Skocz do zawartości

Inny wynik symulacji od pomiaru na oscyloskopie


Mand2806

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Uczę się tajników elektroniki analogowej, na biurku mam oscyloskop (cyfrowy, hobbystyczny) Peaktech 1401. Na warsztat wziąłem sobie poniższy schemat. Źródłem prądowym w rzeczywistym układzie jest przekładnik prądowy który mierzy prąd pobierany przez suszarkę... Policzyłem sobie na oko amplitudę prądu jaka będzie na wyjściu przekładnika.

schemat.thumb.jpg.2ea5778bdd04c283c768e6b05a690859.jpg

Zrobiłem symulację, potem zrobiłem pomiar na rzeczywistym układzie i otrzymałem takie wyniki napięcia oznaczonego na żółto jako PULSE na schemacie: 

symulacja.thumb.jpg.0d519b668ca9b373376b1648da9cf9b5.jpg

bmp_12_003.thumb.jpg.3ce57b4fa1cde411c158c8e76f47b7d0.jpg

Częstotliwość sieciowa - zgadza się. Amplituda, jako że liczona na oko + niedokładność elementów - uznaję, że jest ok. Natomiast co mnie zastanawia to dlaczego w pomiarze oscyloskopem nastąpiło przesunięcie w kierunku ujemnych napięć? Oscyloskop i sondy skalibrowałem zgodnie z zaleceniami producenta. Uziemienie sondy podłączone do GND układu. Czy macie może pomysł w jakim kierunku iść, żeby szukać błędu takiego pomiaru?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak by było dla wzmacniacza idealnego, natomiast rzeczywiste wzmacniacze mają niezerowy prąd wejściowy. Aby zminimalizować wpływ tego prądu na dokładność wzmacniacza staramy się, by impedancja "widziana" przez wejście odwracające i nieodwracające była taka sama.

Edytowano przez jand
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

39 minut temu, jand napisał:

Zmień w oscyloskopie sprzężenie wejścia z AC na DC.

Racja, tu był błąd. Po poprawce pomiar jest ok. Dzięki za pomoc. 

16 minut temu, _LM_ napisał:

R3 jest zbędny, jego obecność nic nie zmienia w tym zakresie.

W niektórych teoretycznych schematach jest właśnie uwzględniony, w niektórych pominięty. Mam zapisany wzór na R3, że powinien mieć wartość około (R2*R4)/(R2+R4) - oznaczenia z mojego schematu. Czyli w tym przypadku ~900Ω.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.