Skocz do zawartości

Arduino Nano(chińczyk) - nie łączy się z Arduino IDE


Tomasz007

Pomocna odpowiedź

Witam szanowne grono.

Jestem początkujący wiec z góry przepraszam za proste (tak zakładam) pytanie.

Odkopałem nano kupioną kilka lat temu na Ali i postanowiłem ją rozruszać, problem polega na tym że nie łączy się z IDE, dioda PWR świeci ciągle i dioda L miga (zakładam że wgrano program diody). Po uruchomieniu IDE nie łączy się z Nano.

nano jest na interfejsie FT232RL. 

 

image.thumb.png.15bbca074a8a9096d5f1f1af7a3b9e03.pngimage.thumb.png.43a03ec11c19e132aa329d5de26d08bd.png

 

poniżej widok z menegera urządzeń 

image.thumb.png.a1d43695f2702c0bc11d43b40d54ceb2.png

a tak to jest widoczne w IDE, po kliknięciu "informacja o płytce pokazuje się poniższy komunikat. Wybrałem płytkę i port8

image.thumb.png.4275459b62e9dcb37829d480ee3cffc9.png image.thumb.png.ae1521dc05effe41cc517f5923835fc1.png

z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, kaczakat napisał:

Pewnie masz stary bootloader, jest taka opcja do wskazania  w menu Arduino.

Dzięki, doczytałem że aby zmienić bootloader potrzebny jest programator plus przejściówka, więc na jakiś czas zostawiam temat, piszesz coś o wskazaniu w menu Arduino, czy masz coś konkretnego na myśli?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze raz, masz stary bootloader, sprawny, sprawną płytkę, wystarczy, że w menu wskażesz, że masz stary bootloader i program powinien się wgrać.

Możesz mieć oczywiście coś innego zepsute, ale warto sprawdzić przed odłożeniem tematu na kolejne 5 lat.

image.thumb.png.16a394d9236bb7d9c28361a8e39f14c5.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, kaczakat napisał:

Jeszcze raz, masz stary bootloader, sprawny, sprawną płytkę, wystarczy, że w menu wskażesz, że masz stary bootloader i program powinien się wgrać.

Możesz mieć oczywiście coś innego zepsute, ale warto sprawdzić przed odłożeniem tematu na kolejne 5 lat.

image.thumb.png.16a394d9236bb7d9c28361a8e39f14c5.png

Ale mi wstyd że sam na to nie wpadłem 😞

ale w dwóch sprawach miałem rację, jestem początkujący i że prosta sprawa. 

wgrałem pusty program i poszedł, dioda przestała migać. 🙂 

temat nie będzie czekał 5lat.

 

pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Witam 

Mam podobny problem ale.....

Wszystkie płytki Uno, Mega, Leonardo - oryginalne działają z Arduino IDE bez problenu.

Przy oryginalnym Nano mam problem 

avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM3": Odmowa dost�pu.

Failed uploading: uploading error: exit status 1

 

Wszystkie klony dają wgrywać się bezproblemowo. Przeczytałem kilka poradników na temat zmiany portu COM bootloadera, generalnie nie przynosi to efektów. Ale czasem daje się wgrać na oryginalne Nano pusty program w nowym notatniku, ale po kilku minutach znów jest problem. 

Czy macie jakieś pomysły ? Bo tak naprawdę mogę używać tylko klonów, ale było by miło gdzyby wszystko pracowało.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zidentyfikuj chip od USB, zmień sterownik. Jak używasz W11 to czytałem w innym wątku, że kolega ma taki problem, sterownik nie działa prawidłowo, on instaluje inny prawidłowy, a W11 mu podmienia z powrotem na ten swój, który nie działa lub działa okresowo.

W każdym razie jest to istotny szczegół, w jakim systemie masz ten problem. Nie wiem też o co Ci chodzi ze zmianą portu COM bootloadera, port dostajesz od windowsa i go masz, w windows da się zmienić nr portu, wchodzisz w zaawansowane właściwości i zmieniasz numer portu, potem dobrze jest zrobić restart i można mieć daną płytkę na innym nr COM. Co niewiele może zmienić. W W7 i W10 chipy typu CH340 same sobie zmieniają nr COM, np. mam HUB USB 6 portów i jak przełożę płytkę do innego, to dostaję inny nr. CP210x czy FTDI już zmieni nr dopiero jak mam zajęty nr przez inną płytkę, do wtedy dostanie kolejny wolny nr.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.