Skocz do zawartości

Zasilanie awaryjne Arduino uno z baterii


bedziemagik21

Pomocna odpowiedź

Witam, stworzyłem prosty alarm do pokoju i zasilam go z powerbanka przez usb który jest w środku obudowy. Wtyczka wystaje aby mógła być łatwo wypięta w celu podłączenia do komputera i wgrania aktualizacji do kodu, ponieważ jeszcze dopracowywuję. Nie chcę aby "złodziej" przechytrzył systemu i po prostu odpiął wtyczki i zapobiegł włączeniu się alarmu dlatego myślałem żeby w środku schować baterię 9v i podłączyć do power jack w celu awaryjnego zasilania po odłączeniu powerbanka. Czy mogę to tak rozwiązać bez uszkodzenia Arduino? Czy bateria będzie używana dopiero po odpięciu wtyczki usb?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym ogarnął to m/w tak:

image.thumb.png.00782aa3fa4fa2c495b9768ef83b4c00.png

Link: https://tinyurl.com/253s3p4e

Tylko musisz wyprowadzić płytkę USB typu breakout np. https://allegro.pl/oferta/arduino-gniazdo-usb-c-z-plytka-12762198489

Z płytki poprzez diodę shotkky'ego o spadku <= 0.2V napięcie wędruje do wejścia 5V Arduino. WAŻNE: dioda od 5V do 12V, inaczej spalisz mikrokontroler (a przynajmniej stabilizator napięcia 😄)

Klucz MOSfet działa jako przełącznik. Jeżeli powerbank jest odpięty, to rezystor 2.2K zasila bramkę klucza powodując, że zasilanie z baterii 9V wędruje do VIN w Arduino. W przypadku podłączenia powerbanka tranzystor BJT (NPN) powoduje zwarcie między bramką klucza, a masą jednocześnie zamykając klucz tranzystorowy i zasilając Arduino poprzez diodę, która zapobiega przypadkowemu przełączeniu tranzystora NPN przez Arduino (gdy jest zasilane z 9V i na pinie 5V pojawi się napięcie).

Liczę, że ktoś sprawdzi schemat 😄 Robione na kolanie w jakieś 5 min...

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.