Skocz do zawartości

Przykładowe, podstawowe podłączenie tranzystorów


Dimar

Pomocna odpowiedź

@Dimar witam na forum 🙂 Co dokładnie chcesz uzyskać? Przykładowe, podstawowe podłączenie tranzystorów opisane zostało w kursie podstaw elektroniki, dokładnie tutaj: https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-tranzystory-bipolarne-w-praktyce-id4315

Co dokładnie nie jest dla Ciebie jasne?

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, Treker napisał:

@Dimar witam na forum 🙂 Co dokładnie chcesz uzyskać? Przykładowe, podstawowe podłączenie tranzystorów opisane zostało w kursie podstaw elektroniki, dokładnie tutaj: https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-tranzystory-bipolarne-w-praktyce-id4315

Co dokładnie nie jest dla Ciebie jasne?

dzięki za odpowiedz Treker 🙂 no chodzi mi o najprostsze podłączenie czyli biorę jeden tranzystor i chcę zrobić jeden obwód w którym będę mógł regulować częstotliwość włączania i wyłączania tranzystora, ok rozumiem że konieczny będzie rezystor regulowany i eksperymentowałem już ale wynik zawsze taki sam czyli obwód jest cały czas zamknięty (dioda świeci mniejsze żarówki też) a bardziej mnie interesuje co zrobić żeby obwód był załączany i rozłączany w jakichś odstępach czasu np dioda świeciła i następnie gasła i tak w pętli 🙂 a nie za pomocą "ręcznego zwierania" ok chyba teraz jasno opisałem 🙂 i tak przy okazji to szkoda że w kursie nie zaczęliście od właśnie pojedynczego tranzystora bo jak bym np ja to zrozumiał to wówczas może łatwiej by mi było przyswoić zrozumienie jak działa taki multiwibrator 🙂 choć zrobiłem i działa to nie pojmuje jak to się dzieje 🙂 a fajnie by było to skumać 🙂 (i tak całkiem nawiasem mówiąc jak czegoś nie kumam i przechodzę do dalszych etapów kursu to się trochę zniechęcam do dalszego odkrywania 🙂 no ale może ja tak mam więc jakoś może sobie z tym poradzę 🙂 )

Link do komentarza
Share on other sites

18 godzin temu, Dimar napisał:

a bardziej mnie interesuje co zrobić żeby obwód był załączany i rozłączany w jakichś odstępach czasu np dioda świeciła i następnie gasła i tak w pętli 🙂 a nie za pomocą "ręcznego zwierania" ok chyba teraz jasno opisałem 🙂

Tylko, że tranzystor nie służy do tego. To nie jest element, który sam z siebie sprawi, że dioda będzie świeciła z jakąś częstotliwością. Takie efekty można uzyskać łącząc więcej elementów (jest to opisane w dalszej części kursu). Jednak podstawowe podłączenie pojedynczego tranzystora jest opisane właśnie w tym artykule, który podlinkowałem. Tranzystor "wzmacnia prąd bazy" i w żaden sposób nie generuje pulsowania diody. Taki efekt uzyskasz, gdy prąd bazy będzie "pulsował" - można to zrobić ręcznie (tak jak sam pisałeś), dodając więcej elementów (projekt z kolejnej części kursu) lub za pomocą np. Arduino.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.