Skocz do zawartości

Jak zrobić antenę do cb radia?


QRI

Pomocna odpowiedź

Cześć potrzebuję pomocy z zrobieniem anteny do cb radia.

Mam w planach zrobić coś w stylu radiostacji bazowej dalekiego zasięgu z cb radia.

Udało mi się wygrzebać jakieś stare cb radio mersedesowskie z ciężarówki ma przełącznik FM i AM oraz inne pierdoły.

Z tego co się orientuję w Polsce używa się głównie AM przez mniejsze zakłócenia.

Wracając do tematu, czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jak zrobić taką antenę i co było by do tego potrzebne? Zależy mi na zasięgu około 200km.

Wszystkie potrzebne informacje o cb radiu będę dostarczał na bieżąco.

 

Edytowano przez QRI
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 27.05.2023 o 02:13, QRI napisał:

 

Wracając do tematu, czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jak zrobić taką antenę i co było by do tego potrzebne? Zależy mi na zasięgu około 200km.

 

Do czego byś nie robił anten, to ich typy są zawsze takie same...biquad,dipol,monopol,skew planar,helical,vee,moxon,panelowa, itp itp...wszystko zależy od tego ile masz placu u siebie, bo im mniejsza częstotliwość tym większa antena. Najlepiej sprawdzają się anteny pełno falowe....anteny dookolne są stosunkowo proste ale działają do około anteny przez co zasięg będzie mniejszy ale równomiernie wysyłany/odbierany wokół anten, natomiast anteny kierunkowe mogą mieć naprawdę duże wzmocnienie, ale ukierunkowane w jednym kierunku ... (Bardziej skomplikowane i z regoly dużo większe)To stacjonarny projekt??

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, Po pierwsze zamontowałbym jak najwyżej (wieżowiec, maszt >10 m). Dałbym "Yagi" (im więcej elementów tym lepiej) . Zamiast jednej - zespół 4 jednakowych anten. Wzmacniacze: odbiorczy i nadawczy dałbym przy antenach. We wzmacniaczu odbiorczym równolegle 4 niskoszumne tranzystory. Wiem, nieco skomplikowane,ale 73!.

Link do komentarza
Share on other sites

To jest pewnie już użytkowany maszt, o którym wspominasz, ale jeśli chcesz sam taki zamontować, to już jakichś pozwoleń wymaga taki wysoki.  A sorki, myślałem, że jesteś autorem tematu.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.