Skocz do zawartości

Prąd nasycenia tranzystora


DawidZG

Pomocna odpowiedź

Cześć

Przerobiłem świeżo kurs podstaw elektroniki poziom 1 i mam kilka pytań odnośnie tranzystorów.

Z tego co zrozumiałem to tranzystor ma w uproszczeniu 3 tryby działania:

* Zatkany

* Aktywny

* Nasycony

 

* Pierwsza kwestia to taka, że interesują mnie stan aktywny i nasycony. Czy dobrze rozumuję, że jeżeli tranzystor działa w stanie aktywnym, to działa w trybie wzmacniacza prądu, a jeżeli jest nasycony to można go po prostu traktować jako przełącznik, który pomijając spadek napięcia między kolektorem a emiterem i opór, przepuszcza największy możliwy prąd w obwodzie podłączonym do kolektora i emitera?

* Drugą sprawa która mnie zainteresowała, to dobieranie prądu nasycenia dla tranzystora. Rozpocząłem kurs "Podstawy elektroniki poziom 2". I tam padają takie zdania: 

Cytat

Dzielimy prąd kolektora przez wzmocnienie prądowe. Wynik zawiera się w przedziale 50–125 mA. Aby wprowadzić tranzystor w stan nasycenia, należy więc zapewnić prąd bazy przynajmniej trzykrotnie większy od obliczonego, tj. rzędu 150–375 mA.

Zastanawia mnie z czego wynika to, że aby wprowadzić tranzystor w stan nasycenia, to prąd bazy powinien być trzykrotnie większy? Z tego co zrozumiałem z kursu I. Aby wprowadzić ten konkretny tranzystor w stan nasycenia, to wystarczyłby prąd bazy = 126mA. Co gdyby górny zakres wyliczonego wzmocnienia prądowego byłby wyższy i np zamiast 50–125 mA i wyniósł np: 50–160 mA. Wtedy nawet trzykrotnie zwiększony minimalny prąd bazy, mógłby być niższy niż maksymalny prąd nasycenia: 150ma < 160ma.

Z góry dziękuję za odpowiedź!

 

Link do komentarza
Share on other sites

W pierwszym temacie rozumujesz prawidłowo.

Wartość "trzykrotnie większy" jest wzięta z sufitu, kompletnie przykładowa i moim zdaniem przesadzona. Jest to margines bezpieczeństwa na wypadek gdybyśmy nie znali dokładnych parametrów zastosowanych elementów, obejmuje  fluktuacje napięcia zasilania itd., a zależy nam na solidnym nasyceniu tranzystora w każdych warunkach.

Przesadne wysterowanie tranzystora (póki nie przekraczamy parametrów dopuszczalnych, a przełączanie nie jest zbyt szybkie) nie przeszkadza.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Potwierdzam, że potrójna wartość prądu bazy nie była konkretnie wyliczana. To był po prostu ogólny przykład, w którym (zdanie wcześniej) założone było, że chodzi o nieznany tranzystor z parametrem β w granicach 40–100 - stąd aż taka "górka".

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.