Skocz do zawartości

Uruchomienie LCD 2x16


Frackowiak

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie!

Od jakiego czasu interesuje się programowaniem uC, jako, że mam już pewne doświadczenie w programowanie w C++ postanowiłem zabrać za uC w tym właśnie języku.

Wyposażyłem się w zestaw (uC i programator oraz kompilator) jak na kursie: kurs

Postanowiłem teraz zabrać się za obsługę wyświetlacza LCD 16x2 (chciałbym docelowo obsłużyć takiego LCD ), ale kompletnie nie wiem od czego zacząć. Chciałbym prosić o informację w co poza wyświetlaczem muszę się wyposażyć by móc marzyć o programowaniu tych LCDków. Chodzi mi o to czy do komunikacji z takim wyświetlaczem potrzebne są jakieś biblioteki lub coś podobnego bo we wszystkich przykładowych programach jakie widziałem występują komendy które by na to wskazywały.

Z góry dzięki za wszelką pomoc i cierpliwość!

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Temat ostatnio często powtarzany na forum...

Jak podłączyć wyświetlacz LCD do uC

Wyświetlacze LCD

1x8,
2x8,
1x16,
2x16

podłącza się i programuje dokładnie tak samo o ile mają sterownik zgodny z HD..., a zazwyczaj tak jest.

Niewielki problem może być dopiero z 4x16 i większymi...

Więcej samodzielności.

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz to zrobić na 3 sposoby:

- skorzystać z gotowej biblioteki zawartej w pakiecie winAVR (niestety nie pamiętam nazwy biblioteki bo z niej nie korzystam),
- skorzystać z książki: Mikrokontrolery AVR programowanie w języku C-przykłady zastosowań. - Andrzej Witkowski - w niej jest przykład biblioteki lepiej zoptymalizowanej pod LCD (opcja, z której ja korzystam) - przepisać i uzupełnić o potrzebne Tobie funkcje,
- skorzystać z gotowych programów obsługujących wyświetlacz od podstaw i wykorzystać odpowiednio zmodyfikowane pod Twój wyświetlacz funkcje,

Najmniej zabawy jest z pierwszą opcją - ale kod wynikowy jest największy.

Nikt nikomu nie każe wymyślać koła na nowo!

Jak coś jest zrobione i udostępnione do korzystania to można z tego korzystać - oczywiście z zachowaniem praw autorskich.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za wypowiedzi!

Ogólnie postudiowałem sobie trochę bibliotekę/program Radzia i mam nadzieje, że jak przyjedzie do mnie zakupiony LCD to uda mi się wszystko odpalić🙂

No, a w miarę podnoszenia swojego poziomu może spróbuje sobie coś sam kiedyś napisać

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.