplekser do analogowych sygnałów, w końcu Atmage ma pewnie jeden ADC (tylko mój domysł), choć nim też trzeba sterować.

Mój plan działania bez zbędnych wydatków. Podłączyć wyświetlacz, bibliotekę już łatwiej znaleźć będzie z tematu na Elektrodzie, jeśli będzie działać na 5 V (swoją drogą co jest napisane na stabilizatorze?) i sprawdzać, czy zadziała na CS i RSET na stałe.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

To może spróbuję to najpierw uruchomić, a potem będę myślał o kupnie. Zabraknie 7 pinów do wysterowania tego LCD. Zrobiłem mały schemacik i wygląda to tak:
Czarny - Nie potrzebne
Zielony - podłączone
Fioletowy - Potrzebne, ale nie podłączone
Stabilizator wygląda na 3.3V, wejście VCC na pinie 19 jest podłączone do jego wejścia.

Zworka wygląda na zwarcie wejścia z wyjściem tego stabilizatora (ustawienie 3.3V lub 5V), Pozostałe zworki są podłączone do układu XPT w taki sposób.

576051587_arduino_uno_lkopia.thumb.png.7b00bf3cb22f3aa652cd227ec079ff8e.png     258.jpg     aqaqaq.thumb.png.f013cac57e25c190aa2029768a4ee224.png

 

Edytowano przez dragolice
Link do komentarza
Share on other sites

Analogowe wejścia nie mogą działać jako cyfrowe? Kilka by się jeszcze znalazło, GPIO0 i 1 też od biedy bez seriala po USB. Tylko on wg datasheetu nie akceptuje 5 V, garść rezystorów jeszcze do tego - dzielniki napięcia, choć nie wiem jak to się zachowa przy dość szybkim "zegarze" interfejsu. 0,8 * 3,3 V to minimalne napięcie wysokiego stanu.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli muszę zrobić dzielniki napięcia na każdej z linii od db0 do db15 z wykorzystaniem r1=1k r2=2k? Póki co nie chcę podłączać analogów bo jestem ciekawy czy to w ogóle ruszy, więc mogę je wykorzystać. Gdy zastosuję magistralę I2C to piny A4 i A5 będą zajęta (SDA i SCL).
Czy jak to zrobię to jest odpowiednia biblioteka co to uruchomi? Czy trzeba będzie coś przerabiać?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Podłączyłem w ten sposób:

DB0 -> PIN 0
DB1 -> PIN 1
DB2 -> PIN 2
DB3 -> PIN 3
DB4 -> PIN 4
DB5 -> PIN 5
DB6 -> PIN 6
DB7 -> PIN 7
DB8 -> PIN 8
DB9 -> PIN 9
DB10 -> PIN 10
DB11 -> PIN 11
DB12 -> PIN 12
DB13 -> PIN 13
DB14 -> PIN A5
DB15 -> PIN A4

CS -> PIN A3
LEDA -> PIN A2
RS -> PIN A1
WR -> PIN A0

RD -> PIN 03.3V
RSET -> PIN 03.3V

Proszę o pomoc w napisaniu programu.

20221223_142528.thumb.jpg.05338dcd26b81daf88befd66e2719621.jpg     20221223_142543.thumb.jpg.13eba7d2e34b1028f9a6e4418668fcc2.jpg     20221223_143718.thumb.jpg.87b10d2261e78e37fecc9fb5699ad18c.jpg

Edytowano przez dragolice
Link do komentarza
Share on other sites

W drugim linku, tym o Uno jest pdf - jest schemat jak podłączać. Wg niego zalecają RSET podłączyć, jak też wspominałem wcześniej później można się bawić, czy zadziała na stałe podpięty do 3,3 V. Biblioteka UTFT, to pewnie dobry trop. To co podałeś, jest na STM, może wprost da się z Arduino zgrać, ale ja nie wiem. LEDA przez R1 (tam jest SMD 100 - 10 omów) to bezpośrednio do 3,3 V, nie GPIO, tam jest 5 diod równolegle.

Elegancko wygląda nawet. Jak zadziała, to czas zedrzeć folię z wyświetlacza (dotyku).

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.