Skocz do zawartości

Program do katalogowannia elementów - zawartości warsztatu.


Daro1003

Pomocna odpowiedź

Witam

Na pewno zdecydowana większość z was posiada wiele elementów elektronicznych w swoich zasobach zbiorach na regałach. Pytanie jakiego sposobu używacie do ich katalogowania aby na szybko sprawdzić czy mam taki tranzystor czy układ lub kondensator czy nie ?

Posiadacie jakieś darmowe programy na komputer do katalogowania ? Jeśli tak jaki ?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tutaj korzystam z darmowego LibreOffice Calc. Każdy rodzaj elementów jest w innym arkuszu. Osobny arkusz dla rezystorów, kondensatorów, tranzystorów itd. Co widać na poniższym zrzucie.

Schowek01.thumb.jpg.4dfd0d740581b41d90fb48f03637c3fc.jpg

Jak na  moje potrzeby wystarcza.

Edytowano przez miro88
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Też będę robił w excel może jakaś baza danych, by łatwo można było wyszukać zmieniać stan danego elementu, najważniejsze pomyśleć o przechowywaniu etykiety będą z kodem (z czasem zakupię czytnik - łatwiej później będzie wyszukiwać itd) Na pierwszej stronie będę miał informacje o elementach, stworzony zostanie formularz do wyszukiwania elementów może też dodawanie/zmienianie ilości stanu  

@miro88warto dodać dodatkowe informacje, rodzaj obudowy, elementy SMD jaki rozmiar, jak masz układy scalone  dać info co to za układ, dodać filtorwanie.

Edytowano przez Misiek_86
Link do komentarza
Share on other sites

@Misiek_86 Tutaj wszystko zależy od ilości pozycji (rekordów) na jakiech będziesz pracował. Istotne jest przeznaczenie t.j. do pracy czy dla hobbysty. Dla chcącego nie trudnego 🙂.

Faktycznie, można dodać do scalaków czy tranzystorów rodzaj obudowy oraz co to za układ. Wtedy będzie błyskawiczny dostęp do informacji nt. komponentu.

Edytowano przez miro88
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, miro88 napisał:

Może to wystarczy w takim razie? https://katalogelektronika.pl/ 

A dla mnie chyba to czego szukałem.

Teraz trzeba stworzyć własna bazę. Ciekawe jak będzie z działaniem w kolejnych systemach ale widzę że na Win10 działa.

@miro88 dlaczego nie używasz tego paragramu który polecasz tylko rzeźbisz w Excel ?

Link do komentarza
Share on other sites

To fakt z chmury dobry dostęp. Ale jak dla mnie do hobbistycznych zastosować to ok żeby nie grzebać po szufladkach i pudełkach czy mam taki element czy nie więc program mi się podoba. A co wyjdzie w praktyce się okaże bo nigdy nie korzystałem z tego typu programów.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, ja z kolei wyszedłem z założenia, że wolę mieć wszystko pod ręką i na ścianie wisi u mnie kartoteka z wydrukowanymi kartkami z podziałem na diody, tranzystory, scalaki, jakieś tablice. Każda z tablic zawiera podstawowe dane: napięć, prądów, obudów itd.

Raz, że oszczędność czasu, bo nie muszę wyszukiwać datasheet'ów w Internecie. 

Dwa, to bardzo dobry podział i dobrze opisane pudełeczka na elektronikę, upraszczają proces szukania danego elementu do minimum. Człowiek się przyzwyczaja do widoku, dlatego też odpowiednie kolory napisów dla rezystorów, kondensatorów, cewek, scalaków itd.

Plusem chmury jest, że można na bieżąco sprawdzać braki, jednakże trzeba poświęcić czas na wprowadzenie tych danych.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.