Skocz do zawartości

NE555 Schemat układu migających diod (kurs podstaw elektroniki poziom 2)


DominikS

Pomocna odpowiedź

Witam, mam problem z zadaniem z drugiego kursu podstaw elektroniki. Do tej pory nie miałem żadnych problemów z przenoszeniem schematów na płytkę stykową. Z tego co jest napisane w książce jako pierwsza powinna świecić się dioda czerwona, a po kilku sekundach powinna zgasnąć i zapalić się dioda zielona. W moim przypadku cały czas pali się dioda czerwona. Zaobserwowałem, że podczas włączenia zasilania bardzo szybko nagrzewa się NE555. Może zbyt krótko czekam (ok. 15-20 sekund) ale boję się, że jeżeli będę dłużej czekał uszkodzę NE555. Montowałem układ czterokrotnie, i cały czas pojawią się ten sam problem, nawet przeniosłem połączenia 1 do 1 z książki, zamieniałem wszystkie podzespoły, żeby upewnić się, że żaden nie jest wadliwy, nawet sprawdzałem czy wszystkie połączenia mają przejście przez płytkę stykową. Liczę na waszą pomoc, bo nie mam już pomysłu co może być nie tak. Poniżej zamieszczam schemat i mój montaż na płytce. Mam nadzieję, że wszystko widać.

20240219_105434.jpg

20240219_104045.jpg

20240219_104118.jpg

Edytowano przez DominikS
Link do komentarza
Share on other sites

@DominikS witam na forum 🙂 Czy montowałeś już jakiś inny układ z NE555, aby wykluczyć ewentualne uszkodzenie tego układu? Trochę to podejrzane, że się grzeje - nic takiego nie powinno mieć miejsca.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Należy podłaczyć nożkę nr 8 do + zasilania. Na drugim zdjęciu tego nie widać.

Czy scalak jest włożony prawidłowo w płytkę? Tzn. wycięciem lub kropką w górna stronę plytki? Czy NE555 jest sprawny?

Edytowano przez miro88
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@miro88 Tak, nóżka nr 8 jest podłączona do + (czerwony przewód), przemierzyłem wszystkie wyprowadzenia scalaka czy mają przejście przez płytkę, 1 wyprowadzenie (gnd) jest na pozycji 7e, podmieniałem NE555 z innym i objaw jest taki sam, także wnioskuję, że jest dobry. Postaram się złożyć inny układ z wykorzystaniem NE555 i upewnić się czy jest dobry

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.