Skocz do zawartości

Urzadzenie do podlewania roślin na z czujnikiem wilgotności gleby

1oliwka1

Pomocna odpowiedź

5 godzin temu, 1oliwka1 napisał:

To żeś mi pomógł

Nie obraź się, ale w Twoim przypadku to i dobry wróżbita nie pomoże. Na początku zacznij od sedna założenia. Co to ma podlewać? Jedną doniczkę, czy może cały ogród? (ile roślin). Patrząc po wielkości pompek to raczej zastosowanie doniczkowe. Określ ile będzie tych doniczek i czy na każdą doniczkę będzie przypadać jeden czujnik wilgoci ? Kolejna sprawa, to jak chcesz to zasilić ? Jeden koszyczek 4xAA ? Przy bieżącym zestawieniu takie zasilanie chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zamiast przekaźników można było użyć moduł tranzystorowy, Do tego Arduino uno też nie jest zbyt trafnym rozwiązaniem pod kątem oszczędzania energii. Dochodzi jeszcze sprawa poboru prądu przez te pompki. Rozumiem, że wszystkie w jednym czasie nie będą pracować, ale warto pomierzyć prąd pod obciążeniem. (w czasie przepływu wody). Oraz wstępnie obliczyć na jak długo te baterie wystarczą? Czasem warto zastanowić się nad niewielkim akumulatorem ładowanym z ogniwa słonecznego, albo ładowarki od telefonu.  

(edytowany)

Domyślam się, że termin dobiega końca w tym miesiącu, ewentualnie pod koniec sesji. Jakoś będzie pewnie to trzeba obronić. U mnie jeden przedmiot, prowadzący był bardziej niż spoko, można było mieć zrobiony źle (bo jedna część była w sumie skomplikowana i łatwo popełnić było błąd, który ciągnął się do końca), nawet od kogoś, ale jak miało się jakieś pojęcie co i jak trzeba robić, to był sukces - była mała obrona. W sumie potrzebne będzie Tobie analogRead(). Jest gotowiec podany, a wartość którą zwróci port szeregowy. Masz tam podane do jakiego portu musisz podłączyć, masz pewnie Arduino UNO (klona). To będzie dobry start , żeby doniczkę skalibrować - czy za sucho, czy ok.

PS. Mówiłaś, że nie ma gotowca, żeby wkleić. A tu to co?

Edytowano przez matsobdev

27 minut temu, matsobdev napisał:

Domyślam się, że termin dobiega końca w tym miesiącu, ewentualnie pod koniec sesji.

W takich krytycznych przypadkach kiedy ktoś zaczyna kompletnie od zera z teorią czym jest w ogóle prąd elektryczny etc. najlepszym sposobem jest aby ktoś fizycznie z grupy pomógł. Osobiście dekady temu kiedy też się uczyłem dochodziło do sytuacji w której trzeba było pomóc i ogarnąć temat w 90% Pozostałe 10% to była obrana pracy przez ów osobę. Oczywiście mój kierunek to energoelektronika/ energoelektryka. Programowanie chcę poznać jedynie hobbystycznie. Natomiast co do tego ćwiczenia to myślę, że idzie temat ogarnąć po samym kursie na forbocie. Zwłaszcza, że nie trzeba tym urządzeniem zarządzać przez wi-fi, programować wybudzanie układu np. co 1 dzień i inne zawansowane funkcje które na sam start przygody mogą sprawić większy problem. 

Ja chce tylko to zrobić żeby zaliliczyc projekt.  Nie jest to moim hobby . Nie mam pojęcia o tym . Nie wiem jaką przerwę dać jak skalibrować napisać odpowiedni program do płytki andurino (klona)a później jak połączyć kabelki  . To nie ma działać lata . Jest podany wcześniej schemat . Jak też nie wiecie to nie musicie się wymądrzać.  

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
34 minuty temu, 1oliwka1 napisał:

Jest podany wcześniej schemat

Możesz dokładniej powiedzieć o który schemat się rozchodzi? (zacytować w poście). Ehh, z tego co widzę o ile nie masz podstawowego wsparcia pośród grupy, to w tym przypadku chyba musisz to komuś wysłać na paczkomat aby Ci to poskładał oprogramował i odesłał z powrotem. Tak chyba będzie najprościej, jednak nie jest to perspektywa na długie lata o ile chcesz robić w tym fachu. No ale często tak jest, że doświadczenie przychodzi później. 🙂 

P.S.

O ile to czysty projekt urządzenia które ma podlewać doniczki na podstawie wilgoci gleby z czujnika, to myślę, że mogę to ogarnąć. Co prawda mam jedynie zaliczony kurs na forbocie, ale do zrobienia tego urządzenia nabyta wiedza powinna wystarczyć. Jeżeli nie dasz rady, to pisz na PW.  Rozumiem, że wysyłanie elementów do poskładania jest nietypową formą pomocy, ale działa to całkiem spoko. 

Edytowano przez rafal220
  • Nie zgadzam się! 3

Coś takiego . Potrzebuje żeby ktoś rozpisał komendy w c++ żeby załączał się pompki ja się tylko czujniki wyjmie z wody na powiedzmy 5 sekund . I napisać które styki mam że sobą połączyć 

Screenshot_20240529_184101_Chrome (1).jpg

Na tym schemacie brakuje Ci jeszcze obwodu zasilania samego Arduino. Chcesz to zasilić również z tego koszyka z bateriami? 

9 godzin temu, 1oliwka1 napisał:

żeby załączał się pompki ja się tylko czujniki wyjmie z wody na powiedzmy 5 sekund

Nie wiem czy to najlepszy pomysł. Korzenie roślin są w ziemi a nie wodzie. Dobrze byłoby zrobić kalibrację tych czujników włożywszy je w ziemię. Proponuję całkiem suchą, tak aby mieć początkowy punkt odniesienia, a następnie dolewać powiedzmy po 50ml albo 100ml (w zależności od wielkości doniczki)  i co 5 min odczytywać pomiar w Serial.print. Dolewasz i spisujesz pomiary aż do czasu w którym osiągniesz (na wyczucie dłonią) wystarczającą wilgoć gleby. W zasadzie będą najważniejsze dwa pomiary gleby. Kidy kwiatek ma już stosunkowo sucho i kiedy jest już wystarczająco podlany. Pozostałe pomiary wilgotności gleby możesz sobie wykorzystać do zrobienia czegoś ambitniejszego. Jednak jeżeli chodzi tylko zaliczenie, to wystarczą po dwa pomiary dla każdego czujnika. Kolejna sprawa to czas pracy popki. Dlaczego 5 sek. ?  Czas pracy pompek powinien być uzależniony od algorytmu. Np. Gleba osiągnie 100% ustawianej wartości, ale program jeszcze czeka powiedzmy 5-10 minut aż woda się rozejdzie w glebie i ewentualnie włączy jeszcze na określony czas pompkę. Tutaj warto też sprawdzić wydajność tych pompek, chociaż na samo zaliczenie pracy nie jest to wymagane.

Dałem tylko przykład. A pozatym lubisz chyba się rozpisywać.  . Powtarzam kolejny raz to jest projekt na zaliczenie nikt się nie będzie głowił ile czasu ma lac się woda a ile nie łac. Prosty Test wkładam czujnik do zbiornika z wodą uruchamia się system.  Wyciągam ruszą. A właściwie odwrotnie

(edytowany)
1 godzinę temu, 1oliwka1 napisał:

Dałem tylko przykład.

Czyli mamy do czynienia z mężczyzną. Wypadałoby zachować trochę szacunku dla pozostałych forumowiczów. Warto wiedzieć czy mam się odnosić per Pan, czy może Pani. XD 

1 godzinę temu, 1oliwka1 napisał:

Prosty Test wkładam czujnik do zbiornika z wodą uruchamia się system.

14 godzin temu, 1oliwka1 napisał:

Potrzebuje żeby ktoś rozpisał komendy w c++ żeby załączał się pompki ja się tylko czujniki wyjmie z wody na powiedzmy 5 sekund . I napisać które styki mam że sobą połączyć 

Proszę bardzo;

const int pompON = 200; // załącz jeżeli
const int pompOFF = 600; // wyłącz jezeli

bool workPomp1, workPomp2, workPomp3, workPomp4 = false;

#define pomp1 2
#define pomp2 3
#define pomp3 4
#define pomp4 5

void setup() {

pinMode(pomp1, OUTPUT); 
  pinMode(pomp2, OUTPUT); 
  pinMode(pomp3, OUTPUT); 
  pinMode(pomp4, OUTPUT); 
}

void loop() {

//***************************Donica nr. 1**********************************

while (analogRead(A0) < pompON || workPomp1) { // sucho

digitalWrite(pomp1, HIGH); // włącz pompę
    workPomp1 = true;

if (analogRead(A0) > pompOFF && workPomp1 == true ) { // mokro

delay(5000); // czekaj 5s
      digitalWrite(pomp1, LOW); // wyłącz pompę
      workPomp1 = false;
    }
  }

//****************************Donica nr. 2*********************************

while (analogRead(A1) < pompON || workPomp2) {

digitalWrite(pomp2, HIGH);
    workPomp2 = true;

if (analogRead(A1) > pompOFF && workPomp2 == true ) {

delay(5000);
      digitalWrite(pomp2, LOW);
      workPomp2 = false;
    }
  }

//****************************Donica nr. 3*********************************

while (analogRead(A2) < pompON || workPomp3) {

digitalWrite(pomp3, HIGH);
    workPomp3 = true;

if (analogRead(A2) > pompOFF && workPomp3 == true ) {

delay(5000);
      digitalWrite(pomp3, LOW);
      workPomp3 = false;
    }
  }

//****************************Donica nr. 4*******************************

while (analogRead(A3) < pompON || workPomp4) {

digitalWrite(pomp4, HIGH);
    workPomp4 = true;

if (analogRead(A3) > pompOFF && workPomp4 == true ) {

delay(5000);
      digitalWrite(pomp4, LOW);
      workPomp4 = false;
    }
  }  
}

Ale zalecam aby wartości pompON i pompOFF sobie jednak skalibrować. (przynajmniej w odniesieniu jednego czujnika). Zapewne koledzy z forum zjedzą mnie za ten szkic, ale jak widzisz ja też się dopiero uczę Arduino. Jest jak jest ale działa. Sprawdziłem na nano. W uno masz podobnie. 

P.S.

Pamiętaj, że w tym kodzie zawsze pracuje tylko jedna pompa. Jest to logiczne zwłaszcza że mamy do czynienia z podlewaniem zaledwie 4 doniczek.

Edytowano przez rafal220
  • Lubię! 1

I co ten kod mam wkleic na komuterze do mojej plytki ? A dlaczego jedna pompka jest 4 czujniki i 4 pompki , lepiej zeby działaly wszyskie . Co mi z jednej , a ja oddaniu projektu karzą mi sprawdzic wszyskie 

(edytowany)
2 godziny temu, 1oliwka1 napisał:

Co mi z jednej , a ja oddaniu projektu karzą mi sprawdzic wszyskie 

To najpierw włożysz jeden czujnik do wody i pokażesz że działa pompka pierwsza, później drugi etc. Po co chcesz załączać wszystkie pompki w jednym czasie z koszyczka baterii ? Przecież kwiatek Ci nie uschnie w sąsiedniej donicy kiedy zostanie podlany 5 min później? No chyba że w zbiorniku zabraknie wody do podlewania.  XD

2 godziny temu, 1oliwka1 napisał:

I co ten kod mam wkleic na komuterze do mojej plytki ?

Dokładniej do swojego szkicu w IDE Arduino.

Tylko pamiętaj, że na tym schemacie który przedstawiłeś brakuje zasilania samego uno. Proponowałbym zasilić Arduino napięciem 3,3V ponieważ z tych czujników masz sygnał analogowy 0-3V. Uzyskasz lepszą rozdzielczość ADC. Zresztą nie wiem jakie tam Ci dokładnie chińczyk przysłał te moduły przekaźnikowe. Na fotce kiepsko widać. Jeżeli wersja 5V, to będziesz musiał zasilanie dostosować do standardu 5V. 

P.S.

W linku niby jest wersja 5V tego modułu przekaźnikowego, ale sprawdź co dokładnie masz na tych przekaźnikach napisane. Pompki też maż 3-5V tak więc przydałaby się w układzie jakaś mała przetwornica która utrzyma zasilanie 5V.  

Edytowano przez rafal220

(edytowany)

ten kod do szkicu tylko nie wiem czy dobrze bo tam cos było napisane . a druga rzecz jak podłaczac to wszysko moze jakis schemat ? 

Edytowano przez 1oliwka1

Dnia 10.06.2024 o 17:36, 1oliwka1 napisał:

druga rzecz jak podłaczac to wszysko moze jakis schemat

Zacznijmy od podstawowej i zasadniczej sprawy; Z czego chcesz zasilić ten układ? Bo jeżeli ma to być zrobione od czapy, to proponuję power bank. Będziesz mieć stabilne oraz wydajne źródło 5V z kabla USB. Do zasilania tego projektu powinno wystarczyć. 

Dnia 10.06.2024 o 17:36, 1oliwka1 napisał:

ten kod do szkicu tylko nie wiem czy dobrze bo tam cos było napisane

Ale co z tym kodem Ci się nie podoba? Nie możesz tego wgrać? Tam we wszystkich poleceniach if prawdopodobnie nie będzie potrzebny warunek "workPompx == true", ale generalnie to w niczym nie przeszkadza. 

Sumując; Żeby Ci pomóc musisz określić w jaki sposób chcesz ten układ zasilać... 

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.