Skocz do zawartości

Efekt płynącego światła Taśma Led WS2812B


Blacklce

Pomocna odpowiedź

Cześć.  Chciałbym zrobić oświetlenie LED w ścianie,  tak jak na poniższym filmiku. Chciałbym, aby taśma led była załączana z włącznika. Podpowie ktoś, co zakupić (jaki sterownik) aby uzyskać taki efekt taśmy? Czy nie ma tańszego rozwiązania, niż wydać ponad 600 zł na ten sterownik? 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Uhmm... 600 PLN?! To jawne zdzierstwo za sterownik do WS28XX...

Nic nie stoi na przeszkodzie*, aby ktoś (wcale nic nie sugeruję) zaprojektował taki (lub lepszy) układ i wprowadził na rynek taniej. Skoro ktoś sprzedaje w tej cenie to widocznie dla wielu kupujących jest to akceptowalne. Szczególnie, że firma ta ma w ofercie kilka sterowników, więc widocznie opłaca się. Pewnie takie kwoty "giną" przy kosztach urządzania całego domu 😉

*patentów nie sprawdzałem 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

11 godzin temu, Treker napisał:

@Blacklce witam na forum 🙂 Dla jasności: szukasz typowego gotowca, że tylko podłączysz i zadziała, czy bierzesz pod uwagę opcję, w której będziesz sam coś majsterkował, aby uzyskać taki efekt?

Cześć. Nie szukam typowego gotowca, będę sam coś majsterkował.  

 

Mam zamiar zakupić taśmę WS2812B, oraz do tego jakiś układ,  którym będę sterował taśmą led.  Mógłby ktoś doradzić jaki układ/płytkę zakupić? Docelowo po włączeniu włącznika ledy mają się zapalać jak na filmiku, a po zgaszeniu mają się wyłączać jak na filmiku. 

Nad zasilaczem nie myślałem jeszcze,  ale to nie problem. Nie wiem jeszcze ile taśmy led ma być docelowo. 

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Blacklce napisał:

Mógłby ktoś doradzić jaki układ/płytkę zakupić?

Większość osób do WS2812 używa ESP8266/ESP32, ale raczej każdy mikrokontroler sobie z tym poradzi. Jedyny problem jaki widzę to zasilanie diod i ew. spadek napięcia na ścieżce danych, co wiązałoby się z segmentacją paska (i prowadzeniem kilku przewodów do poszczególnych sekcji), którą trzeba obsłużyć programowo.

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, chciałbym odgrzać kotleta, próbuję napisać niby prosty kod, ale jestem poczxątkujący i nie bardzo mogę sobie poradzić, w bibliotece Adafruit_NeoPixel, jest sketch "simple" polega on na zapalaniou się kolejnych ledów od 0 do x, ja potrzebuję podzielić pasek na pół , załóżmy że pasek ma 20 diod, chciałbym zrobić tak, aby diody zapalały sie równocześnie od 11 do 20 oraz od 10 do 0, no i mi nie wychodzi ;), czy ktoś pomoże ;)?

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Przeglądałem tę częśc artykułu i ok, potrafię zrobić aby diody zapalały się kolejno od 0 do 10, ale jak zrobić żeby zapalały się kolejno od 9 do 0?

 

Chcę uzyskać efekt linijki która zapala się od środka na boki.

Link do komentarza
Share on other sites

Już poradziłem sobie z pętla for, zapalam sobie diody i w lewo i w prawo, teraz jeszcze tylko zmusić kod do tego aby leciał kierunki równocześnie,  już chyba wiem jak także dziś spróbuję igarnac i się pochwale.

I

Link do komentarza
Share on other sites

Jako uczący się, mistrzem nie jestem.
Zrobiłem pętle for z dwiema zmiennymi, gdzie animacja zaczyna się od środkowych diod, a w trakcie obiegu pętli jedna zmienna jest inkrementowana, a druga jest dekrementowana. Czyli zapalam diody w pozycji l i r, w następnym obiegu dochodzą diody l-1 i r+1 i tak w kółko, aż do ostatniej diody spełaniającej warunek r < x, w moim przypadku r < 8.

 

#include <Adafruit_NeoPixel.h>

// Konfiguracja linijki
Adafruit_NeoPixel linijka = Adafruit_NeoPixel(8, A0, NEO_GRB + NEO_KHZ800);

void setup() {
  linijka.begin();
  linijka.show();
}

void loop() {
  for (int l = 3, r = 4; r < 8; l--, r++){
    linijka.setPixelColor(r, linijka.Color(100,100,100));
    linijka.setPixelColor(l, linijka.Color(100,100,100));
    linijka.show();
    delay(200);
  }
  delay(500); //Utrzymaj przez chwilę zapalone diody
  linijka.clear();
  linijka.show();
  delay(500); //Utrzymaj przez chwilę zgaszone diody
}

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.