Skocz do zawartości

Automatyk a Robotyk


Zuraw

Pomocna odpowiedź

Witam

W tym roku skończyłem szkołę podstawową i idę do szkoły średniej. Interesują mnie kierunek automatyk/ robotyk. Szukałem w internecie czy te zawodu różnią się jakoś bardzo, ale nie znalazłem dokładniejszych informacji, więc piszę tutaj bo wiem że są tu ludzie którzy o elektronice wiedzą dużo dlatego spytam się tu. Jak bardzo i czym różnią się te zawody i czy zarobki różnią się.

Liczę na pomoc i z góry za nią dziękuję.

 

Edytowano przez Zuraw
Link do komentarza
Share on other sites

Robotyk ściśle będzie zajmował się robotami przemysłowymi (6-osiowe, 4-osiowe SCARA itp.), w 99% przypadków robotami, które są dostępne na rynku w sprzedaży przez producentów takich jak Staubli, Kuka, ABB itd.

Automatyk to praca z maszynami/automatami już dedykowanymi do danego zadania i tutaj wchodzi w grę programowanie PLC.

 

Przeanalizuj sobie program obu kierunków, jakie są przedmioty, tematy zajęć itd. To pomoże Ci stwierdzić co Ci się bardziej podoba.

Przejrzyj też pracuj.pl czy inny portal z ofertami pracy jako robotyk / automatyk i sprawdź co bardziej do Ciebie przemawia.

Wiele firm będzie zatrudniało zamiennie i znajdziesz stanowiska wprost opisane jako "automatyk/robotyk". Nie będziesz też miał większego problemu dostać pracę jako robotyk po ukończeniu kierunku automatyk i odwrotnie. Na pewnym poziomie ogólności są to tematy bardzo zbliżone, a pracodawcy wysyłają na szkolenia już w danej specjalizacji np. na programowanie robotów Staubli czy programowanie sterowników PLC Beckhoff.

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Od siebie dodam, że automatyka jest szerszą dziedziną. Dużo łatwiej będzie przejść z automatyki do robotyki czy IT, niż z robotyki do automatyki.

A na wyższym poziomie zaawansowania, czyli jeśli chciałbyś projektować roboty a nie tylko je montować, teoria sterowania czyli trochę poddziedzina automatyki jest bardzo potrzebna.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.