Skocz do zawartości

Połączenie równolegle rezystorów.


Kamil990

Pomocna odpowiedź

Mam pytanie, zastanawia mnie dlaczego podczas połączenia równoległego rezystancja zastępcza jest mniejsza niż podczas połączenia szeregowego. Wiem że istnieje wzór na to lecz ciekawi mnie to bardziej od strony praktycznej dlaczego takie zjawisko zachodzi. Byłbym wdzięczny za wytłumaczenie.

Link do komentarza
Share on other sites

@Kamil990 witam na forum 🙂

Jeśli rezystory są podłączonego równolegle to można to porównać do sytuacji, w której mamy wiele węży ogrodowych podłączonych do jednego źródła wody. Woda ma więcej ścieżek, przez które może przepływać. W rezultacie, na końcu będzie więcej wody, niż przepłynęło by tam tylko przez jeden wąż ogrodowy. Czyli analogicznie dwa równolegle połączone rezystory stawiają sumarycznie mniejszy opór, bo część prądu płynie przez jeden rezystor, część przez drugi, a sumarycznie przez takie połączenie przepłynie więcej prądu, niż przepłynęłoby tylko przez jeden z rezystorów. Trochę zagmatwane jak teraz czytam, ale może naprowadzi Cię na rozwiązanie - jeśli nie to pytaj 😉 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

22 godziny temu, Kamil990 napisał:

Mam jeszcze pytanie dlaczego rezystancja zastępcza równoległych rezystorów jest mniejsza niż najmniejsza rezystancja rezystora w tym układzie?

Załóżmy, że najmniejszy rezystor pozwala na przepływ prądu o wartości X, a drugi rezystor stawia 10 razy większy opór, więc pozwala na przepływ prądu równego 0,1 * X. Sumarycznie, przez takie równoległe połączenie, popłynie X + 0,1 * X, czyli 1,1 * X prądu, czyli więcej niż przepłynęło by przez rezystor o najmniejszej wartości.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.