Skocz do zawartości

CH32V003 - Test i recenzja


H1M4W4R1

Pomocna odpowiedź

57 minut temu, DeadGeneratio napisał:

Niedługo będę go zamawiał z ciekawości ale bawi mnie trochę cena na aliexpress, gdzie za samą płytkę wychodzi 11 zł, a za zestaw z programatorem już 28.

Bo programator ma sporo mocniejszy MCU na pokładzie niż sama płytka 😉 Uprzedzam: łatwo go uceglić (ale da się odceglić, więc nie jest źle).

Sam CH32V003 w hurcie to koszt jakichś 10 centów w najtańszej wersji 😄  W sam raz w miejsca, gdzie nie chcesz wkładać czegoś droższego, bo może to zeżreć kwas czy sprzęt może "wybuchnąć" (aka. mcu steruje przetwornicą wysokiego napięcia itp.)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Myślę, że możesz dodać do recenzji temat przywracania zbrickowanego programatora, z zapałem kliknąłem aktualizację oprogramowania mając go wpiętego do płytki. W przypadku gdy w menadżerze urządzeń widnieje on jako nieznane urządzenie to dobrze. Jak pojawia się w jakikolwiek inny sposób to należy odinstalować urządzenie wraz z sterownikiem. W tym momencie gdy programator jest przygotowany w taki sposób należy odpiąć go od laptopa i znaleźć w folderze z IDE WCH-Link Utility. W moim przypadku ścieżka dostępu wygląda tak: Dysk D -> MounRiver -> MSR_Community -> ExTool -> SWDTool -> WCH-LinkUtility.exe. Nie musiałem go uruchamiać na uprawnieniach administratora. Gdy pojawi się główne okno programu wpinamy programator, powinien zostać wykryty w dolnej części programu w miejscu gdzie u mnie pokazało poprawne wgranie softu:

 image.thumb.png.3325df4744f73d8458cce996d5b5d63e.png

Klikamy drugą opcję od góry od lewej strony o nazwie Connect WCH-Link zostawiając takie ustawienia jak są, i program powinien automatycznie wykryć brak oprogramowania. W dolnej części pojawi się pasek postępu, a po ukończonym wgrywaniu wyświetli stosowny komunikat.

Edit: myślę, że za szybko szampana otworzyłem, co prawda z płytki zgasła mrugająca niebieska dioda zagłady, ale IDE nie wykrywa jeszcze programatora.

Edit2: po instalacji sterowników z MounRiver -> MRS_Community -> LinkDrv -> WCHLink -> DRVSETUP64 -> DRVSETUP64.exe w menadżerze urządzeń widoczny jest poprawnie jak przed ucegleniem jednak IDE ma dalej problem. Nawiązuje połączenie ale krzyczy o statusie Read-Protect.

image.thumb.png.04d1c8c2446c19df27813791cba2a862.pngimage.thumb.png.fddd38e42eb10bf2799d14ccea192ff4.png

Open On-Chip Debugger 0.11.0+dev-02415-gfad123a16-dirty (2023-09-22-10:36)
Licensed under GNU GPL v2
For bug reports, read
	http://openocd.org/doc/doxygen/bugs.html
Info : only one transport option; autoselect 'sdi'
Warn : Transport "sdi" was already selected
Ready for Remote Connections
Started by GNU MCU Eclipse
Info : Listening on port 6666 for tcl connections
Info : Listening on port 4444 for telnet connections
Info : WCH-LinkE  mode:RV version 2.11 
Info : wlink_init ok
Info : clock speed 6000 kHz
Info : [wch_riscv.cpu.0] datacount=2 progbufsize=8
Info : [wch_riscv.cpu.0] Examined RISC-V core; found 1 harts
Info : [wch_riscv.cpu.0]  XLEN=32, misa=0x40901105
[wch_riscv.cpu.0] Target successfully examined.
Info : starting gdb server for wch_riscv.cpu.0 on 3333
Info : Listening on port 3333 for gdb connections
Info : accepting 'gdb' connection on tcp/3333
Info : device id = 0x683aabcd
Info : flash size = 64kbytes
Warn : Prefer GDB command "target extended-remote :3333" instead of "target remote :3333"
Error: Read-Protect Status Currently Enabled
Error: failed erasing sectors 0 to 6
Error: flash_erase returned -4
Info : dropped 'gdb' connection

Edit3: okej, okazuje się, że w domyśle jest ochrona, którą należy wyłączyć. Należy wejść w strzałkę i kliknąć raz na trzecią ikonkę. Po wszystkim program się wgrywa oraz działa.

image.thumb.png.754d8f954f3bdaa7b1717bdf31769783.png

Edytowano przez DeadGeneratio
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.