Skocz do zawartości

Sterowanie MOSFETEM przy użyciu tranzystora bipolarnego i Arduino UNO


Lolheadshootpl

Pomocna odpowiedź

Witam. Kupiłem sobie moduł mosfet do arduino :
image.thumb.png.6a077b751165a55adc950255a65ce779.png

i według dokumentacji jest on od 3,3V do 20V ( chodzi o sterowanie). Podłączyłem go do arduino i niby się załącza lecz nie do końca przez co się grzeje strasznie i uszkadza. Chciałem zastosować transoptor i podbić napięcie do 10V( sprawdzałem dla 10V już załącza się w pełni) lecz po paru próbach podłączenia tego nic nie udało mi się wymyślić. Udało mi się coś takie skleić ale też nie działa.
image.thumb.png.86802ff006672d022076d09d8770d687.png
Bardzo proszę o pomoc i dziękuje z góry.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Lolheadshootpl napisał:

image.thumb.png.86802ff006672d022076d09d8770d687.png

Czy istnieje jakiś ważny powód, dla którego usilnie próbujesz sterować sygnałem przy użyciu odpowiednika NPN po stronie zasilania? To zwykle powoduje problemy... Zależy od obciążenia które do tego podłączasz (konkretniej rezystancji, jeżeli jest niewielka to "masz problem"). 

image.thumb.png.ef377fd217ab231d1521ae957ce220be.png

Ten układ (i kilkanaście jego wariantów) jeszcze mnie nie zawiódł... (układ z dodatkowym tranzystorem NPN, 2k2 i 330R na bramce można pominąć podłączając pin cyfrowy bezpośrednio do wejścia transoptora, ale wtedy będziesz miał odwróconą logikę sterowania)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@H1M4W4R1 Dzięki za szybką odpowiedź. Złożyłem układ według twoich rad i faktycznie śmiga tylko gdy z arduino idzie niski stan to on nie wyłącza się do końca ( mam diode która to sygnalizuje na tej płytce z mosfetami i ona przygasa ale nie gaśnie całkowicie). Nie miałem rezystorów 330 więc użyłem 470 ohm i nie wiem czy to może być powód?

ps.Co to tych NPN akurat takie miałem w domu ale jutro moge kupić PNP jeżeli ma to działać prościej

 

Edytowano przez Lolheadshootpl
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, Lolheadshootpl napisał:

Nie miałem rezystorów 330

Rezystory i tak trzeba dobrać eksperymentalnie. Zwłaszcza te po stronie diody transoptora, podane wartości mogą stwarzać problemy. Opcje, które mogą pomóc:

  1. Usunięcie rezystora "330R" na diodzie transoptora (i zastąpienie go zwarciem)
    1. Ewentualnie podmienienie 2k2 na "330R" na podciąganiu.

Bo układ może tworzyć dzielnik napięcia i jeżeli transoptor jest dostatecznie czuły to będzie lekko przewodził. U mnie nie było takich problemów, ale może u Ciebie już występują.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A czy izolacja galwaniczna jest konieczna? Może bramka NOT się nada. Tylko odwróci to logikę. Dwa "małe" mosfety P i N na napięcie logiki sterujące "dużym" mosfetem. Albo po prostu "duży" logic level (choć on i tak na wyższym napięciu na bramce będzie lepiej wykorzystany). Jakim obciążeniem Arduino steruje?

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

@matsobdev ma rację. Jeśli optoizolacja jest konieczna, a sygnał sterujący ma mieć wysoką częstotliwość to nie bawiłbym się w PC817 bo jest dosyć powolny. Lepszym rozwiązaniem są scalone sterowniki bramki na przykład z tej listy https://ie.farnell.com/c/optoelectronics-displays/optocouplers/gate-drive-output-optocouplers 

Link do komentarza
Share on other sites

Ten transoptory nie jest konieczny, próbowałem nawet na samym BC547 zrobić ale też nie działało więc znalazłem te pc'ki w garażu więc postanowiłem ich użyć ale tak jak wspominałem nie musi go być nawet było by lepiej. Im prościej tym lepiej. 

Częstotliwości się są duże także to raczej nie problem mosfet będzie załączał cewkę która jest do silnika z cewek.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.