Skocz do zawartości

Kolejny zasilacz warsztatowy z ATX


Tomasz007

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich

(początkujący, proszę o wyrozumiałość)

Ostatnio dostałem zasilacz ATX Thermaltake 750W i postanowiłem zrobić z niego zasilacz warsztatowy.

Założenia:

3 stałe wyjścia bananowe (3,3V - 5V i 12V)

2 wyjścia bananowe z regulacją prądu i napięcia z wyświetlaczami. (dobrze by było 0-28V i 0-8A)

2 gniazda USB w każdym dwa wyjścia jedno USB C i jedno USB komputerowe.

Planuje upchać to wszystko w skrzynce metalowej dwa razy większej od zasilacza,(której na razie szukam). 

Co do wyjść regulowanych planuję założy przetwornicę Step UP/Step Down TZT DC 5-30V do 1.25-30V 8A (załącznik) do każdego wyjścia i tu pojawia się pytanie do was ile z tej przetwornicy i tego zasilacza mogę wyciągnąć (V i A) na stronie jest że 1,25 do  8A chwilowej, oczywiście wymienię potencjometry które trafią na panel (zastanawiam się nad dwoma potencjometrami połączonymi szeregowo co o tym myślicie?). Prawdopodobnie wjadą poniższe wyświetlacze. Do tego jeszcze kilka zabezpieczeń:

Termistor NTC na wentylatorze

Każde wyjście na oddzielnym włączniku panelowym.

kolejne pytanie, czy wyjścia  z zasilacza mają zabezpieczenie przeciwzwarciowe? Jak np. zewrę przewody na wyjściu 5V to się wyłączy czy upali, jeśli nie mają to jakie trzeba dodać? Wg informacji na stronie odnośnie przetwornicy to jest zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Najważniejsze, jedynym i słusznym dostawcą części do tego projektu jest państwo "środka" co obniża koszty ale wydłuża czas przedsięwzięcia.

 

Oczywiście pytań będzie więcej, od czegoś trzeba zacząć, liczę na wasze doświadczenie i współpracę.

 

image.thumb.png.6cf167f1da605b33ce1e603a2ef60433.pngimage.thumb.png.bf051fc85859f94584d1fff8d5898f42.png

 

image.png

image.png

IMG_20240303_131529_083.jpg

IMG_20240303_131536_802.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Jak stosujesz zasilacz ATX, to linie +5V i +12V MUSZĄ BYĆ OBCIĄŻONE

Nie musi to być dużo, do tego celu zastosować należy żarówki 6V i 12V, najlepiej samochodowe/motocyklowe z trzonkiem BA9S, 2W starczy, można je umieścić w oprawkach kontrolek starego typu i umieścić na panelu frontowym.

Zasilacz, który będzie pracował bez obciążenia, może być nieprzewidywalny, spali się, może dać szpilkę przepięcia na +12V na przykład

Żarówki muszą być PRZED BEZPIECZNIKAMI!

Jeśli chcesz bawić się w przetwornice, to wykorzystaj napięcie +12V, bo ta linia jest mocna, wykorzystuje się ją bowiem do zasilania CPU i, coraz mocniejszych kart graficznych w PC, +5V jest dość słabe w nowszych zasilaczach ATX, stąd ich nikła przydatność do starych komputerów sprzed epoki Pentium IV, bo z Socket 478 wprowadzono osobne zasilanie CPU12V.

Druga sprawa.....te mierniki.

Ja się tym bawiłem, to jest szmelc, najlepiej coś analogowego kup

https://allegro.pl/oferta/miernik-analogowy-panelowy-woltomierz-30v-0290-10655823215

https://allegro.pl/oferta/miernik-analogowy-panelowy-amperomierz-20a-0381-14850988310

Analogowy miernik wygląda ładnie, choć nieco "myszką trąci" obecnie.....te panelowe LED-owe to czasem fabrycznie zepsute można kupić, dokładnością też nie grzeszą.

Jeszcze jak w nich pomylisz polaryzację amperomierza, to tylko dymek zobaczysz......tandeta po całej linii,

A i elementów tego typu bym z Chin nie ściągał.....kup zamiast badziewiastych mierników cyfrowych ładne analogowe ze wskazówkami.

Termistora NTC nie trzeba w tym zasilaczu, on ma tyle zabezpieczeń, że prędzej budowany układ zapłonie żywym ogniem, niż ATX Thermaltake się uszkodzi, to nie Codegen sprzed 20 lat bez jakichkolwiek zabezpieczeń, tyle komputerów, co one spaliły(Codegen, Megabajt i cała plejada tandety), to "głowa mała", wywoływały też często pożary, tak zwana "czarna lista zasilaczy", ja miałem okazję naprawiać starą płytę główną(wysadziło kilka elektrolitów na linii +5V) po takim wynalazku.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.