Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #2 - przyciski, diody RGB, kontaktron


Komentator

Pomocna odpowiedź

Złożyłem układ jak niżej. Rezystor R2 został włączony dopiero później, w pierwszej wersji układu go nie było.

Przy wciskaniu switchy G i B wszystko działało jak należy, tj. dioda świeciła się na zielono, niebiesko, a gdy wciskałem oba to błękitnie. W przypadku wciskania przycisku R dioda świeciła się na czerwono niezależnie od wciśnięcia innych przycisków - tak jakby nóżka R przejmowała cały prąd.
Sytuacja zmieniła się na analogiczną do pozostałych kolorów dopiero po podłączeniu na nóżkę R dodatkowego rezystora 330ohm.
Dlaczego tak się dzieje?

układ RGB.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@kubaar6843 każdy kolor wymaga innego napięcia. Jeśli wszystko zasilasz z jednego rezystora, a diody wymagają innego napięcia to inny będzie też prąd (i jasność diod). Takie podłączenie nie jest poprawne, ponieważ przy diodach połączonych równolegle każda dioda powinna mieć osobny rezystor. Dzięki temu możesz dobrać prąd w taki sposób, aby każdy kolor świecił z tą samą jasnością, a do tego jasność ta będzie stała (niezależnie od tego ile diod świeci). W tej chwili prąd jest teoretycznie stały, ale  dzielisz go na 1, 2 lub 3 diody - zależnie od liczby wciśniętych przycisków. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule - interesuje Cię sekcja o równoległym łączeniu diod: https://forbot.pl/blog/jak-dobrac-rezystor-do-diody-rozne-metody-zasilania-led-id14482

Link do komentarza
Share on other sites

Brak w zestawie Kurs Podstaw Elektroniki cz. II rezystorów 1kΩ i 10kΩ aby wykonać ćwiczenie z diodą RBG. Ja akurat kupiłem również cz. I gdzie te rezystory są ale nie każdy tak robi, tez długo zastanawiałem się czy potrzebny mi jest zestaw cz. I. Jeśli bym go akurat nie kupił moim przypadku musiałbym jechać 20 km aby kupić te rezystory bo u mnie nie ma już sklepu z częściami elektronicznymi jak i pewnie w większości miast poniżej 15tys.

Edytowano przez slayer74
dodano treści
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po pierwszej części kursu już wciągałem się w drugą, jeszcze do mnie nie dotarł a już sobie analizuję dalsze zagadnienia, i zastanawia mnie czy tutaj jest taka sama sytuacja jak przy zwykłych ledach, że każdy kolor ma swoje napięcie przewodzenia?

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, huku napisał:

Po pierwszej części kursu już wciągałem się w drugą, jeszcze do mnie nie dotarł a już sobie analizuję dalsze zagadnienia, i zastanawia mnie czy tutaj jest taka sama sytuacja jak przy zwykłych ledach, że każdy kolor ma swoje napięcie przewodzenia?

Tak ,dokładnie tak jest.Jeżeli masz podręcznik pierwszej części to napięcia są w tabelce na stronie 85

Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, Piotr66 napisał:

Tak ,dokładnie tak jest.Jeżeli masz podręcznik pierwszej części to napięcia są w tabelce na stronie 85

Przepraszam źle to napisałem ponieważ chodziło mi o led RGB i czy dla każdego z koloru jest inne napięcie przewodzenia i inny rezystor.

Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, huku napisał:

Przepraszam źle to napisałem ponieważ chodziło mi o led RGB i czy dla każdego z koloru jest inne napięcie przewodzenia i inny rezystor.

W drugiej części kursu jest schemat układu testowego diody RGB.Tam jest rezystor 1k do każdego koloru osobno dla zabezpieczenia ,czyli trzeba dodać rezystory.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 29.12.2023 o 17:46, huku napisał:

Przepraszam źle to napisałem ponieważ chodziło mi o led RGB i czy dla każdego z koloru jest inne napięcie przewodzenia i inny rezystor.

Tak, każdy kolor ma inne napięcie przewodzenia. Warto więc dobrać odpowiednie rezystory. W niektórych ćwiczeniach dodajemy wszędzie taki sam rezystor (np. 1k), bo jasność poszczególnych kolorów nie jest tutaj kluczowa. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.