Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu zas. awaryjnego


bodziszek

Pomocna odpowiedź

Drodzy forumowicze.

Proszę o sprawdzenie schematu przełączenia zasilania awaryjnego. Jest to mój pierwszy schemat, więc proszę o wyrozumiałość 🙂.

Czy takie ulokowanie diod 1N5822 zapewni prawidłowe przełączenie zasilania?

Rozumiem, że spadek napięcia na diodzie (0,5V) od strony akumulatora nie będzie wystarczający by układ nie pobierał z niego zasilania w momencie pracy z sieci.

Zatem jak obniżyć skutecznie to napięcie, zapewniając jednocześnie stabilną pracę odbiorników ? Myślałem o diodzie zenera np. 2.7V, ale nie wiem czy to dobry pomysł.

W kwestii przełączenia zasilania, słyszałem o możliwości zastosowania komparatora (posiadam w warsztacie LM393), ale nie udało mi się znaleźć żadnego schematu.

Dodam, że zasilacz buforowy jak i wejście mostka prostowniczego zasilane jest z tego samego transformatora (jeśli to ma jakieś znaczenie).

Link do komentarza
Share on other sites

W takim układzie zasilanie zawsze będzie pobierane z akumulatora (przy założeniu, że to jest akumulator kwasowy). Będzie się tak działo ponieważ naładowany akumulator będzie miał zawsze sporo ponad 12V (około 14V), musiałbyś albo obniżyć znacznie napięcie akumulatora poprzez użycie większej ilości diod, albo zamiast akumulatora 12V, dać jakiś inny o napięciu poniżej 12V, np 2 akumulatorki li-po połączone szeregowo.

Napisz proszę do czego ma służyć ten układ, bo tak naprawdę od tego wiele zależy.

Link do komentarza
Share on other sites

Może nie jest to związane bezpośrednio z robotyką ale z warsztatem, który urządziłem sobie w małym piwnicznym pomieszczeniu. Układ ma służyć do awaryjnego zasilania układu alarmu warsztatowego. Trzeba chronić cenne zbiory podzespołów robotyki 🙂

Wracając do meritum. Do podtrzymywania zasilania zamierzam użyć akumulatora żelowego 7Ah 12V. Musi to być 12V, ponieważ czujka ruchu i czujka dymu zasilane są napięciem 12V.

Dokonałem pomiarów spadku napięcia na diodach zaporowych 1N4002. Spadek na jednej diodzie wyniósł 0,355V a więc przy zastosowaniu pięciu diod zaporowych uzyskam spadek napięcia rzędu 1,775V. Napięcie na zasilaczu buforowym ustawiam na 13,65V pomniejszone o spadek napięcia wyniesie 11,875V. Zaraz za diodami zaporowymi zamierzam wstawić jeszcze kondensator 100uF by zminimalizować spadek napięcia w momencie przełączenia zasilania.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu ?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie prościej i wygodniej zrobić to na przekaźniku? Na zestyki bez prądowe dajesz akumulator, na prądowe wyjście ze stabilizatora 12V.

Wtedy z napięcia niestabilizowanego wyprostowanego zasilasz cewkę przekaźnika. W wyniku zaniku napięcia zasilania sieciowego prąd przez cewkę nie popłynie i styki się rozewrą przełączając zasilanie na akumulator. Przy odpowiedniej pojemności filtrującej na wyjściu stabilizatora 12V nawet chwilowy spadek napięcia nie powinien być spory.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciekawy pomysł. Lecz zasilenie przekaźnika za mostkiem bez stabilizacji napięcia z pewnością wprawi styki w rezonans.

Faktycznie chyba trochę przekombinowałem z tym powieleniem diod zaporowych. Po prostu dam większe trafo do zasilacza buforowego i podłączę obciążenie bezpośrednio pod akumulator. Przecież do tego właśnie są stworzone zasilacze buforowe 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wprawi w rezonans takie podłączenie (jeśli będzie tam kondensator, który wygładzi wystarczająco przebieg). Zasadniczo nie zmieniasz całego układu ze schematu pierwszego, dodajesz przekaźnik gdzie wejście bezprądowe na aku, prądowe na stabilizator zasilany z trafka, a wyjście z przekaźnika tam gdzie PAD1 (no i ta bateria na schemacie powinna być odwrotnie 😋 ). Cewkę przekaźnika zasilasz z niestabilizowanego (odfiltrowanego), które jest podawane na wejście stabilizatora 12V. Albo nawet można dać mały elektrolit, dioda i duży elektrolit na wejście stabilizatora 12v, dioda pomiędzy biegunami dodatnimi kondensatorów. Zasilanie cewki wtedy sprzed diody pomiędzy kondensatorami, i wtedy przekaźnik zacznie się przełączać chwilę wcześniej niż zaniknie zasilanie na wejściu stabilizatora 12v. Zasilacze buforowe też mają swoje układy przełączające 😋 Tylko że są to troszkę bardziej rozbudowane układy (mówię o tych które widziałem).

Link do komentarza
Share on other sites

Mam jeszcze pytanie dot. oprogramowania w bascomie.

Napisałem już mały programik (wersja podstawowa/testowa) do obsługi alarmu, ale stanąłem w miejscu - alarm się uzbraja na wejściu zwłocznym, ale po rozbrojeniu sam się uzbraja. Co może być nie tak ?

$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 8000000

Config Pinb.0 = Output                                      'Syrena alarmu
Config Pinb.1 = Input                                       'Wejście zwłoczne
Config Pinb.2 = Input                                       'Sygnał uzbrojenia / rozbrojenia
Config Pinb.3 = Output                                      'Dioda sygnalizująca uzbrojenie alarmu
Config Pinb.4 = Input                                       'Wejście bezzwłoczne

P1 Alias Pinb.1
P2 Alias Pinb.2

Set Portb.0
Set Portb.1
Set Portb.2
Set Portb.3

Config Timer1 = Timer , Prescale = 256
On Timer1 1_sekunda

Enable Timer1
Enable Interrupts

Counter1 = 34286

Declare Sub Alarm                                           ' Uruchomienie syreny
Declare Sub Alarm_off                                       'Alarm rozbrojony
Dim Sekundy As Byte                                         'Sekundy timera
Dim Flaga1 As Bit                                           'Flaga alarmu
Dim Flaga2 As Bit                                           'Flaga rozbrojenia alarmu
Dim Czuwanie_g As Bit                                       'Czuwanie alarmu
Dim Alarm As Bit                                            'Status alarmu
Czuwanie_g = 0
Flaga2 = 1
Alarm = 0
Stop Timer1

Do
' Uzbrajanie alarmu
If P2 = 0 And Czuwanie_g = 0 Then                           'Jeśli uruchomiono wejście zwłoczne i czuwanie =0
Wait 10                                                     'Czekaj 10s (jak zrobic to na timerze by nie zepsuc kodu ? )
Flaga2 = 0                                                  'Flaga czuwania
Czuwanie_g = 1                                              'Załącz czuwanie
Portb.3 = 0                                                 'Zapal diode statusu alarmu
End If




' Jesli alarm uzbrojony i naruszono wejście zwłoczne:
If P1 = 0 And Flaga2 = 0 Then                               ' gdy przycisk 1 wtedy..
Start Timer1                                                ' ..zacznij odliczac

  Do                                                       '.. wejdz do petli

  If P2 = 0 Then                                           ' gdy przycisk 2 wtedy..
  Waitms 45
  If P2 = 0 Then
  Call Alarm_off                                           ' idz do alarm_off
  End If

                                                            'Jeśli jednak nie rozbrojono alarmu a czuwanie
  If Flaga1 = 1 And Czuwanie_g = 1 Then                    ' jednak gdy flaga=1 to
  Call Alarm                                               ' idz do alarm
  End If



  Loop Until Flaga2 = 1                                    ' rob petle tak dlugo az flaga2=1

End If
End If

Loop
End

Sub Alarm_off                                               ' Rozbrojenie alarmu
Flaga2 = 1                                                  ' ustaw flage do wyjscia z petli
Czuwanie_g = 0                                              ' Czuwanie = 0
Portb.0 = 1
Portb.3 = 1
Stop Timer1
Alarm = 0                                                   ' zatrzymaj timer1
                                                           'status alarmu = 0
End Sub

Sub Alarm                                                   'Uruchomienie syreny alarmowej
Portb.0 = 0
Alarm = 1                                                   'Status alarmy = 1
'Wyłączenie uruchomionego alarmu
If Alarm = 1 And Portb.2 = 0 Then
  Waitms 45
  If Alarm = 1 And Portb.2 = 0 Then
  Call Alarm_off
  End If
  End If
End Sub


1_sekunda:                                                  'przerwanie od timer1 co sekunde
Counter1 = Counter1 + 34286
Incr Sekundy                                                ' zwieksz zmienna sekundy

If Sekundy = 30 Then                                        ' gdy zliczyl sekund 30 to..
Flaga1 = 1                                                  ' to ustaw flage ktora wywoluje alarm
End If



Return

Po uruchomieniu programu alarm jest rozbrojony.

Po otrzymaniu sygnału na P2, instrukcja

 Wait 

zatrzymuje działanie programu umożliwiając opuszczenie strefy dozorowej.

Po rozbrojeniu alarm niestety po chwili sam się uzbraja.

Poza tym, dłuższe zwarcie do masy P1 na alarmie rozbrojonym powoduje zapalenie diody statusu alarmu, lecz nie wywołuje alarmu.

Co mogłem poplątać w statusach alarmu ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.