Skocz do zawartości

Mechanika, czyli silniki, przekładnie, sprzęgła etc.


ostatni_login

Pomocna odpowiedź

Witam,

Jestem tutaj nowy i dosyć zielony w temacie. Mam pare fajnych pomysłów na pare fajnych rzeczy dla siebie, tylko nie wiem jak to ugryźć. Brakuje mi wiedzy czysto mechanicznej (zresztą nie tylko tylej :)). Chciałbym zrobić np. dmuchawe do grilla, sterownik do rolet, czy automatyczna ostrzałkę do nozy symulującą ruchy człowieka i wiele innych.

Wszystkie te projekty wymagają mechaniki. O ile sterownik do rolet wydaje się prosty, bo, bo ruch obrotowy trzeba przenieść na ruch obrotowy i jedynym problemem jest zmiana kierunku obrotów silnika (to można zrealizować przez mikrokontroler, który i tak będzie w projekcie). Natomiast nie wyobrażam sobie ładować procoesora do dmuchawy do grilla 🙂 Byłbym wdzięczny za informacje/ miejsca gdzie można poczytać o takich rozwiązaniach. Poniżej postaram się dodać listę pytań poglądowych rzeczy, których nie wiem jak zrealizować, a już na pewno zostały wymyślone.

- np. dmuchawa do grilla jak wysprzęglić, a później zasprzęglić silnik po dojechaniu do punktu X i zmienić jego kierunek

- Jak zrealizować ruch ukośny tj. X1 == X2 && Y1 != Y2. Gdzie się montuje silniki, jak w ogóle taka konstrukcja wygląda

- Jak wysprzeglić np sterownik do rolet, żeby możnabylo też starować nimi ręcznie

 

Będę wdzięczny za naprowadzenie mnie na odpowiedzi/ podpowiedzenie miejsca gdzie poczytam na dany temat, gdyż rozumiem, że pytania są dosyć ogólne, ale chciałbym mieć jakiś punkt zaczepienia.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, ostatni_login napisał:

Jak zrealizować ruch ukośny tj. X1 == X2 && Y1 != Y2. Gdzie się montuje silniki, jak w ogóle taka konstrukcja wygląda

Poczytaj o CoreXY, ale z reguły takie sterowanie wymaga kontrolera. 

3 godziny temu, ostatni_login napisał:

- Jak wysprzeglić np sterownik do rolet, żeby możnabylo też starować nimi ręcznie

Najwygodniej dodać przyciski, alternatywnie użyć napinacza do "paska" na sprężynach i odpinać go w momencie ręcznego sterowania. Inna opcja to użycie silnika krokowego ze sterownikiem, który ma możliwość odcięcia zasilania od silnika, a tym samym zwolnienia wału - roleta będzie chodziła ciężej, ale spokojnie ręką dasz radę ją przesunąć 😉 

3 godziny temu, ostatni_login napisał:

- np. dmuchawa do grilla jak wysprzęglić, a później zasprzęglić silnik po dojechaniu do punktu X i zmienić jego kierunek

Zależy jaki silnik, silników prądu przemiennego (jednofazowych) nie przestawisz na drugi kierunek (w prosty sposób, pomijając przekładnię... no chyba, że silnik ma wyprowadzone uzwojenia, wtedy zwykły przełącznik 1-0-2 i trochę kablologii załatwia sprawę). Trójfazowe już łatwiej, są do tego odpowiednie elementy np.

image.thumb.png.023e1e43d67e7b983b8f4af0f7de09b4.png

W przypadku silników prądu stałego wystarczy zwykły mostek tranzystorowy typu H. W kwestii silników krokowych i BLDC - w obu przypadkach sterowniki potrafią zmienić kierunek obrotów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.