Skocz do zawartości

Tranzystor BC516 jako włącznik innego układu


Pomocna odpowiedź

Cześć:)

W swoim projekcie chciałbym mieć możliwość całkowitego odcięcia zasilania układu komunikacyjnego w celu zmniejszenia zużycia energii (urządzenie ma być zasilane bateryjnie). W tym celu postanowiłem użyć tranzystora PNP BC516. Działać by to miało w następujący sposób: ESP32 co jakiś czas wybudza się z głębokiego uśpienia i ustala stan niski na pinie 22, co załącza tranzystor i moduł komunikacyjny LoRa otrzymuje zasilanie. Po przesłaniu informacji, mikrokontroler przełącza pin 22 w stan wysoki i sam przechodzi w tryb uśpienia. Dodam, że całość pracuje na 3.3V.

Moje wątpliwości/pytania co do układu:

1. Czy rezystory są prawidłowo umieszczone w schemacie? R8 jest rezystorem podciągającym (w czasie uśpienia ESP32 na pinach jest stan nieustalony).

2. Czy w ogóle 100k ohm jest ok? 

3. W jaki sposób ograniczyć prąd przepływający przez tranzystor w takim układzie? Czy w ogóle muszę go ograniczać? Moduł LoRa potrzebuje max. 150mA.

Zrzut ekranu 2024-03-08 210140.png

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Na pewno chcesz BC516? To jest Darlington i możesz mieć spadek UCE = -1V, przy Vcc=3.3V robi różnice.

Edytowano przez fribble3
Link do komentarza
Share on other sites

Kurcze... użyłem takiego tranzystora bo tylko taki miałem pod ręką. Czy jest szansa wymienić go na NPN? Czy w takiej sytuacji ma to sens?

Obecnie modul LoRa bez tranzystora pobiera w uśpieniu 4,5 mA. Jak na zasilanie bareteryjne to sporo. Jest szansa znalezienia takiego "przełącznika" który, będzie pobierał poniżej 1mA?

Link do komentarza
Share on other sites

Twój Lora RA02 według danych katalogowych może być zasilany od 1.8V. Możesz więc dla próby użyć tego Darlingtona, choć nie jest to eleganckie. Najlepiej w tym przypadku zastosować tranzystor MOSFET z kanałem p, ale koniecznie o niewielkim napięciu VGS .

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@wojtek6000 Jak pisałeś "stan niski na pinie 22, co załącza tranzystor i moduł komunikacyjny" to tranzystor NPN się nie nadaje. Najlepiej wstaw P-MOSFET tak jak pisał @jand

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jednak całkiem zrezygnuje z tranzystora. @jand podsunąłeś mi pomysl, aby dokladniej przyjrzeć sie dokumentacji technicznej. Znalazłem tam informacje o trybie uspienia i dołożyłem kilka linijek do mojego programu. Efekt jest zadowalający:) Teraz prąd pobierany przez uklad jest poniżej 1mA:) 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, wojtek6000 napisał:

podsunąłeś mi pomysl, aby dokladniej przyjrzeć sie dokumentacji

To powinien być odruch konstruktora... 😁

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.