Skocz do zawartości

Problem z grotem lutownicy


luk16m

Pomocna odpowiedź

Witam.

Posiadam mały problem. Właśnie rozpocząłem swoją przygodę z kursem lutowania od FORBOT.  Przy lutowaniu pierwszy treningowych padów wszystko było ok. Lecz po chwili grot zrobił się czarny i chciałem go wyczyścić w sposób podany w kursie (nałożyć sporą ilość cyny i potem wytrzeć o gąbkę). Lecz cyna którą posiadam ( SN60PB40 0,56 mm) nie trzyma się grotu, samo wycieranie o zwilżoną gąbkę nie pomaga. Przez to nie mogę nagrzać pola lutowniczego lub zajmuje to naprawdę długo. Ćwiczę na temperaturze 280 stopni.  Może temperatura za niska? Czy lepsza będzie czyścik druciany? Podrzucam dodatkowo wygląd mojego grota po kilku lutowaniach. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.. Pozdrawiam. 

grot.thumb.jpg.0b69e71642376ef9a5a31a3ca0e0ea43.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@luk16m witam na forum 🙂 Dla formalności zapytam - czy grot był nowy, gdy zaczynałeś, czy to jakaś starsza lutownica? Faktycznie nie wygląda zbyt dobrze.

Na ten moment na pewno warto na testy zwiększyć temperaturę i jeszcze trochę popróbować czyszczenia za pomocą cyny i gąbki. Jeśli to nie pomoże to wtedy druciany czyścik będzie kolejnym krokiem. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jest to lutownica zhaoxin 930 dh zakupiona dość nie dawno i nie była używana zbyt często. Dzisiaj dowiedziałem się że to może być spowodowane zbyt długim grzaniem lutownicy nie pracując na niej co mogło spowodować przegrzanie grotu. Na pewno spróbuję na wyższej temperaturze z cyną i gąbką. Jak to nie pomoże to zakupię druciany czyścik. Jeżeli faktycznie grot został przegrzany czy to oznacza że już nic nie da się z tym zrobić i grot nadaje się jedynie do wyrzucenia?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli faktycznie pomogło być tak, że stacja był rozgrzana bardzo długo bez żadnego lutowania to faktycznie mógł się wtedy uszkodzić. Jednak na spokojnie, jeszcze próbowałbym wyczyścić grot. Jak to nic nie pomoże to zostaje zakup nowej końcówki lub możesz zrobić to nawet od razu - groty do takich lutownic są stosunkowo tanie (poniżej 20 zł).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.